Tipy

Žít ekologicky je ekonomický aneb jak ušetřit

Při řešení budování pasivního příjmu, stanovování rozpočtu a sledování příjmů a výdajů, jsem si všimla jedné věci – když žijete ekologicky, tak ušetříte. Připravila jsem proto několik nenásilných tipů, jak ušetřit…

1. Jídlo

Jídlo se týká každého z nás. Proto je tak důležitý správný přístup k jídlu. Naprostým základem je dojídání. Když vám zbyde porce, neskladujte ji v ledničce, dokud na ní nevykvete plíseň, ale prostě ji dejte rovnou do mrazáku. Věřte mi, že když přijdete večer hladoví a utahaní domů, budete moc rádi, že ji v tom mrazáku máte.
Nakupujte v akci a své nákupy si plánujte. Nepropadejte spontánním nákupům a když jste hladoví obchodům se zdaleka vyhněte. Stejně tak se vykašlete na polotvary, kdo ví, co všechno v tom je. Daleko lepší je vaření jídla doma. Jídlo vařené s láskou chutná nejlépe a navíc tak můžete v klidu strávit čas s rodinou. Zkuste také zařadit do jídelníčku i nějaké méně známé nebo oblíbené suroviny. Např. Polentu, kuskus, červenou čočku, ovesné vločky apod… když se je naučíte dobře a chutně připravit, rozšíříte jídelníček o zdravé a výživné potraviny, které stojí pár korun…
Pokud chcete opravdu ušetřit, měli byste se vyhýbat restauracím. Na druhou stranu, nic se nemá přehánět. 😀

2. Praní prádla

Jak ušetřit při praní prádla? Tady je rada velice jednoduchá – perte plné pračky prádla. Ušetříte tak svůj čas, kdy nebudete pořád lítat kontrolovat jestli už pračka doprala a věšet prádlo na tisíckrát. Uspoříte nejen vodu a elektřinu, ale neodrbete si pračku a ještě výrazně snížíte spotřebu prací prášku. Mimochodem víte, že se dá vyrobit bezva prací gel z kaštanů? Já ho ještě nezkusila, ale chystám se na to… asi už dva roky… 😀

 

3. Místo cesty autem se raději projděte

Auto jsem si pořídila až po třicítce a je to obrovský rozdíl. Jasně, život je svobodnější a pohodlnější. Nemusím už tahat těžké nákupy v rukou, nejsem závislá na dopravních spojích a jsem zcela soběstačná. (Dokud nepřijde na údržbu auta, protože pak jsem v pr…). S pořízením auta jsem ale hrozně zpohodlněla. Nejraději bych jezdila autem i “vynést odpadky”.  Výrazně mi tak stouply náklady na dopravu. Prakticky se ztrojnásobily. Navíc ubylo chůze pěšky, takže kila šla nahoru, fyzička dolu a ještě mě začaly bolet záda. Kromě ojetí auta, minimalizace bouračky, uděláte něco pro své zdraví, fyzičku i štíhlou linii.

Já zatím svůj zdravý přístup k autu hledám. Věřím ale, že až budu zase žít mimo město a alespoň občas u sebe mít své malé sladké šťěňátko, zase to bude dobré.

 

4. Neztrácejte čas televizí a raději se prospěte

Nenávidím televizi v ložnici a nesnáším televizní obsah. Tupé seriály, které učí své neméně tupé diváky, jak by měl vypadat “reálný” život. Na nervy jdoucí reklamy, které se spouští už téměř každých 20 minut a protahují délky sledovaného programu na dvojnásobek. Naprosto zabitý čas. Mám ráda kvalitní filmy i seriály, ale v čas, který si vyberu já a hlavně bez reklam. Co mi ale na televizi vadí nejvíce je elektromagnetický smog. Jsem na to citlivá a i když je televize vypnutá, bolí mě z ní hlava.
Navíc hodně poznamenává kvalitu spánku. Proto nedoporučuje 2 hodiny před spaním koukat na TV, mobil nebo obrazovku počítače. Modré světlo navíc nedělá dobře ani vaším očím. Kdykoliv jsem byla nucená existovat doma společně s televizí, bylo to na výslovnou žádost partnera. Nevím, co ti chlapi na té TV mají…). Ale vždy jsme se dohodli na kompromisu – “TV, budiž, ale jen v obýváku.”

Ale co mě se týká, tak nejlepší rada, jak ušetřit ohledně televize je zbavit se jí. Život bez TV šetří peníze i čas a navíc si člověk kvalitněji odpočine a udělá tak něco pro své zdraví i psychickou pohodu.

Bez digitálních přístrojů by se nám, ale žilo dnes už těžko. Zkuste pro sebe udělat alespoň něco málo a dodržujte pravidlo 20-20-20. Tzn. po 20 minutách práce na počítači se 20 vteřin dívejte na bod vzdálený cca 6 metrů. A před spaním se vyhněte  sledování digitálních přístrojů alespoň na 2 hodiny.

 

5. Volte nejvyšší kvalitu, ne nejvyšší cenu

Pečlivě si vybírejte kosmetiku, kterou na sebe používáte. V průběhu let jsem si všimla, že běžná chemická kosmetika z drogerií funguje stejně jako léky. Jeden problém vyřeší a dva další vyvolá. Třeba šampon na vlasy. Sice vlasy krásně umyje, nádherně voní a vlasy získají objem… Na druhou stranu nejdou rozčesat, podráždí vám pokožku hlavy a způsobí vám lupy. Už roky, nakupuju 99 % kosmetiky, kterou používám na Biooo. A když už jsme u těch šamponů, tak já mám skvělou zkušenost s tímto. Je to jednička na cesty a občas ho používám i doma. Byl se mnou celý měsíc v Norsku a nemůžu si ho vynachválit. Kromě toho že skoro neubývá, tak jsou po něm vlasy pevné, lesklé, krásně rozčesávají a hlavně nemám podrážděnou pokožku hlavy, což je můj věčný problém.
Často seženete kvalitní BIO kosmetiku za nižší cenu než chemické směsky z drogerií. Navíc si řadu prostředků můžete vyrobit sami doma. Např. masky na vlasy a pleť. Ti šikovnější z nás zvládnou i domácí krémy, deodoranty apod. Na to také chystám 🙂

 

Když jsme si vysvětlili, jak ušetřit a zároveň pomoc přírodě měli bychom se zamyslet na tím, co s uspořenými penězi. Já peníze, které svým ekologickým chováním ušetřím, pak investuji do budování pasivního příjmu. Jak šetříte přírodu a peněženku vy?

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *