Tipy

Žít ekologicky je ekonomický aneb jak ušetřit

Při řešení budování pasivního příjmu, stanovování rozpočtu a sledování příjmů a výdajů, jsem si všimla jedné věci – když žijete ekologicky, tak ušetříte. Připravila jsem proto několik nenásilných tipů, jak ušetřit…

1. Jídlo

Jídlo se týká každého z nás. Proto je tak důležitý správný přístup k jídlu. Naprostým základem je dojídání. Když vám zbyde porce, neskladujte ji v ledničce, dokud na ní nevykvete plíseň, ale prostě ji dejte rovnou do mrazáku. Věřte mi, že když přijdete večer hladoví a utahaní domů, budete moc rádi, že ji v tom mrazáku máte.
Nakupujte v akci a své nákupy si plánujte. Nepropadejte spontánním nákupům a když jste hladoví obchodům se zdaleka vyhněte. Stejně tak se vykašlete na polotvary, kdo ví, co všechno v tom je. Daleko lepší je vaření jídla doma. Jídlo vařené s láskou chutná nejlépe a navíc tak můžete v klidu strávit čas s rodinou. Zkuste také zařadit do jídelníčku i nějaké méně známé nebo oblíbené suroviny. Např. Polentu, kuskus, červenou čočku, ovesné vločky apod… když se je naučíte dobře a chutně připravit, rozšíříte jídelníček o zdravé a výživné potraviny, které stojí pár korun…
Pokud chcete opravdu ušetřit, měli byste se vyhýbat restauracím. Na druhou stranu, nic se nemá přehánět. 😀

2. Praní prádla

Jak ušetřit při praní prádla? Tady je rada velice jednoduchá – perte plné pračky prádla. Ušetříte tak svůj čas, kdy nebudete pořád lítat kontrolovat jestli už pračka doprala a věšet prádlo na tisíckrát. Uspoříte nejen vodu a elektřinu, ale neodrbete si pračku a ještě výrazně snížíte spotřebu prací prášku. Mimochodem víte, že se dá vyrobit bezva prací gel z kaštanů? Já ho ještě nezkusila, ale chystám se na to… asi už dva roky… 😀

 

3. Místo cesty autem se raději projděte

Auto jsem si pořídila až po třicítce a je to obrovský rozdíl. Jasně, život je svobodnější a pohodlnější. Nemusím už tahat těžké nákupy v rukou, nejsem závislá na dopravních spojích a jsem zcela soběstačná. (Dokud nepřijde na údržbu auta, protože pak jsem v pr…). S pořízením auta jsem ale hrozně zpohodlněla. Nejraději bych jezdila autem i “vynést odpadky”.  Výrazně mi tak stouply náklady na dopravu. Prakticky se ztrojnásobily. Navíc ubylo chůze pěšky, takže kila šla nahoru, fyzička dolu a ještě mě začaly bolet záda. Kromě ojetí auta, minimalizace bouračky, uděláte něco pro své zdraví, fyzičku i štíhlou linii.

Já zatím svůj zdravý přístup k autu hledám. Věřím ale, že až budu zase žít mimo město a alespoň občas u sebe mít své malé sladké šťěňátko, zase to bude dobré.

 

4. Neztrácejte čas televizí a raději se prospěte

Nenávidím televizi v ložnici a nesnáším televizní obsah. Tupé seriály, které učí své neméně tupé diváky, jak by měl vypadat “reálný” život. Na nervy jdoucí reklamy, které se spouští už téměř každých 20 minut a protahují délky sledovaného programu na dvojnásobek. Naprosto zabitý čas. Mám ráda kvalitní filmy i seriály, ale v čas, který si vyberu já a hlavně bez reklam. Co mi ale na televizi vadí nejvíce je elektromagnetický smog. Jsem na to citlivá a i když je televize vypnutá, bolí mě z ní hlava.
Navíc hodně poznamenává kvalitu spánku. Proto nedoporučuje 2 hodiny před spaním koukat na TV, mobil nebo obrazovku počítače. Modré světlo navíc nedělá dobře ani vaším očím. Kdykoliv jsem byla nucená existovat doma společně s televizí, bylo to na výslovnou žádost partnera. Nevím, co ti chlapi na té TV mají…). Ale vždy jsme se dohodli na kompromisu – “TV, budiž, ale jen v obýváku.”

Ale co mě se týká, tak nejlepší rada, jak ušetřit ohledně televize je zbavit se jí. Život bez TV šetří peníze i čas a navíc si člověk kvalitněji odpočine a udělá tak něco pro své zdraví i psychickou pohodu.

Bez digitálních přístrojů by se nám, ale žilo dnes už těžko. Zkuste pro sebe udělat alespoň něco málo a dodržujte pravidlo 20-20-20. Tzn. po 20 minutách práce na počítači se 20 vteřin dívejte na bod vzdálený cca 6 metrů. A před spaním se vyhněte  sledování digitálních přístrojů alespoň na 2 hodiny.

 

5. Volte nejvyšší kvalitu, ne nejvyšší cenu

Pečlivě si vybírejte kosmetiku, kterou na sebe používáte. V průběhu let jsem si všimla, že běžná chemická kosmetika z drogerií funguje stejně jako léky. Jeden problém vyřeší a dva další vyvolá. Třeba šampon na vlasy. Sice vlasy krásně umyje, nádherně voní a vlasy získají objem… Na druhou stranu nejdou rozčesat, podráždí vám pokožku hlavy a způsobí vám lupy. Už roky, nakupuju 99 % kosmetiky, kterou používám na Biooo. A když už jsme u těch šamponů, tak já mám skvělou zkušenost s tímto. Je to jednička na cesty a občas ho používám i doma. Byl se mnou celý měsíc v Norsku a nemůžu si ho vynachválit. Kromě toho že skoro neubývá, tak jsou po něm vlasy pevné, lesklé, krásně rozčesávají a hlavně nemám podrážděnou pokožku hlavy, což je můj věčný problém.
Často seženete kvalitní BIO kosmetiku za nižší cenu než chemické směsky z drogerií. Navíc si řadu prostředků můžete vyrobit sami doma. Např. masky na vlasy a pleť. Ti šikovnější z nás zvládnou i domácí krémy, deodoranty apod. Na to také chystám 🙂

 

Když jsme si vysvětlili, jak ušetřit a zároveň pomoc přírodě měli bychom se zamyslet na tím, co s uspořenými penězi. Já peníze, které svým ekologickým chováním ušetřím, pak investuji do budování pasivního příjmu. Jak šetříte přírodu a peněženku vy?

 

Jeden komentář

  • Raja Luthriela

    Já teda nevím, ale mě by třeba ani ve snu nenapadlo přát poloprázdnou pračku. A ani se mi věřit nechce, že to tak někdo dělá. Doufám, že ne.
    Na druhou stranu mi ale přijde zbytečně nějaké jídlo dávat do mrazáku, když vím, že ho budu druhý den jíst. Na to bohatě stačí nechat to v lednici a zamrazit jen to, u čeho vím, že na to v nejbližších čtrnácti dnech nebudu mít chuť.
    Jinak co se týče televize v ložnici, také nechápu, jak jí tam někdo může mít. Je to děsný rušivý element. Pravda, i já si občas TV pustím, ale v ložnici je to fakt zbytečnost.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.