Myslím

Jak získat recenzí výtisk a stát se knižním recenzentem

Za své blogové fungování jsem díky psaní recenzí získala přes 200 knížek, seznam včetně recenzí si můžeš přečíst v Seznamu zrecenzovaných knih. Při ceně 200 Kč za recenzní výtisk je hodnota mé knihovny přes 40 000 Kč a to jsem za tyto knihy neutratila ani jednu jedinou korunu!

Jak se mi to podařilo?

Nebudu lhát, úplně snadné to nebylo, ale pokud čtení a knihy milujete, překonáte každou překážku.

Nejdůležitější, ze všeho je okamžik, kdy získáte svůj první recenzní výtisk. Když ho držíte v ruce, víte, že jste to dokázali – jste knižní blogeři.

Než ale recenzní výtisk získáte, předchází tomu celá řada věcí, které musíte zařídit, než vůbec můžete do nějakého nakladatelství napsat o spolupráci.

Založte si blog

V první řadě potřebujete blog, který bude v ideálním případě zaměřený na knihy.

V nakladatelství budou koukat nejen na kvalitu dosud publikovaných článků, ale také na to, jak je tvůj blog komentovaný, navštěvovaný prostě, zda jej vůbec někdo čte, takže než jim napíšeš musíš svůj blog připravit.

Založení blogu není nic náročného ani finančně, ani technicky. Stačí k tomu běžná počítačová gramotnost.

Blog si můžeš založit na blog.cz, kde jsem roky fungovala i já, ale který už jde dlouhou dobu rovnou do háje, takže jej rozhodně nedoporučuji. V současné době je hodně populární zakládat si blog na www.blogger.com. S tímto serverem zatím žádné zkoušenosti nemám a ani je neplánuji, protože já jsem si zvolila třetí možnost a tou je založit si web na vlastní doméně – doporučuji wedos.cz  Návod jak si založit blog na vlastní doméně nalezneš ZDE.

Založte si vlastní blog.
Na Wedosu získáte slevu 50 % na webhosting. Zadejte
při objednávce kód WN750QPZ7H

Ok, blog máš a teď přichází to nejtěžší – články.

Piš!

Než se pustíš do oslovování nakladatelství, musíš nechat blog nějakou dobu fungovat, aby si získal své čtenáře. Osobně doporučuji počkat  3-6 měsíců než se pokusíš recenzní výtisk získat.

Budeš tak mít dost času pro napsání článků, doladění detailů blogu a získání čtenářů.

Psaní článků je osobní záležitost každého blogera, každý má svůj styl a nemíním nikomu vnucovat, jak to má dělat. Jedno by ale měly mít všechny články společné – stylistiku a gramatiku.

Nikdo po vás nechce články na úrovni Pulitzera, ale než článek pustíte do světa měli byste si ho párkrát přečíst, opravit opakující se slova, y/í a čárky.

Nejsem naivní. Ani moje gramatika není bezchybná, vždy se nějaká čárka, překlep nebo i/y přehlédne. Ale pokud chcete, recenzní výtisk získat, musíte zapomenout na to, že se vám: “Kníška jménem Babyčka od Boženy Něcmové moc lýbila.” Jestli chcete začít takhle, tak to rovnou vzdejte.

Ve světě knižních bloggerů je velká konkurence a získat knižní výtisk je rok od roku těžší.

Napište pár recenzí, které nakladateli ukáží, čeho jste schopni. Předpokládám, že je vám nějakých náct a nemáte zrovna kapesného na rozdávání.
Využijte knihovny, nebo seznamy povinné četby do školy. Tak můžete získat i své první hodnocení recenzí, pokud nevíte jak na to, připravila jsem pro vás Návod, jak napsat knižní recenzi.
Napište recenzi do vašeho čtenářského deníku, jako součást zápisu a nechte si ji od češtinářky oznámkovat. Taky jí můžete dát odkaz na svůj blog.
Pokud jste na základce je možné, že češtinářku vaše aktivita tak nadchne (konečně někdo, kdo povinnou četbu skutečně čte!), že vás začne propagovat po ostatních třídách a vy získáte své první čtenáře a fanoušky. Jak je získat další ti poradí 5 tipů, jak získat nové čtenáře.

Bez nich se žádný blog neobejde. Pak můžete zkusit oslovit svá první nakladatelství a knihkupectví. Začít můžete třeba s Albatrosem a Dobrými knihami 🙂

 

 

Na vylepšení spisovatelských dovedností, doporučuji audioknihu nepřekonatelného Otto Bohuše 🙂

Pokud znáte někoho, komu by článek mohl pomoci, nezapomeňte ho sdílet.

5 komentáře

 • Klára Dvořáková

  zajímavý článek, pěkně napsaný 🙂 jen mne trochu mrazí z toho co píšeš – “chci knihy zadarmo, tak budu psát blog” nemělo by to být spíše naopak? Ráda píšu a odměnou za mé kvalitní články bude nějaký recenzní výtisk? …. a pak se mám divit, že kvalitních článků o knížkách, kde se lze opravdu o knize dozvědět něco více, je jak šafránu a nakladatelství už o nové bloggery, kteří píší pro psaní, nestojí 🙁 chjo kam ten svět spěje 🙁

  • Antea

   Je pravda, že ideální postup je miluju knihy, budu o nich psát blog, získám knihy zdarma. 🙂 Ale myslím si, že na té prvotní motivaci nezáleží, když výstupem jsou kvalitní články. Navíc, pokud se v tom člověk nenajde, tak u toho nevydrží, na to je to příliš pracné 🙂

 • Mrs. Jungová

  Možná bych změnila název článku, moc mi nesedí k tomu o čem vlastně píšeš. Píšeš zde jak začít s tím, aby se člověk dostal k psani recenzi, ale vlastně zde nezmiňujes to, jak se k těm recenznim výtiskům dostat, jak třeba postupovat, když si o nějaký chce recenzent napsat nějakému nakladatelství. Ale pokud tohle beres jako prvni clanek z nekolika ohledně “jak získat recenzni výtisk…” Tak to pak název článku chapu 🙂 a možná bych doplnila za název článku číslo, aby ctenar pochopil, že se třeba v dalším článku dozví více rad. :))

  Měj se hezky ^^

 • Simaa

  Ahoj, svůj blog už mám téměř 3 roky a chtěla bych už nějakou spolupráci. Blog se nedávno stěhoval z blog.cz na blogger takže tam nějaké komentáře a návštěvnost ještě není. Chtěla bych se zeptat jak mám oslovit nakladatelství/ e-shop? A jak se o ty recenzáky píše?

 • Tereza

  Zareaguji na tvůj poslední odstavec – “začít můžete Albatrosem” 😀 sorry, ale to fakt ne. Albatroa požaduje pro spolupráci návštěvnost blogu v řádu tisíců, chtějí instagram nad 2 tisíce followers, facebook také, a pokud disponuješ jenom jednou soc.sítí, očekávají dvojnásobek … Takže doporučuješ dost špatný příklad. Naopak začít můžeš třeba nakladatelstvím Cosmopolis nebo Metafora, Fantom print, atd … A ne se hnát hned do Albatrosu.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.