antea.blog.cz

Wrecking Ball

O hitovce Miley Cyrus – Wrecking ball, která láme rekordy bylo už napsáno hodně. Jedni ji milují, druzí ji nenávidí a třetí padají rovnou do mdlob.
 

Mně osobně se písnička opravdu líbí. Líbil se mi i klip. Hájila jsem ho, že na té kouli je naaranžovaná tak, že v podstatě nic neukáže a že to vypadá dobře a ty laciné momenty jsou jen nešťastná náhoda.
Pak jsem ale chvíli Miley sledovala a musela svůj názor poupravit. V klipu nebyly laciné a trapné momenty náhodou, ty tam byly naprosto úmyslně, nedopatřením se tam pravděpodobně ocitly okamžiky, kdy na mě klip působil umělecky.
No, ale o tom tu teď psát nechci. Náhodou jsem narazila na dvě videa, kde tuto písničku zpívají dvě, přibližně stejně staré, cca 10 leté, holčičky. A to, jak hrozně moc rozdílně danou písničku interpretovaly mě velice zaujalo
První video nazpívala slepá filipínská holčička. Nebudu zmiňovat, dojemnou stránku videa, kdy písničku čte z papíru popsaným brailovým písmem, to je opradu dojemné (to není ironie), ale chci se soustředit jen umělěckou stránku věci.
Holčička svůj zpěv nahrává zřejmě ve své třídě a školní uniformě. Má k dispozici mizernou techniku a její zpěv je nádherný, ale jsou tam i místa, kde není zcela dokonalý. Přesto a mě působí dojmem, že zpěv miluje a zpívá, protože ji to těší. Její písnička na mě hluboce zapůsobila, poslechla jsem si jí už hodněkrát a kdyby se v ní nevyskytovaly díky technice ne úplně příjmená místa, moc ráda bych písničku měla v mobilu, abych si ji mohla poslechnou kdykoliv.
 

 
Druhá holčička zpívá perfektně naaranžovaná, vystylovaná a má dokonalý hlas. Opravdu jsem v životě neslyšela dítě takhle zpívat. Přesto se mi její podání písničky vůbec nelíbí. Holčička na mě působí dojmem zhýčkaného spratka, který ví o svém daru a je přesvědčen, že nám dělá milost, když se uráčí nazpívat písničku. Celé její podání na mě působí strašně umělě (to mávání rukama a pózy). Dokonce si písničku silně přizpůsobila, což považuji za vrchol arogance. Navíc tou změnou zničila to, co jsem na písničce měla nejraději.
 

 
Za celým tím klipem i dívčiným vystupováním cítím silně ambiciózní rodiče a myslím si, že by na to mělo být pohlíženo téměř stejně jako na týrání dětí. Sebrali jí dětství a udělali z ní arogantního a povrchního spratka.
Jisté ale je, že hočina má před sebou velkou uměleckou budoucnost.
Možná se pletu, ale na mě to přesně takhle působí.
A jak to vidíte vy? Který klip se vám líbí více a jaké máte z malých zpěvaček pocity?
 
 
Leden 2015
 
 
Zdroj videí je youtube.
Pozn. Článek je psán krátce poté co se písnička objevila na youtube, což už je téměř 18 měsíců.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.