antea.blog.cz

Uprostřed lesů začíná boj o život

Ursula Poznanski – Saeculum

Strávit pět dní v hlubokém lese a zkusit žít jako ve středověku vypadalo jako výborný nápad. Bastian by si však tento zážitek v klidu odpustil. S účastí na výpravě souhlasil jen kvůli své lásce Sandře.
Parta dobrodruhů se vydává na cestu i přesto, že místo, kde chtějí tábořit, bylo kdysi prokleto. Staré povídačky o tom, že kdo do lesa vstoupí, nevrátí se už zpět, nikdo nebere vážně. Během první noci přijde prudká bouře a z tábora zmizí první člen výpravy. Zbydou jen podivné vzkazy vyryté do kůry stromu. Když se ho ostatní vydají hledat, začnou bloudit. Pak se ztratí další z nich…

Jak velkou udělali chybu, když nebrali varování vážně? Nechá je les odejít?

Dobrodružný román z pera autorky Ursuly Poznanski se zabývá, v dnešní obě už poměrně známou a určitými lidmi často vyhledávanou aktivitou, larpem.
Laicky larp shrnu, jako skupinu lidí, kteří se domluví a na několik dní jednou tábořit/hrát někam, kde se chovají dle určitých pravidel a rolí. Historický larp, kterého se účastní hrdinové knihy, například musí dodržovat historické oblečení, mluvu a při táboření nesmí používat žádné výdobytky moderní doby, které do období daného larpu nepatří. Hráči by také neměli vypadnout z role. Existují také i fantasy larpy, kde se simulují určité prostředí např. z knih, jako je Pán prstenů apod.
Hlavní hrdina Saecula, Bastian s larpem zatím nemá žádnou zkušenost, ale Sandra, dívka která se mu líbí ho na jeden pozve, a tak Bastian i přes nesouhlas některých dalších členů skupiny pozvání přijímá.
Už od začátku se ale zdá, že s celým larpem cosi není v pořádku. Začíná to nepřátelstvím některých členů skupiny, pokračuje to telefonátem, kdy mu anonymní hlas naléhavě radí, aby nikam nejezdil, a končí to Dorou, dívkou která na larp jela už loni a je k smrti vyděšená z místa, kde se bude konat.
Bastian nic nechápe, až mu hlavní organizátor Pavel vysvětlí, že místo, kde se larp bude odehrávat je podle staré pověsti prokleté a údajně tam straší, což potvrzuje i pár podivných událostí, které se jim loni staly. Pavel a většina ostatních to považuje za nesmysl, jenže krátce po příjezdu se začnou dít podivné věci a zanedlouho se ztratí první člen skupiny, který ale není poslední…
Skupiny se zmocňuje hysterie a i racionální Bastian těžko odolává tlaku podlehnout strachu. Mizí další a další členové a ze zábavy se stává boj o život. Celý příběh vyústí v dramatickém a překvapivému závěru, který nejednoho čtenáře zaskočí.
Název knihy: Saeculum
Díl: –
Autor: Jaroslav Eisner
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2014
Žánr: dobrodružný román
Počet stran: 223
Doporučený věk: neomezeno
Citace: POZNANSKI, Ursula. Saeculum. 1. vyd. Praha: Fragment, 2014, 480s. ISBN 978-80-564-0003-6
Závěr: Od Ursuly Poznanski už jsem kdysi četla Erebos, který se mi velice líbil, a i když ani Saeculum není špatné, Erebosu se rovnat nemůže. Problémem Saecula asi bude přílišná tloušťka. Ne že by se mi necelý ch pět set stran na knihu zdálo moc, ale když se příběh skládá z úvodu, děje typu pomoc někdo se ztratil, straší tu, všichni tady umřem a závěru, tak je pět set stran na můj vkus moc. S tím souvisí i některé příliš dlouhé až nezáživné popisy, které na mě občas působí, jako snaha knihu co nejvíce protáhnout. Celkově se ale nejedná o špatnou knihu a určitě se najde mnoho čtenářů, které bude bavit. Osobně bych to viděla spíše na kluky ve věku druhého stupně ZŠ, ale určitě může bavit i jinou skupinu.

Hodnocení: 7/10

Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji nakladatelství Fragment.
Zdroj obrázku, anotace nakladatelství Fragment.
Březen 2016

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.