Tipy

The Great Gatsby

Miluju kvalitní filmy! Takové, které Vám nadlouho utkví v hlavě a vy stále přemýšlíte nad jednáním hlavních hrdinů a nad jejich motivy. Přikláníte se tu jedné, tu k druhé straně. Neustále přehodnocujete Váš i jejich přístup k daným situacím. A takovým filmem je pro mne bezesporu i Velký Gatsbypozor, článek může obsahovat spoilery

Film ověnčený dvěma Oscary (výprava a kostýmy), má na csfd hodnocení 73% a zároveň je 191. nejoblíbenějším filmem. Ale co je pro mne nejpodstatnější, a co jsem zjistila až po zhlédnutí, je to film s duší. Nevím, jak jinak to popsat, každá věta, každá grimasa má svůj účel a vše je naprosto precizně provedené. Příběh, výkony herců, hudba, kostýmy… vše vytváří naprosto precizní, perfektní celek.
Film vypráví příběh chudého spisovatele Nicka Carrwaye, který se na jaře roku 1922 přistěhuje do New Yorku. Začne zde žít zrovna v době, kdy mizí morálka a život je jeden nekonečný flám a opilý vír světel. Peníze se všude sypou proudem a stačí být jen na správném místě a natáhnout ruku a další opulentní večírek, který se pořádá, může být Váš. Nick se usadí v domě, který sousedí s “palácem” záhadného pana Gatsbyho. Muže, kterého snad nikdo nezná, a přesto se zdá, že není nikdo, kdo by o jeho večírcích a nezměrném bohatství někdy neslyšel.
Po čase se Nick a záhadný pan Gatsby spřátelí natolik, že Gatsby odhalí Nickovi pravdu o sobě i motivy svého jednání.
Tím je láska k Nickově sestřenici Daisy, kterou Gatsby dlouhá léta miloval, ale dříve, než se stihli vzít, se Daisy provdala za jiného. Po chvíli váhání vyplní Nick Gatsbyho přání a zařídí jeho setkání s Daisy. Ačkoliv je Daisy provdána a má malou dcerku, svého záletného manžela nemiluje a nic nebrání znovu vykvetení lásky mezi ní a Gatsbym.

Spoiler:
Ale je to jako sen a láska nakonec neustojí střet s realitou. Nedokážu si odpovědět, zda je to tím, že Daisy byla natolik zhýčkaná, pohodlná a rozmazlená slečinka, že prostě neměla dost kuráže, síly a naděje bojovat za jejich lásku, nebo zda to bylo tím, že ho vlastně nemilovala či, že Gatsby ji miloval až příliš. Vím, že je divné použít označení milovat příliš, ale Gatsbyho láska hraničila až s posedlostí a možná nejen hraničila, ona posedlostí skutečně byla… Bylo to prostě příliš velké, příliš vážné a příliš všeho, co Gatsby Daisy nabízel a chtěl po ní, nevím, zda se to dá ustát….
Zjevil se před ní jako sen, zničeho nic vstoupil do jejího života a chtěl po ní, aby zapomněla na svůj život a těch pět let, které mezi tím uběhly, ale ona neřekla ne. A to je jeden z důvodů, proč je pro mě Daisy největší záporák ve filmu. Ne to, že mu dávala naději a pak vycouvala, to se dá pochopit, uběhlo přece jen pět let, ale to, že když už se rozhodla, nezvedla se a neřekla mu to NE. Gatsby ji miloval, byl jí posedlý, žil jen pro ni a jejich společnou budoucnost. Myslím si, že na ta dvě písmena a pohled z očí do očí měl právo!
A co Vy?
Viděli jste film Velký Gatsby?
Co si myslíte o vztahu mezi Daisy a Gatsbym, je něco, co jsem nepochopila, či mi uniklo? Jaké byly motivy jejich jednání podle Vás?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.