antea.blog.cz

Tajemné vraždy v královské Jihlavě

Jan Bauer – Jihlavský zlý duch

 Detektivní román z doby vlády Václava IV. Nad Jihlavou, dříve stříbrnou pokladnicí království, se začíná smrákat. Nejprve se zde, jak se zdá, objevují duchové či permoníci, kteří lomozí v blízkosti bývalých dolů, a pak zde dochází dokonce ke dvěma mordům. Ne náhodou se v tomtéž období v hlavním městě objevují falešné mince, které zde trousí tajemný krasavec – Václav z Jihlavy. Kdo jiný by měl tyto případy vyřešit než mnich Blasius a Jakub Protiva z Protivce – tentokrát s notnou pomocí biřice Maříka Polendy a nevěstky Magdaleny?

Historická detektivka z doby vlády Krále Václava IV. se odehrává převážně na území Jihlavy. Mezi lidmi se začíná šířit zvěst, že ve starých stříbrných dolech nedaleko Jihlavy začíná strašit. Netrvá dlouho a objevují se první oběti. Že by strašidla zabíjela?
Nejen tajemné vraždy, ale především (!) výskyt falešných mincí, které po Království českém šiří údajný jihlavský konšel Václav, přichází vyřešit Jakub Protiva z Protivce, zástupce královského sudího. S ním cestuje jeho přítel, františkánský mnich, dvojí doktor Blasius, jeho milenka nevěstka Magdalena, díky níž, celé vyšetřování vzniklo, když za své služby dostala zaplaceno falešnými mincemi a celou skupinku doplňuje biřic Mařík.
“Kousek od hostince je Saské údolí, kde ty se prý náramně vyznáš.”
“To je pravda,”souhlasil Jáchym.
“Prý tam straší zlý duch.”
“Mne už jednou škrtil,” pochlubil se Sůvička.
“A nebojíš se tam jít podruhé?”
“Myslím, že po těch dvou zamordovaných tam už nestraší.”
“Jsi chytrý mladík. A tak si myslím, že když ti dám pět grošů, klidně si tam půjdeš na strašidlo zahrát. Chtěl bych totiž překvapit svého přítele, který v noci půjde právě přes Saské údolí kolem důlní jámy svatého Linharta…”
Ačkoliv kniha není příliš obsáhlá, má 223 stran, četla jsem ji s přestávkami celý měsíc, protože něco na autorově stylu mi prostě nesedělo. Přitom, mu není co vytknout. Neopakuje slova, děj také někam směřuje a myšlenku kniha také má, tak co mi vadí? Nevím, není to nic viditelného, je to jen můj pocit. Jako by se kniha táhla jako žvýkačka. Nic moc se neděje a chybí jí takový ten správný náboj. Přijde mi, jako by se autor do psaní knihy musel nutit, jakoby ji nepsal v jakémsi “autorském vytržení, kdy má pusu ještě pohmožděnou po pořádném polibku od múzy”, ale tvořil ji tak, že si každý den sedl k počítači a řekl si: “dnes napíšu deset stran.” Vím, že takhle tvoří většina autorů, ale na ostatních knihách mi to nepřijde tak patrné.
Asi to bude způsobeno tím, že čtu převážně zahraniční knihy, které jsou přeloženy do několika jazyků a než jsou vydány, čelí daleko větší konkurenci než tuzemské knihy z malého českého rybníčku. Ale Jihlavský zlý duch mne moc nezaujal a nadále zůstanu věrná zahraničním knihám, ačkoliv samozřejmě českou tvorbu nezavrhuji a pár recenzí na české knihy se tu ještě určitě objeví.
Název knihy: Jihlavský zlý duch
Autor: Jan Bauer
Nakladatelství: Moba
Rok vydání: 2014
Žánr: historický detektivka
Počet stran: 223
Doporučený věk: neomezeno
Citace: BAUER, Jan. Jihlavský zlý duch. 1. vyd. Brno: Moba, 2014, 223s. ISBN 978-80-243-6148-2
Závěr: Knihu bych doporučila spíše důchodům, kteří mají historické knihy z českého prostředí a detektivky často v oblibě. A pomalu plynoucí děj je podle mne pro nějaké klidné poobědové čtení na gauči naprosto ideální.

Hodnocení: 4/10

Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji knihkupectví Knihcentrum.
Zdroj obrázku, anotace knihkupetví Knihcentrum.
Květen 2015

Jeden komentář

  • Mgr. John Němeček

    S autorkou recenze nemohu souhlasit prakticky v ničem jí hodnoceném i proto, ze i ja převážně čtu zahranicni autory (jsem čecho-američan). Jan Bauer a nejen tato jeho kniha, ale i ostatní (prozatím jsem jich prečetl 15, tato je v pořadí šestnáctá) jsou neskutečně “čtivé” a zaujmou nejen svým histirickým faktografickým obsahem a navaznostmi na skutečná historicka fakta, ale i svými zapletkami a akčností, což jsem již dlóóóuho nezaznamenal u jiných autorů – celosvětově za poslesních hodně dlouho let. Jan Bauer, spolu s dalšim autorem Vlastimilem Vondruškou, jsou na špici pomyslného žebříčku mých nejoblibenějších autorů vůbec a jsem upřímně rád, že jsem je objevil mezi přehršli autorů jak tradičních, či standardních, tak těch teprve začínajících, nám dnes a denně nabízených. Skvělá četba, neskutečná spádovost a akčnost, což v mnohé jak klasické tak i současné literatuře chybí. Knihy těchto dvouu autorů jsem schopen přečíst za den až dva, podle toho, jak mi čas dovolí. Vřele doporučuji 👍

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.