antea.blog.cz

Sviňák

Na CSFD má hodnocení 70%, což mě překvapuje, co jsem naopak očekávala je naprostá absence ocenění. Sviňák opravdu mým šálkem čaje není.Za mě tedy nic moc. Psychologické drama, plné absurdity, které se v traileru vydává za zábavnou komedií plnou cynismu, vzdáleně připomínající Vlka z Wallstreetu, to pro mne představuje jeden z filmů, na který jsem se moc těšila – Sviňák v hlavní roli s mým zbožňovaným Jamesem McAvoyem.

Už obsah filmu, který uvádí CSFD mi přijde, jako by jej psal někdo, kdo na film ani nekoukl a věnoval svůj čas tak maximálně zhlédnutí traileru.

“Hlavní postava – skotský zkorumpovaný policista Bruce Robertson – je posedlý sexem a kokainem. Měl by vyšetřovat vraždu, ale překáží mu vlastní podivínství, zvyk zahrávat si s kolegy a navíc opravdu miluje ženy. O Robertsona se stará jeho parťák Ray Lennox a šéf Bob Toal.” (zdroj. CSFD)

Z mého pohledu je film hořkým příběhem muže, který je sám opuštěný a trápí jej žalostná přítomnost i staré viny z minulosti. Topí se v tom bahně, je znechucený svým okolím a především sebou, což maskuje naprostou sebedůvěrou v sebe sama, již neustále prezentuje svému okolí a kterou vsugeroval i sám sobě.

On je ten nejlepší, nikdo na něj nemá a ať udělá cokoliv, vždy dostane, co chce… Podvědomě trestá sebe i své okolí, svým chováním se hnusí i sám sobě, ale nedokáže přestat.

Spravedlmost, čest slušnost… to jsou pojmy, které mu nic neříkají. Naopak lži, manipulace, vydírání, úplatnost, zrada, podrazy, krutost, ty jsou jeho denním chlebem.

Zdá se mi, jako by Bruce nebyl schopne prožít nebo cítit něco hezkého či pozitivního. Miluje ženy? Pevně věřím, že autor obsahu to myslel pouze jako ironii. Bruce ženy v žádném případě nemiluje. Využije je, pobaví se s jejich těly, ale nic jiného než chvilkovou zábavu podbarvenou jeho opovržením pro něj neznamenají.

V celém filmu jsem postřehla snad jen čtyři osoby, ke kterým se Bruce chová jako “normální” člověk.

Film mě bavil ani ne do poloviny. Zbytek jsem dokoukala z pouhé zvědavosti, kam tím režisér směřuje… Ani herecký výkon obvykle velice dobrého Jamese McAvoye film v mých očích nespasí. Po přesvědčivosti s jakou hrál mladého Toma Lefroye ve Vášni a citu čiRobbieho Turnera v Pokání, jsem mu prostě občas toho zlomeného, odporného Bruce nevěřila. Dokud se pohyboval po plátně s šibalským, cynickým a jízlivým pohledem bylo vše ok, ale když situace začala gradovat, Bruce se hroutit a děj se podle mého názoru nelogicky zamotávat, přestalo to být “ono”.

Pomyslnou třešničkou na dortu divnosti, byl konec. Posledních cca 15 min včetně konce samotného jsem prostě moc nepobrala. Nepochopila jsem motivy postav ani to, co se vlastně stalo. Co byla skutečnost, a co představa?

Mně osobně se tedy Sviňák příliš nelíbil a doporučovat jej nebudu.

A co Vy?

Viděli už jste Sviňáka, a jak se Vám líbil?

Srpen 2015

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.