Tipy

Švejk, idiot nebo génius?

Švejk – tajemná literární postava, jejíž motivy budou už navždy předmětem sporů.
Je to vychytralý vtipálek, nebo idiot, kterému není rovno?

 

Ke Švejkovi jsem nikdy vztah neměla. V televizi jsem ho neviděla, knihy jsem nečetla… Věděla jsem sice o koho šlo, ale když jsem slyšela jeho jméno nevybavovaly se mi základní body příběhu, ale Hrušinský, co se tváří jako měsíček na hnoji.

Přesto jsem Švejka na své cestě za poznáním základní literatury, nemohla minout.

 

Popisovat děj asi nemá příliš cenu, vždyť, kdo by ho neznal?

Voják Švejk, který byl původně obchodníkem se psy, se dostane na vojnu a své okolí vytáčí k nepříčetnosti. Zvláštní ale je, že ačkoliv mu všichni nadávají a občas se dostane i do vězení, nikdy se mu nestane nic skutečně vážného, protože při pohledu do jeho “telecích,” dobráckých očí mu nikdo nedokáže opravdu ublížit, navíc je pro ně neuvěřitelné, že by to dělal schválně….

Pravdou je, že audioknihu Osudy dobrého vojáka Švejka za  světové války si budu pamatovat asi už navždy.

Jedná se o nezkrácenou verzi, která trvá 9:34 hodin, což je poměrně dost a namluvil ji Oldřich Kaiser. Nic z toho by nebyl problém, ba naopak…

Ačkoliv mě audiokniha příliš nebavila, její poslechnutí mi trvalo asi 2 měsíce, nakonec jsem si k příběhu našla cestu. Když už to nebyl můj šálek kávy po stránce zábavy, brala jsem to tedy jako zábavné reálie, kterak to v té době chodilo  a nakonec jsem se i celkem bavila.

 

Vše by tedy bylo v pořádku, kdyby nebylo jedné věci – písniček!!!

 

TO se nedalo vydržet! Přestavte si, že už usínáte při audioknize a najednou se z příjemně ztlumených sluchátek rozeřve, falešný zpět doprovázený tahací harmonikou:

“Bajonet mi ostrýýý dali a do ruky kvéééér, to byste se holky koukly jaký sem frajéééér. Na záda mi dali tele, zetra jdem na nepřítele zítra jdeme mašírovato do polééééé. Himl hergot donvetr ein, zwei, drei, himl hergot donvetr ein, zwei, drei… (psáno zpaměti)

Každá písnička trvala cca 1 minutu a v každé kapitole se objevovala minimálně dvakrát. Audiokniha má dvacet kapitol a některé jsem musela poslouchat i několikrát, protože jsem u nich usnula.

Věřte mi, že už v půlce audioknihy jsem se chtěla na sluchátkách oběsit jen, když jsem si představila, že tu hrůzu budu muset slyšet znovu. A znovu a znovu a znovu….

 

Ale ačkoliv jsem si z audioknihy Osudy dobrého vojáka Švejka za  světové války odnesla traumíčko a tik v oku, přece jen jsem moc ráda, že jsem si knihu poslechla, protože teď už konečně vím “wo co go”.  🙂

Navíc, projev pana Kaisera, když zrovna nevříská tu příšernou odrhovačku, která má zřejmě dokreslit atmosféru, je velice příjemný.

 

A co si myslím o Švejkovi, je to idiot nebo génius?

Já myslím, že je to génius! Domnívám se, že se proti idiotství a hrůze, která ho obklopuje rozhodl bojovat tím, že doslovným plněním příkazů dělá svému okolí peklo ze života.

Ať už se jedná o likvidaci domácích mazlíčků svého nadřízeného nebo sex s jeho milenkou, obdivuji, ale jeho obrovské odhodlání a vytrvalost, protože zvládl i pobyt ve vojenské nemocnici, kde probíhá léčení formou hladovka a klystýr a každý pacient je považován za simulanta i když má tuberkulózu a umírá.

 

Audioknihu k poslechu doporučuji. Její literární hodnota je nesporná a zpracování je (až na to vřeštění) opravdu dobré. Navíc by mě velice zajímal váš názor na ty písničky.

Jsem přecitlivělá nebo jsou opravdu tak děsné? 🙂

 

 

Za poskytnutí audioknihy k recenzi děkuji portálu Audiolibrix.
Zdroj obrázku: Audiolibrix

 

4 komentáře

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.