Tipy

Recenze: Zaklínač I. – Poslední přání (audiokniha)

Tajemná a opěvovaná kniha, zbožňovaná a uznávaná hra. To je Zaklínač. Jak se povedlo, příběh zaklínače Geralta z Rivie převést do audioknižní podoby? Povedlo se zachovat kouzlo díla, které k sobě láká muže i ženy napříč generacemi?

Je tak dobrý, jak se říká?

Nad recenzování audioknihy Zaklínače I. – Poslední přání jsem hodně váhala. V práci se spouštěl nový projekt a já končila v noci. Audioknihy poslouchám vždy před spaním, ale v tomto období jsem usínala po pár minutách a přitom celá audiokniha měla 11 a půl hodiny! Jak jsem to měla stihnout?

Nakonec jsem ale neodolala. Ve svém okolí mám dva velké fanoušky zaklínače a oba se mnou potřebovali tuto recenzi konzultovat (rozuměj: neustále mi cpali, co nesmím zapomenout napsat) a kdybych je nechala tak za mě recenzi napíšou sami. Nakonec jsem se tedy rozhodla nakonec připojit jejich krátké vyjádření, aby mě v klidu nechali vyjádřit se dlouze 🙂

 

Svět mýtů a středověku

Ze všeho nejdříve bych ráda shrnula obsah úžasného, fantastického světa, ve kterém se zaklínač pohybuje. Andrzej Sapkowski si se svým dílem skutečně vyhrál. Svět je vykreslen velmi promyšleně a detailně a připomíná náš středověk, jen s tím rozdílem, že v zaklínačově světě ještě žijí různé nestvůry např. strigy, démoni apod. jejichž lovem se zaklínači živí.

Nemají to ani lehké, protože zaklínačství je velmi opovrhované řemeslo. Aby se totiž člověk stal zaklínačem, musí projít tolika krutými zkouškami, včetně trávení se jedy, že přijde o své lidství. Ztratí city i plodnost a tak jediná cesta, jak se postarat, aby řemeslo nevymřelo je krást lidem jejich malé děti. Takže ačkoliv lidé zaklínače potřebují a jejich práce využívají, přesto k nim cítí po většinou jen odpor a strach… Více o obsahu můžete najít v mé recenzi knižní předlohy této audioknihy)

 

Audiokniha stojí za to!

Audiokniha Zaklínače I. – Poslední přání je mezi audioknihami výjimečná. Nejen svou délkou, která je vskutku nevídaná a o proti průměrné audioknize až několikanásobná. Zejména, když si uvědomíme, že papírová kniha není žádná tlustá bichle. Ale právě to se mi na této audioknize líbí, je vidět, že se na ní v ničem nešetřilo a přistoupilo se k ní s tak velkou vážností, jako si taková srdcová záležitost velké masy lidí zaslouží.

Už jen při zběžném pohledu na seznam interpretů je čtenáři/posluchači jasné, že narazil na něco výjimečného. Ten seznam je totiž, stejně jako délka audioknihy, několikanásobný oproti běžným audioknihám. Seznam interpretů totiž zahrnuje desítky herců a každá postava má svůj vlastní hlas, což je při počtu postav, které se v díle vyskytují něco dosud nevídaného.

Hlasu vypravěče podlehnete

Z všechny si jmenujme alespoň vypravěče Jiřího Plachého jehož hlas, vždy perfektně vystihl situaci a poskytl posluchači pocit, že je součástí příběhu. Samozřejmě nemůžu opomenout ani hlasově vždy dokonalého zaklínače Jiřího Dvořáka, jehož charismatický, tajemný hlas k postavě zaklínače skvěle pasuje.

 

Pro hlasy všech interpretů nemám nic než slova chvály. Tempo, výslovnost, síla hlasu… nemám nic, co bych jim mohla vytknout.

 

A co je zlatým hřebem audioknihy? Hudební podkres!

Celá audiokniha je podbarvena perfektní hudbou a zvukovými efekty, které vždy perfektně doplňují situaci. Ze všeho nejvíce oceňuji hudební předěl mezi jednotlivými kapitolami, ten předěl totiž do audioknihy zapadá a patří.

Z toho by si měli vzít příklad autoři audioknihy Švejka, u kterého mi z hudebního předělu téměř tekla krev z uší a dodnes na to vzpomínám jako na šílenou, otravnou a neskonale pitomou znělku, která se vždy na začátku nové kapitoly rozvřískala a probudila mě.

U Zaklínače se nikdy nic takového nestalo a zejména u poslední z šesti kapitol – Poslední přání, která dala název celé (audio)knize jsou hudba i efekty dokonalé. Člověk má skoro pocit, jako by se díval na film, jenže díky skvělé práci na audioknize odvedené, jej nepotřebujete vidět, stačí jej slyšet.

 

Kdybych měla audioknihu k něčemu přirovnat tak Zaklínač I. – Poslední přání je mezi audioknihami totéž, co Hry o trůny mezi seriály. Vymazlený do posledního detailu, kdy se při rozhodování vždy volila lepší možnost bez ohledu na náklady.

 

K celému dílu, mám jen jednu výhradu, na kterou mě upozornil VB a nepochybuji, že ji zmíní ve svém názoru na audioknihu. Audioknize totiž chybí první úvodní kapitola, která sice vzhledem k této knize není podstatná, ale k celému příběhu je velmi důležitá a je velká škoda, že byla vynechána.

Proto Zaklínač nedostane 10 bodů z deseti, které by si zasloužil, ale odejde ode mne “pouze” s devíti.

9/10

 

 A nyní už ta slíbená vyjádření dvou velkých zaklínačských fanoušků:

 

(VB – fanoušek zaklínače, hrdý majitel nejúžasnější fenky na světě jménem Cirilla Fiona Elen Riannon alias mého milovaného Cirounka, několika zaklínačských mikin, všech zaklínačských her, knih, deskové hry a pár zaklínačskýh medailonů a nyní už také i majitelem audioknih)

 

Recenze na AK Zaklínač: Já osobně hodnotím knihu v celku pozitivně. Jakožto velký fanoušek Sapkowského světa nemohu nic vyčítat knize samotné, lze se vyjádřit pouze k jejímu zpracováni. Každý, kdo knihu četl si jistě za hlasy postav dosadil vlastní. Někdo více či méně ovlivněn herní sérií. (O dosavadním filmovém zpracování nemluvme). 

Shrnutí: Pokud si zvyknete na jiné hlasy než které očekáváte, nemůžete mít s knihou problém. Například na delší cesty autem nebo na poslech k domacím pracem apod. Na prožitek k relaxaci v křesle není podle mě kvalita taková, ale každému podle chuti.

 

Brácha – fanoušek zaklínače, majitel nesložených zaklnačských puzzlí, které rozložené válí po mé posteli, vlastník a zapálený hráč všech Zaklínačských her, medailonu a nějakých podivných hracích zaklínačských karet se kterými téměř vždy prohrávám…)

 

Audio kniha zaklínač poslední přání- obyčejná audiokniha nebo umělecké dílo?

Asi nemá moc velkou cenu psát o čem audiokniha Zaklínač Poslední přání je, to by měl každý vědět. Zmínit by se mělo, jak je tato skvělá kniha od Andrzeje Sapkowskiho skvěle namluvena a dalece překonává význam slova audiokniha.

Pokud čekáte, že je namluvena jedním maximálně dvěma herci/dabéry s minimem zvukových efektů, tak se velice pletete.

Na hlasech se nešetřilo

Každá postava má svůj hlas, který dokonale vystihuje atmosféru dané povídky nebo situace, navíc skvělé výkony dabérů  doplnuje úžasná hudba a spousty zvukových efektů. Díky tomuto a díky tomu, že s příběhem to funguje naprosto dokonale si dovoluji tvrdit, že toto není obyčejná audiokniha ale umělecké dílo.

Protože, kdo nikdy neslyšel “uk uk nebo potrkám” jako by nebyl.

 

Pozn. Na to, jak byli oba pánové žhaví mi do recenze kecat je s podivem, že když přišla řada na ně, čekala jsem na jejich názor skoro měsíc. Oba dva mě ale hodně překvapili, jak kvalitně se nakonec vyjádřili. Moc děkuji 🙂

 

Recenzi na knihu z klučičího pohledu si můžete přečíst i na librum.sk a je dokonce psána Slovensky! 🙂

 

Za poskytnutí audioknihy k recenzi, děkuji Audiotéce.

5 komentáře

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.