Tipy

Recenze: Vážka v jantaru (Cizinka 2)

Kniha nás přivádí do Francie, kde se Jamie, který je ve své vlasti pronásledován, ukrývá. Jamieho příbuzný nabízí manželům nejen střechu na hlavou, ale i přístup do vyšší společnosti. V Paříži žije v exilu také skotský následník trůnu, který se snaží získat prostředky a spojence na další válečný pokus o získání koruny. Claire však dobře ví, jak toto tažení dopadne. Katastrofálně. Smete všechny skotské klany z povrchu zemského a jejich vysočina bude vítěznými Angličany zcela vypleněna. Nezůstane kámen na kameni. Proto se Claire a Jamie snaží skotskému králi v jeho válečném tažení zabránit. Jamie se však zaplete do souboje se svým úhlavním nepřítelem kapitánem Randallem, je zajat a uvržen do Bastily. Claire musí ke králi prosit o jeho milost. Jakou cenu bude muset zaplatit? Podaří se jí zastavit prolévání krve nevinných skotských mužů a změnit dějiny? Bitva u Prestonu v roce 1745 končí pro Skoty vítězně a zvedne jejich sebevědomí. Král se vydává dále na jih a pomalu začíná ohrožovat Londýn…

Když jsme se v předchozím díle s Jamiem a Claire rozloučili, začal se Jamie zrovna zotavovat z hrůz, které mu ve vězení způsobil kapitán Randall a brzy měl s Claire,  jejich sladkým tajemstvím a Murthagem pokračovat dál do Francie, kde se jim, jak doufají, podaří zabránit skotskému povstání, které povede až ke Cullodenu, kde britská vojska tragicky porazí skotskou armádu a dojde k děsivým ztrátám na životech i zrušení všech skotských tradic.

Začátek druhé knihy, ale naše hrdiny překvapivě nezastihne ve Francii!

Druhý díl Cizinky, Vážka v Jantaru začíná opět v současnosti, resp. v roce 1968, kdy Claire Randallová a její dvacetiletá dcera Brianna Randallová navštíví Skotsko. Doktorka Randallová se do Skotska snažila dostat už dříve, ale jakožto americká lékařka je velice vytížená a tak se jí to podařilo až nyní, kdy přijela na pohřeb svého známého – reverenda Wakefielda a svou dceru Briannu vzala sebou aby poznala skotský kraj…

Jedná se o velice znepokojivé zahájení knihy, které sebou přinese spoustu otázek.

 • Jak se Claire dostala zpět do současnosti?
 • Kde je Jamie, žije?
 • Kdo je Briannin otec?

Celá kniha Vážka v Jantaru je rozdělena do několika částí a první část Pohled lupou nám otázky zodpoví. Nebudu tu spoilerovat už samotná první část knihy je tak dojemná, že na ni slova nestačí a všem doporučuji vybavit se kapesníky.

Druhá část knihy s názvem Pokrytci už přesně navazuje na první díl. Píše se rok 1744. Jamie a těhotná Claire, zmítaná nevolnostmi, dorazili do přístavu Le Haver. Ubytují se u Jamieho bratrance Jareda, který je obchodníkem s vínem. Jamie mu pomáhá a jde mu to velice dobře. Jamiemu se podaří seznámit se s Karlem Stuartem a snaží se zabránit vzniku povstání. Claire zatím tráví svůj čas pomocí v nemocnici des Anges, kterou vede vážená a velice schopní matka Hildegarda.

Oba dva se postupně ve Francii zabydlují, navazují nová přátelství a zdá se, že se podaří povstání zabránit. Ale na scéně se znovu objevuje kapitán Randall a události se komplikují.

A nakonec se hlavní hrdinové ocitnou zpět na Lallybrochu…

 

Jak už jsem řekla, nebudu spoilerovat a proto bylo velice obtížné, alespoň částečně děj načrtnout, protože kniha je doslova nabita akcí a nečekanými zvraty. A ani v tomto díle není nouze o dojemné scény a já znovu opakuji, že tato knižní série nemá sobě rovnou!!!

 

Zatímco knihy o Harry Poterrovi byly knihy mého dětství, tak příběhy Claire a Jamieho jsou knihy mé dospělosti.

 

Upřímně vzato není dost slov, kterými se dá kniha vychválit. Je úžasná, perfektní a nedovedu si představit, čtenářku, kterou by příběh o tak silné a přesto obyčejné lásce neoslovil, navíc to vynikající zpracování cesty časem…

A že se nejedná jen o můj subjektivní pocit, dokazuje i to, že stejnojmený seriál Outlander, který vznikl na motivy knihy, sbírá jednu cenu za druhou.

Za rok 2016 získal:

 • Nominaci na Zlatý glóbus v kategorii nejlepší televizní dramatický seriál
 • Nominaci na Zlatý glóbus v kategorii nejlepší herečka v televizním seriálu – Caitriona Balfe
 • Nominaci na Zlatý glóbus v kategorii nejlepší herec ve vedlejší roli – Tobias Menzies
 • Akademie Sci-fi, fantasy a hororových filmů v USA mu udělila vítězství v kategorii nejlepší fantasy televizní seriál
 • Vítězství v kategorii nejlepší seriálová herečka – Caitriona Balfe
 • Získali  nominaci v kategorii nejlepší seriálový herec – Sam Heughan.
 • Ceny diváku získal Outlander v kategorii nejoblíbenější herečka v sci-fi/fantasy seriálu – Catriona Balfe
 • Vyhrál také v kategorii nejoblíbenější sci-fantasy pořad

 

Vidíte tedy, že příběh Cizinky je oblíbený napříč světem.

K celé knize mám opět jednu jedinou výtku a to je příšerný a prasácký překlad oslovení, kterým Jamie říká Claire. Správně je to Sasennachová a nikoliv nějaké, kdo odkud vytažené slovo, Saxonko!!!

 

V každém případě i když je překlad příšerný a jeho autorovi by měli zabavit klávesnici a zrušit mu živnost, všem Vám knihu doporučuji k přečtení.

 

Myslím, si, že kdyby si tuto knihu přečetl každý, svět by byl lepší.

Vždyť přece není tak těžké mít se rádi a chovat se k sobě hezky. A vědět, že k sobě patříte a i když se občas pohádáte a nemůžete se ani vidět, přesto se k sobě vrátíte, protože se milujete a jste to VY…

 

“Odpusť. Ta slova byla napsaná tlustým, černým písmem a písmena byla pečlivě namalovaná doprostřed papíru. Pod nimi se skvělo jediné stejně pečlivě napsané písmeno “J”. A pod ním zoufalý dodatek: Já musím!”

 

100%

 

 

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji nakladatelství Omega.

Jeden komentář

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.