Tipy

Recenze: Vatikánská princezna

Kdo by alespoň jednou v životě neslyšel jméno Lucrezie Borgii, krásné a nebezpečné ženy, milenky, vlastního bratra a otce?

Kniha Vatikánská princezna sice není historickou publikací, ale „pouhým“ historickým románem pro ženy, přesto jisté znalosti přináší…

 

S Lucrezií se poprvé setkáváme, co by nevinným dítětem, jehož otec se právě stal papežem. Sledujeme její dospívání, kdy se stala bezmocnou figurkou v rukou moci chtivého otce a bratrů. Jistá si otcovou láskou a jeho péčí o ni, Lucrezia poslušné plní vše co jí uloží. Často je až jako poslední spravena o svých zásnubách či jejich zrušení.

Postupem času si ale i nevinná dívka začne klást otázky a uvědomovat si, co to znamená být Borgia.

Jistoty, které měla, se otřásají v základech a nepřátelé číhají na každém kroku. Lucrezia konečně dospívá a po tragických událostech, se začíná bít za své štěstí… Ale jméno Borgia je s ní neoddělitelně spjaté…

Kniha sice nebyla nijak zvláště historicky přesná, přesto mi přišla docela zajímavá. Líbilo se mi, jak autorka dokázala vykreslit Lucreziinu dětskou naivitu, ale tu dospělou ženu jsem jí nevěřila. Podle mého Lucrezia nikdy nedospěla.

dscn3044

Vždy to byla opečovávaná žena, zaštítěná jménem i bohatstvím rodu, což z ní pro mě dělá bezpáteřnou a slabou osobu. Navzdory tomu, co se jí stalo se chovala stále lehkomyslně a držela se u rodiny, což se ve světle toho, co jí provedli, nedá pochopit ani odpustit.

Postava Lucrezie, tak jak ji vykreslila autorka, mě zklamala. Nikdy jsem sice Borgie nijak blíže nestudovala, ale navzdory tomu, jsem o nich jisté povědomí měla a vždy jsem měla Lucrezii zafixovanou jako silnou a nebezpečnou ženu, pravou Borgiu, ovládanou svými touhami… někoho, kdo vědomě dělal „špatné“ věci, protože chtěl, ne někoho, kdo se krčil strachy a nechával sebou manipulovat…

Příběh knížky je průměrný, ale myslím si, že dokáže čtenáře zabavit, já knihu vlastně přečetla „na jeden zátah.“ K přečtení ji tedy mohu doporučit, ale osobně si myslím, že více zaujme ať už pozitivně nebo negativně čtenářky, které mají potuchu, kdo byli Borgiové.  Na druhou stranu, těm, co netuší, kniha poskytne základní obrázek.

Takže ji klidně zkuste!

55%

 

Za poskytnutí knihy k recenzi, děkuji e-shopu Knihcentrum.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.