Tipy

Recenze: Tajemství parfému

Tajemství parfému je kniha plná kontrastů.

Odehrává se ve Francii na počátku druhé světové války a popisuje příběh dvou významných, bohatých rodin zabývajících se výrobou parfémů.

Den před začátkem války je hýčkaná dcera domu Delacroixových poprvé v životě nucena udělat něco, co se jí z hloubi duše příčí. Má si vzít za manžela Aieryho de Lasseta, kterého už od dětství nesnáší.

Není nikdo, kdo by jí pomohl, dokonce ani její milované dvojče bratr Felix jí nepřispěchá na pomoc a tak ke svatbě skutečně dojde.

Krátce po obřadu, však vypuká první světová válka a jak Fleuretin novomanžel tak oba její bratři musí bránit svou vlast.

Doma zůstávají jen vystrašené ženy, opájející se nadějí, že válka brzy skončí…

Ale neskončí a tak se Fleurette musí postavit na vlastní nohy,  konečně dospět a začít si stát za tím o co opravdu stojí.

 

Jak už jsem avizovala, tak na knížce bylo zajímavé, jak moc obsahovala kontrasty.

Už začátek knihy, který začíná Fleuretinou svatbou.

Milovaná hýčkaná dcera a sestra a přesto je ke sňatku přinucena. Tím to ale nekončí. Snad největší kontrast způsobují popisy parfumérské oblasti plné květin, krásy a nádherných vůni versus utrpení vojáků na frontě. Samozřejmě dojde i na boj lásky s nenávistí a další kontrasty.

 

Celkově mě ale kniha příliš nezaujala. Rozvláčné popisy krajiny a vůní mě nebavily.

„Sluncem zvýrazněná medová vůně růží se vznášela ve vzduchu a termickými proudy stoupala z údolí až na vrcholek kopce, kde jsem stála a kde už brzo složím manželský slib. Pak jsem ucítila závan fialek… vůni těžkou jako sirup, omamující a svůdnou, poté ji vytlačila dřevitá kafrová vůně rozmarýnu a zemitá, ale elegantní vůně tymiánu, který okolo Grasse rostl všude. Právě z nich jsme před několika měsíci destilovali éterické oleje a silice. Teď se blížila sklizeň jasmínových květů, jejichž smyslná vůně se naplno rozvine až večer. Ve vzduchu jsem cítila tisíce vůní a přála jsem si, abych tu mohla zůstat mnohem déle a všechny je rozpoznat…“

 

Hlavní hrdinka Fleurette hýčkaný snílek mi upřímně lezla na nervy. Navíc na to, že má kniha 414 stran se tam toho na můj vkus událo pramálo.

 

Nicméně,  pokud hledáte letní oddechovou nenáročnou četbu, je Tajemství parfému ta pravá volba.

 

45%

Za poskytnutí knihy k recenzi, děkuji nakladatelství Baronet.

Jeden komentář

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.