Tipy

Recenze: Pomsta & rozbřesk

Šeherezáha, její tajemný kalif a Padesát odstínů šedi… Ptáte se jak to jde dohromady? Nu, uvidíte…

 

Pohádky tisíce a jedné noci, které vypráví krásná a chytrá Šeherezáda svému krutému manželovi, který každou svou ženu první svítání po svatbě popraví, asi většina z vás zná. Šeherezádě se podaří zachránit si život – sultán se do ní zamiluje a žijí šťastně až do smrti. Proč ne? Je to přece jen pohádka!

 

Pomsta a rozbřesk však pohádka není. Patnáctiletá Šeherezáda, přáteli a rodinou oslovována roztomilou přezdívkou Šazí, se dobrovolně přihlásí jako kalífova další manželka. Má pro to dobrý důvod. Jedna z bývalých nedobrovolných kalífových manželek, byla její nejlepší kamarádka Šíva. A když Šíva zemře, rozhodne se Šeherezáda řádění krutého vládce zastavit a Šívu pomstít, i kdyby proto měla riskovat vlastní život.

 

Kalif Chálid však není takový, jakého čekala. V paláci na ni nečeká krvežíznivá příšera, ale jen utrápený kluk s tajemstvím.

Šeherezáda začne o svatební noci vyprávět příběh a díky kalifově zaujetí, se jí podaří přežít první rozbřesk a po něm i další. Zatím se přes den dominantní Chálid a vzpurná Šeherezáda blíže poznávají a i přes veškerou snahu se do sebe zamilují.

 

„Jak – jak se opovažuješ se mnou takhle mluvit?“ zašeptala.
Jeho oči se zaleskly něčím podobným pobavení.
„Jak se opovažuju naznačovat, že jsi způsobila tohle pozdvižení?“
„Já? Já za tohle nemůžu! Za to můžeš ty!“
„Já?“
„Ty a ta tvoje vznětlivost, Chálide!“
„Ne. Ty a ta tvoje pusa, Šazí.“
„Omyl, ty mizerný hulváte!“
„Vidíš? Tahle pusa.“ Zvedl ruku a přejel jí palcem po rtech. „Tahle… dokonalá pusa.“
Její zrádné srdce bušilo proti jeho, a když k němu vzhlédla skrz závoj řas, rukou na jejích bedrech si ji přitiskl neskutečně blízko.

 

Jenže stále mezi nimi stojí smrt Šívy a dalších dívek. Proč musely zemřít?

Chálid a Šeherezáda mají svá tajemství, která mezi ně vráží klín a ani Šeherezádina rodina a její bývalý budoucí manžel nehodlají stát stranou se založenýma rukama a čekat až i Šeherezádin život skončí na hedvábném provaze.

 

Přepracování pohádky na příběh pro náctileté čtenářky se povedlo. Zůstává pohádkový motiv i kouzla, ale příběh dostává reálnější podobu první lásky a dospívání. Šeherezádino chování odpovídá náctiletému věku a s tím související nevyzrálosti, navzdory nezpochybnitelné chytrosti.

Naopak postavu osmnáctiletého Chálida autorka „nevychytala“. Osmnáctiletý mladík, působí jako dospělý vyzrálý muž, který nápadně připomíná povahu Christiana Greye (Padesát odstínů šedi). Chálid je arogantní, dominantní, zvyklý, že je vždy po jeho, bohatý, ale zároveň je štvancem svého temného tajemství.

Navzdory poněkud nedotaženým postavám má Pomsta a rozbřesk dobrý příběh, který jsem si s chutí přečetla i když je můj věk daleko za cílovou skupinou. Nejedná se o děj, který bych vyloženě vyhledávala, ale příběh mě zaujal dost na to, aby až v letošním roce vyjde pokračování Růže a dýka, rozhodně si jej přečtu.

Pokud Pomstu a rozbřesk zhodnotím očima cílové, náctileté, skupiny, jedná se o velmi povedené a populární dílo, které má velký potenciál zaujmout masy čtenářek.

 

65%

 

Z poskytnutí knihy k recenzi, děkuji knihkupectví Dobré knihy.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.