Tipy

Recenze Oliver Twist (audiokniha)

ot

 

Příběh osiřelého sirotka Olivera Twista patří k nejznámějším dílům slavného anglického spisovatele Charlese Dickense.

Dojemné osudy malého osiřelého chlapce, který za svůj krátký život vytrpěl tolik příkoří, že by to jiným vystačilo na několik životů je notoricky známý. A snad není nikdo, kdo by o něm neslyšel.


Kdyby se ale přece jen někdo našel, tak ve stručnosti se jedná o toto:

V době viktoriánské éry jsou sirotčince strašná, příšerná místa, kde jsou jeho nezletilí a bezmocní obyvatelé týrání hlady, zimou i zlovůlí  těch, kteří o ně mají pečovat. V jednom takové sirotčinci se nachází i malý, devítiletý hoch jménem Oliver Twist. Žije tam už od narození, od chvíle, kdy jeho matka po jeho porodu zemřela.

Když nemůže příšerné podmínky ústavu i následného učení u rakváře vydržet, uteče chlapec do Londýna. Tam se ve své naivitě dostává do tlupy zlodějů, kteří jsou odhodláni, využít a zneužít jeho naivity a udělat z něj zloděje. Díky dobrým lidem se ale od nich Oliver dostává pryč, a ačkoliv po něm londýnské podsvětí ještě několikrát natáhne drápy, Oliver zdárně uniká. A v tak sladkém konci, že z něj hrozí, že se Vám krev promění v karamel, se odhalí celá Oliverova minulost a on se konečně dozví pravdu o svých rodičích.

 

Na knize je úžasné to, jak byla namluvena. Všech devatenáct interpretů, za něž jmenujme alespoň Igora Bareše a Libuši Švormovou předvádí úžasný, dokonale sehraný výkon a musím se přiznat, že v několika případech mě dojali, tak, že jsem se nedokázala ubránit slzám, protože podání Olivera bylo naprosto perfektně procítěné a člověk ho úplně viděl, jak tam stojí, odrbaný a tím svým uťápnutým hlasem říká: „Prosím vás, pane…“

Celá audiokniha trvá necelých 7 hodin upřímně vzato, to na mně bylo trochu moc. Samozřejmě oceňuji, že se jedná o nezkrácenou verzi, v opačném případě bych ji nikdy neposlouchala. Příčina toho, že mi délka nesedla, byla v autorovi. Zjevně mi Dickensovo psaní nesedí dost na to, abych u něj vydržela tolik hodin. (A navíc, když mi hlavní hrdina tolik lezl na nervy.)

Na postavě Olivera Twista je celkově nejzajímavější to, že si i v dobách největšího zoufalství a hrůz dokázal udržet svojí mravní čistotu i bezelstnou naivitu, která se leckdy zdá až nereálná.

Při ponoření do příběhu jsem Oliverovi docela fandila, ale za „střízliva“ se musím přiznat, že tyhle uťápnuté chudáčky, absolutně nesnáším. To, že by Olivera drsná realita nenaučila, alespoň troše mazanosti a protřelosti, aby se trochu ve světě orientoval mi připadá neskutečná.

 

Celkově jsem ale audioknihou nadšená! Kdysi jsem se pokoušela Olivera Twista přečíst, ale v půlce knihy jsem to kvůli absolutnímu nezájmu vzdala, jako ostatně většinu děl povinné četby. Zároveň se ale hluboce stydím, když přijde řeč na nějakou známou klasiku a já nevím, o čem je. Moji hanbu ještě zvyšuje to, že jsem studovala literaturu. Ale díky audioknihám svůj „handicap“ úspěšně řeším. Pří výběru audioknihy se zaměřuji právě především na klasiky. Můj zásadní požadavek na audioknihu je ten, že nesmí být zkrácená, protože v opačném případě se podle mých měřítek nejedená o plnohodnotné dílo. Důležité také je, aby mne zaujalo, jak interpret knihu podává.

V případě Olivera Twista a stejně tak u Jany Eyrové byly všechny tyto podmínky splněny. Já se dobře bavila a na konci poslechu jsem byla zase o něco vzdělanější.

Takže pokud hledáte poutavě podanou knihu je Oliver Twist dobrou volbou!

 


Za poskytnutí audioknihy k recenzi děkuji portálu Audiolibrix.

Zdroj obrázku: Audiolibrix

Které audioknihy máte nejraději? Jsou pro Vás také snadnější cestou, jak se poprat s klasikou?

 

Další recenze audioknih:

daf jana eyrová

5 komentáře

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.