Tipy

Recenze: Na Větrné hůrce (audiokniha)

Na Větrné hůrce…. Jedna z nejznámějších knih klasické anglické literatury se konečně dočkala dramatizace. Jak se vše povedlo?

 

Na Větrnou hůrku přichází návštěva, nový nájemce sousedního panství Drozdova. Nic netušící nájemce je šokován vztahy, které panují mezi obyvateli Větrné hůrky, vzteklým Heactliffem, neotesaným Haretonem a Katkou.

Když se nový nájemce vrátí na Drozdov, začíná mu hospodyně Nelly vyprávět tragický příběh, který se na Větrné hůrce před lety odehrál a který nenávratně poznamenal všechny zúčastněné…

 

Kdysi na Větrné hůrce žila rodina Earnshowů a jejich dvě děti Hindley a Kateřina. Jednou se starý pán vrátí z cesty a místo dárků přiveze malého špinavého cikánského chlapce, kterému dá jméno Heactliff. Jeho příchod na Větrnou hůrku způsobí obrovské rozpory. Jeho manželka a syn chlapce nenávidí, naopak Kateřina se s chlapcem spřátelí a brzo je z nich nerozlučná dvojice.

Léta ubíhají a vztahy nabírají na intenzitě.  Hindley a Heactliff se k smrti nenávidí a po otcově  smrti se vlády ujímá Hindley a svou moc nad Heactliffem ihned využívá k tomu, aby chlapce šikanoval a vyléval si něj léta potlačovanou zlost. Adoptovaný chlapec se nenávistí okolí zatvrzuje, ale jediný, koho si pouští k tělu je jeho milovaná družka, divoká Kateřina.

Navždy spolu

Vzpurná a divoká Katka, jak se ti dva uličníci doplňovali. Ač byli na okolí často zlí, jeden pro druhého by i cedili krev.  Při jednom nevydařeném uličnictví se Katka seznámí s rodinou Lintonů a jeich dětmi Edgarem a Isabelou. Obě děti jsou tak jiné než Kateřina, čisté, jemné, uhlazené a skvěle vychované. Doba, kterou u nich Katka stráví ji s Heactliffem odcizí, přesto, i když už je jiná, její přátelství s ním přetrvává a potupně se promění v lásku.

“Já a opustit Heactliffa? Co to povídáte? Moje láska k Lintonovi je jako list v lese, čas ji zeslabí, to vím, stejně jako mráz zeslabí listy. Má láska k Heactlifovi je jako ty věčné skály tam dole pod lesem, ne oku pro radost, ale podklad života. Já jsem Heactliff…”

Ale právě v tomto bodě se příběh láme, dochází k prudkému zlomu a vše neodvratitelně postupuje k tragickému konci… Ale i na té největší tragédii se dá najít střípek štěstí nebo spíše naplnění…

Skutečná láska je nesmrtelná

Knížku Na Větrné hůrce zbožňuji! Miluju její komplikovanost, rozervanost, prudkost i tu strašnou bolest, která ovládá Heactliffův život.

Od dramatizace jsem očekávala mnohé, u Větrné hůrky nesnesu žerty. Kniha je pro mě svým způsobem “posvátná” jako by byla napsaná jen pro mě, abych jí rozuměla a plně chápala Heactliffovu bolest. Takový pocit má  jistě spousta čtenářů a ti by stejně jako já očekávali od audioknihy maximum.

Zpracování, nemá chybu

V podstatě se mé nároky na kvalitu přednesu splnit nedaly, ale interpreti Tereza Richtrová, Zuzana Slavíková a Petr Vaněk dokázali nemožné. Byli přesní, jako by knihu namlouvali hlasy, kterými si představuji ,že postavy mluví, když knihu čtu! Perfektně se jim podařilo vystihnout naléhavost i dětinskost Kateřinina hlasu, nezúčastněnou vřelost a pocit oprávněnosti ten příběh vyprávět, který čiší z hlasu Nelly i nenávist, bezmocný vztek a bezednou bolest, která přímo příští, když promluví Heactliff.

Postavy byly výborně ztvárněné a pokud si některá z audioknih, které jsem kdy slyšela zaslouží ocenění, je to Na Větrné hůrce. Nejen za výbornou interpretaci a ztvární postav ale i za hudební podkres, protože to vše dohromady vytváří jedinečnou a neopakovatelnou atmosféru, která ke knize neodmyslitelně patří.

 

Audioknihu všem vřele doporučuji, tohle je něco co prostě musíte mít!

 

 

A pokud Vás zajímá můj podrobnější rozbor Větrné hůrky:


Za poskytnutí audioknihy k recenzi děkuji portálu Audiolibrix.

Zdroj obrázku: Audiolibrix.

7 komentáře

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.