Tipy

Recenze: Mocný vládce Oz

Jedno z nejnovějších zpracování známého příběhu o mocném kouzelníkovi ze země Oz.  I když, známého? Já osobně jsem o vládci ze země Oz nikdy neslyšela. A o zemi Oz vím jen, že tam byla nějaká Dorotka, kouzelné střevíce, kterým se musely třikrát srazit paty, aby přenášely na jiné místo a taky tam byl, myslím, nějaký strašák, takže jsem moc netušila, do čeho jdu…

Během první půlhodiny jsem si rychle vytvořila první dojmy: zajímavý soundtrack a Oz je parchant, ale s tím úsměvem, co má, mu odpustíte všechno. Přiznám se, že jsem se bavila docela dobře.

Ale o čem ten film/pohádka vlastně je?

James Franco – Čaroděj Oz je šejdíř a sukničkář pochybné morálky, který vystupuje na poutích a živí se tím, že balamutí prosté a důvěřivé občany. Když jednou prchá před zaslouženým nářezem, skočí do horkovzdušného balónu a pronásledovatelům uprchne. Vítězoslavný úsměv mu však dlouho nevydrží, protože balón si to namíří přímo do tornáda a milý Oz zažije kolotoč, jaký neprožijete ani na Matějské. Nějako náhodou se stane, že to přežije a tornádo ho vyplivne v zemi Oz, kde už celá léta čekají na spasitele, mocného kouzelníka, který se k nim snese z nebe a zachrání je před krutovládou zlé čarodějnice. Jak se dalo očekávat, tak si samozřejmě myslí, že je to Oz, který jim jejich přesvědčená nijak nevyvrací a poté, co zjistí, že čaroděj má nárok na Smaragdový trůn včetně královského pokladu, je ze své nové role nadšený.

První koho v nové zemi potká a kdo ho vlastně seznámí s jeho údajnou identitou je naivní a mladičká Theodora, půvabná čarodějka, jejíž jedna sestra zemi terorizuj a druhá ji chrání. Theodora je krásná a naivní a OZ je dobytek, takže nevyhnutelně následuje akce, slovy mého bráchy, ošustit a opustit. (Pokud chce nějaká citlivá čtenářka bráchovi poslat facku, ráda předám).

Zatímco Theodora si plánuje budoucnost po boku uctívaného spasitele OZ, ten její nadšení rozhodně nesdílí. Navíc potká její starší, neméně krásnou, sestru Evanoru a poté i nejmladší Glindu…

 

Pochybuji, že by pro ztvárnění Čaroděje Oze mohli tvůrci vybrat lepšího představitele než je James Franco, kterého jsem do té doby sice neznala, ale jako Oz byl perfektní! Ty štěněčí oči a ten rošťácký úsměv… nebylo nic, coby se mu nedalo odpustit.

Naopak Theodora ztvárněná Milou Kunis mi moc neseděla. Mila Kunis sice má velké a výrazné oči a dokázala s nimi vrhat celkem přesvědčivé naivní pohledy, ale já ji mám přece jen zafixovanou jako bad girl, i když si teď nejsem schopná vybavit kvůli kterému filmu.

Celkově je Mocný vládce Oz klasický, rádoby dojemný, příběh o napraveném hříšníkovi, dobru, zlu a přátelství. Nebylo to špatné, ale znovu to vidět nemusím a upřímně vzato nechápu, jak mohli v časopisu Pevnost film Vládce ze země Oz zařadit např. vedle Zloby – královny černé magie, protože ta je nesrovnatelně kvalitnější a mimo jiné byla také nominována na Oscara za kostýmy.

 

Vládce ze země Oz hodnotím, jako průměrnou pohádku pro dospělé, která nenadchne ani neurazí.

 

 

 

Zdroj videa: youtube

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.