Tipy

Recenze: Lolita (audiokniha)

Pedofilní uchylák opakovaně znásilňující nevinnou mladou dívku, skoro holčičku. Ještě jí chudince nebylo ani patnáct… To jsem si vždy říkala, když jsem o Lolitě slyšela. Ale po skutečném seznámení se s dílem ruského spisovatele Vladimira Nabokova, jsem byla nucena svůj názor přehodnotit. Zásadně přehodnotit…

Lolita je psychologický román a ve své době (r. 1953) vzbudil obrovské pozdvižení. Byla označována za “nejzvrácenější knihu”, “bezostyšnou pornografii” a situace došla tak daleko, že Británie rozkázala všechny Nabokovy knihy na hranicích zabavit a zanedlouho zakázala Lolitu i Francie. Naopak Amerika přijala Lolitu, překvapivě, klidně a roku 1958 se kniha stala bestsellerem a dodnes je považována za jeden z nejlepších románů 20. století.

 

Kniha je zpověď rozvedeného čtyřicátníka Humberta Humberta, který je eroticky posedlý “nymfičkami” tzn. mladými, přitažlivými dívkami. Jeho obsese je v podstatě neškodná a jen teoretická dokud nepotká ji – Lolitu. Mladičká, teprve dvanáctiletá, Dolores Hazová je dcera jeho bytné a později se stává jeho nevlastní dcerou. Ve své zpovědi Humbert Humbert otevřeně popisuje své myšlenkové (i jiné) pochody ohledně jeho Lolity.

Když se Humbertovi naskytne příležitost, vyráží s dívkou sám na cestu napříč Amerikou a konečně si plní svůj životní sen.

 

Příběh Lolity a Humberta mě dost zaujal, protože i v dnešní době může někoho šokovat. Já mezi ně nepatřím, naopak pro mě Lolita potvrzuje, jak nesmyslná je hranice 15 let pro začátek sexuálního života…

 

Audiokniha, mě překvapila svým příhodným zpracováním. Stejně jako v knižní předloze se jedná o prosté vyprávění, kterého se výborně zhostil Miloslav Mejzlík. Svým hlasem posluchače zaujme a dokáže jej bavit celých 9:36 hodin trvání audioknihy.  Velmi se mi líbilo celkové zvukové zpracování knihy, protože její tvůrci dokázali udržet vyprávění tak prosté a jednoduché, brutální ve své upřímnosti a nesnažili se přebít příběh zbytečnými zvukovými efekty.

 

 

V podstatě jediná významnější zvuková stopa je začátku každé kapitoly, kterou uvadá tajemný a vyzývavý dívčí smích, který láká Humberta Humberta do záhuby, viz ukázka.

 

Lolita je povedeně zpracovaná audiokniha a pokud odmítáte číst povinnou četbu, tato audiokniha vás k maturitě dostatečně připraví a když si Lolitu vytáhnete, nebudete se mít čeho bát – díky audioknize budete vědět všechno.

 

Za poskytnutí audioknihy k recenzi, děkuji portálu Audiolibrix.

2 komentáře

  • Dokonalý Tabu

    Viděla jsem jenom film a číst knížku furt neskutečně odkládám, jelikož jsem slyšela, že tam jsou občas až moc zdlouhavý pasáže. Audiokniha je ale něco jinýho. Nejspíš to risknu.
    Hrozně mě totiž zajímá, jak moc se to od toho filmu (z roku 1997) liší .

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.