briannag.blog.cz

Recenze – Harry Potter a Kámen mudrců

Recenze – Harry Potter a Kámen mudrců
Kniha: Harry Potter a Kámen mudrců
Autor: Joanne Kathleen Rowling
Díl: 1
Vydáno: 2002
Nakladatelství: Albatros
Počet stran: 288
Doporučený věk: 9+

Anotace: Harry Potter si myslí, že je obyčejný kluk. Když byl ještě malý, zemřeli mu rodiče a on zná jen těžký život u strýce, tety a jejich tlustého a rozmazleného synka Dudleyho. Vše se ale změní ve chvíli, kdy mu poštovní sova přinese záhadný dopis – pozvánku ke studiu na Škole čar a kouzel v Bradavicích, a obr Hagrid mu prozradí, že je kouzelník! Harry neváhá ani vteřinu a odjíždí do Bradavic, kde potká své nejlepší kamarády – Rona Weasleyho a Hermionu Grangerovou, naučí se ovládat své kouzelnické schopnosti, stane se členem školního týmu Famfrpálu – populárního kouzelnického sportu na košťatech, a především svede bitvu s Voldemortem, Pánem zla.
Když se seznamujeme s malým Harry Potterem, vidíme obyčejného chlapce, který je trpěn v rodině své tety, protože jeho rodiče zemřeli. Po pár stránkách, pár dní před Harryho jedenáctými narozeninami, však přijde Harrymu záhadný dopis napsaný zeleným inkoustem na tlustém pergamenu. Bohužel než si ho Harry přečte, zmocní se jej strýc Vernon. Následující události si Harry neumí vysvětlit. Strýce Vernona i tetu Petunii málem ranní mrtvice a ze všech sil se snaží zajistit, aby už žádné dopisy nechodily. Marně. Den po dni chodí stále víc a víc dopisů až se Dursleyovi rozhodnou před nimi utéct na to nejnepřístupnější místo, jaké se jim podaří najít. A na ostrůvku ve staré, bouří zmítané chatrči se Harry v noc svých jedenáctých narozenin od obra Hagrida, který jim posílal ty dopisy, dozvídá co se děje.
Je čaroděj! A v dopise je jeho přijetí na Školu Čar a kouzel v Bradavicích. Harry se také dozvídá pravdu o svých rodičích a o jejich smrti. Po nástupu do Bradavic je Harry zařazen do Nebelvíru, “kde mají chrabré srdce; odvahu, klid a rytířskost jdou u nich ruku v ruce”, koleje kde studovali i jeho rodiče. Zjišťuje, že čarování není jen pošetilé mávání hůlkou a najde si své přátele na celý život Rona Weasleyho a Herminou Grangerovou, ale i nepřátele na život a na smrt Draca Malfoye ze Zmijozelu a profesora Snapea, vedoucího zmijozelské koleje. Postupně objevuje svoje kořeny. Stane chytačem nebelvírského famfrpálového družstva jako jeho otec, nebo se od lidí, kteří ji znali dozvídá, že má oči stejné barvy jako jeho matka. A ke konci školního roku se postaví tváří v tvář svému životnímu nepříteli, zlému čaroději lordu Voldemortovi, který zabil jeho rodiče a rád by zabil i jeho.
Dříve neznámá spisovatelka si stvořením Harryho takřka zachránila život. Byla sama, zoufalá a bez peněz. Když se jí podařilo vydat Harryho Pottera, její situace se rychle změnila a ona se stala celosvětově proslulou autorkou jedné z nejvydávanějších knih v historii.
Knížky o Harrym Potterovi se staly celosvětovým bestsellerem a dnes zná jméno Harry Potter každé malé dítě. Já patřím ke generaci, která s Harrym rostla. Už když jsem poprvé sevřela v rukou nafialovělou knížku s obrázkem chlapce s jizvou na čele a přečetla první kapitolu, byla to láska na celý život. A i dnes, deset let od jeho vydání, si ráda občas znovu přečtu o životě chlapce, který přežil.
Knížku rozhodně doporučuji k přečtení každému, ať dítěti či dospělému. Ale pozor, je to knížka, která Vás chytí za srdce a už Vás nikdy nepustí.
100%
Zdroj anotace  je nakladatelství ALBATROS
Leden 2012

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.