Tipy

Recenze Deník Anny Frankové (audiokniha)

dDojemné svědectví o životě židů za druhé světové války z pera čtrnáctileté židovky Anny Frankové.  Z jejího deníku se dozvíme o strachu a obtížích, které provází život v zadním domě, kde se Annina rodina a další židé ukrývají. Dozvíme se také o vztazích v Annině rodině. Deník Anny Frankové ukazuje, že vztahy rodiče vs. puberťáci jsou komplikované bez ohledu na historické období či životní podmínky…

Není vše takové, jaké se zdá být

Očekávala jsem, že vztahy v domě budou dojemné, plné lásky a dobroty. Opak je pravdou. Ani hrozba kruté smrti v koncentračním táboře lidi nespojí. Izolace od světa a stále stejné tváře se na všech obyvatelích začnou postupně podepisovat. Do popředí se dostávají jejich špatné vlastnosti. Bohužel několik z obyvatel domu jsou suchaři, kteří vždy všechno vědí nejlépe. Nejvíce “se vyznají” zejména ve vychovávání mládeže. Jejich cílem se stává Anna. Nekonečné mentorování a osočování, jak je nevychovaná, vzpurná a drzá Anně pobyt v domě ztrpčují až k nesnesení.

Láska a touha po životě

Celý deník mi nepřijde ani tak dojemný, jak se vykládá, ani nepodává takový obraz o válce, jak jsem si představovala. Deník Anny Frankové podává především zajímavý obraz vývinu osobnosti pisatelky. Jasně ukazuje, že lidská touha žít a milovat dokáže zvítězit nad vším.

 

Velice mě zaujaly dvě věty, které Anna v deníku napsala:

„Chci žít dál i po své smrti!“

„Dokážu někdy napsat něco velkého?“

Obojí se jí podařilo. Napsala obrovskou věc, která ji přežila o desítky let a nevypadá to, že by se v nejbližší době chystala „do hrobu“.

Je text skutečně autentický?

Při čtení Anina deníku mě napadlo několik věcí.

To jak ze začátku vynáší otce. Nezasáhl do jejího deníku někdo? Protože, co by tomu řekli lidi, že dcera významného obchodního ředitele nemá ráda ani jednoho rodiče?

 

A především! Co by na zveřejnění svého deníku řekla Anna? Taky si píšu deník a nemyslím si, že bych si přála, aby ho někdo zveřejnil. Kitty, jak si svůj deník pojmenovala, byla Anninou nejlepší přítelkyní. Přesto Anně trvalo měsíce, než se své fiktivní přítelkyni zcela otevřela. Jak by teď vnímala, že její intimní zpověď čtou statisíce ba milióny lidí?

Co by řekla dospělá Anna?

Stálo by jí její přání napsat něco velkého za to, aby byla před světem už navždy obnažená ve svém nejcitlivějším věku? Aby se slova, která napsala zmítaná pubertou, navždy stala spojená se jménem Anna Franková, aniž by v dospělosti dostala šanci je odvolat? K tomu by pravděpodobně došlo. V deníku je jasně patrné dospívání. Sama Anna se při listování deníkem zpět podivuje, jak mohla něco takového napsat…

Vychutnáte si každou minutu

V každém případě se jedná o velmi dobře zpracovanou audioknihu. Interpretka Věra Slunéčková se svého úkolu zhostila velmi dobře a audiokniha se celých 3,5 hodiny poslouchala velmi příjemně. Dílo Anny Frankové je originální a neotřelé a jen těžko by se hledalo dílo, které by se s ním dalo srovnávat.

 

Pokud máte chuť na setkání s realitou, příběh, který psal sám život, skrz náctiletou holku, která musela předčasně dospět, určitě sáhnete po audioknize Deník Anny Frankové. Nudit se rozhodně nebudete.

 

 

Za poskytnutí audioknihy k recenzi děkuji portálu Audiolibrix.

 

Co Vy a příběhy, které psal život? Dáváte jim přednost nebo jste raději, když je příběh dílem fantazie autora?

 

ot jana eyrová

Zdroj obrázku: Audiolibrix.

5 komentáře

  • Sali

    Deník Anny Frankové jsem dvakrát četla. Po prvním přečtení jsem také do deníku jeden čas psávala milá Kitty. Sama si deník také píšu, a mám ráda i knížky takového typu. A je to fajn, když narazím na někoho jako ty, kdo si deník píše taky. Jak dlouho už si ho píšeš? 🙂

  • Sylva

    Deník Anny Frankové rozhodně není fikce, je naprosto reálný. A ano, před vydáním prošel zásahem. Jediným členem rodiny, který přežil holokaust byl Anin otec, který se o vydání deníku zasloužil, ale zároveň ho do jisté míry zcenzuroval. Je doloženo, že ovlivnil jak pasáže o sobě, tak nechal vypustit části, kde se jeho dcera zabývala láskou, sexem a partnerskými vztahy, byť v teoretické rovině.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.