Tipy

Recenze: Brněnské pověsti

Když už v Brně žiju, bylo by fajn o něm také něco vědět! Třeba si pak budu připadat méně ztraceně. Navíc pověsti jsem vždy měla ráda, protože mi připadaly jako pohádky, které se možná opravdu staly. Takže když jsem zkoumala nabídku nakladatelství Omega, byly brněnské pověsti od Jakuba Šafránka jasnou volbou…

 


Knížka se snaží poodhalit záhadu, jak Brno vzniklo a odkud se vzalo jeho jméno a vysvětlit i kolo a draka vystavené na radnici. Od každého příběhu ale vždy poskytne několik variant, takže na konci  čtenář neví o moc víc než na začátku a nezbývá mu než se uchlácholit závěrečnou veršovankou:

„Lidé jsou Brno – lidé jsou dějiny. Z příběhů bez pravdy – nebývá jediný.Na všem, co říká se – je zrnko pravdy a z těch, ať složí si – svůj příběh každý.“

Knížka má rozsah 90 stran a je psána o trošku větším písmem než bývá zvykem. Nechybí v ní ani ilustrace vyvedené podobnou technikou jako její nadpis. Když se to shrne, nepokryje kniha ani čekání u doktora, protože ji máte do hodinky přečtenou.

Navzdory neuspokojení mé zvědavosti, jak to teda s tím Brnem vlastně bylo, musím pochválit styl, kterým byla kniha napsána. Postavy byly výborně vykreslené, člověk je téměř viděl před očima, navíc děj knihy uháněl ve svižném tempu a než jsem se nadála, byla jsem na poslední stránce.

„Jak ráčíte vidět,“ ukazoval Birk na kolo, které leželo opodál.
„Ale teď je mi to beztak houby platný, když mi hrozí ten žalář.“
„A šibenice!“ znovu mu skočil do řeči četník.
„Ale kuš!“ křikl purkmistr.
„Jo kuš!“ opakoval četník.
„Ty kuš!“ otočil se purkmistr na četníka a pohrozil mu zdviženým ukazováčkem.
„Já kuš,“ zašeptal četník a sklopil oči.“ (str. 49)

 

I přes neuspokojivý konec, kdy vlastně stejně nevím, jak to vlastně bylo, se jednalo o příjemné čtení. Jen mi přijde trochu zbytečné, když vlastně nic nevysvětlilo. Čekala jsem, že to bude pár klasických brněnských pověstí, což tedy bylo ale podané celkem neobvyklým, nicméně poměrně zábavným způsobem.

40%

Za poskytnutí knihy k recenzi, děkuji nakladatelství Omega.

3 komentáře

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.