briannag.blog.cz

Recenze: (audiokniha) Sherlock Homes 1.

Sherlock Holmes umí překročit zákon

Audiokniha: Sherlock Holmes 1
Autor: Arthur Conan Doyle
Interpreti: Soběslav Sejk
Díl: 1
Vydavatel: Audiostory
Délka: 1:20 h
Zkrácená: Ne
Žánr: detektivka
Doporučený věk: bez omezení
Audioknihu můžete zakoupit na: Audiolibrix

 

Dvě velmi zdařilé povídky klasika detektivního žánru. Doylovy detektivky nepotřebují komentáře. Snad jen že se vyznačují logickou stavbou příběhů a podmaňují si posluchače neopakovatelnou atmosférou. Slavný Sherlock Holmes je jedinou literární postavou, jejíž životopis byl sepsán.

 

Autor – Arthur Conan Doyle: Sir A. I. C. Doyle se narodil roku 1859 ve Skotsku a zemřel roku 1930 ve Velké Británii. Je to slavný spisovatel, který se proslavil především příběhy s geniálním detektivem S. Holmesem a navždy tak ovlivnil podobu detektivního žánru. Původním povoláním byl lékař, ale působil také jako válečný zpravodaj, kandidoval do parlamentu, byl jedním z prvních automobilistů ve Velké Británii, propagoval lyžování a na konci života šířil spiritismus.

 

Přebal CD: Nevím čím to je, ale přebaly audioknih mi připadají téměř ohavné. Na přebalu Sherlocka Holmese je jakási abstraktní barevná skvrna, která nejenže nevypovídá o ději audioknihy, ale dle mého skromného názoru nevypovídá vůbec o ničem. Proto hodnotím 1/5.

 

Obsah: Na CD jsou dvě povídky, první povídka Pět pomerančových jadérek, je příběh rodiny, která je záhadně vydírána a vždy, když jim přijde dopis, obsahující pět pomerančových jadérek, adresát záhadně zemře. Zbytek rodiny ví, že to byla vražda, ale policie pro to nevidí, žádné důkazy. Až se konečně poslední vyděšený člen rodiny, po obdržení dopisu, vydá hledat pomoc u Sherlocka Holmese v naději, že se mu podaří zachránit si život…
V druhé povídce s názvem Charles Augustus Milverton je příběhem boje Sherlocka Holmese a vyděrače Ch. A. Milvertona, který se živí tím, že skupuje kompromitující informace o londýnské smetánce a pak dotyčného vydírá, aby mu zaplatil za udržení informací v tajnosti. Pokud mu oběť nevyhoví, zveřejní informace a tím ji zničí. Jedna ze zoufalých obětí se obrátí na pomoc k Sherlocku Holmesovi, avšak jeho rozmluva s Milvertonem nedopadá podle jeho představ a tak vyráží do boje…

 

Hodnocení: Tentokrát jsem byla celkem zklamaná z úrovně vyprávění, protože to mluvil jen jeden člověk, a i když se snažil a měnil hlasy, stejně to bylo při poslechu znát a já se nemohla vžít do postav tolik, jako když má téměř každá svého interpreta.

 

Závěr: Pěkné a zábavné povídky, ideální, když nemůžete v noci usnout. Jsou zajímavé i poutavé a při jejich poslechu se natolik zaberete do příběhu, že si ani neuvědomíte, že se blíží spánek.

 

65 %

Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji e-shopu Audiolibrix.

 

Zdroj obrázku a anotace: e-shop Audiolibrix.

 

 

Červen 2013

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.