Tipy

Recenze: Apage Satanas!

Nová kniha z pera známého českého autora Vlastimila Vondrušky.

Jakožto člověk, který má ke knihám velmi blízko jsem již na pár Vondruškových knih narazila. Nikdy jsem jim ale nepřišla zcela na chuť.

Miluji historické knihy ať už romantické, životopisné nebo třeba detektivky. Jen jsem nikdy v českém prostředí neobjevila knihu nebo autora, kteří by byli schopni napsat takovou knihu, abych s ní byla spokojena. A ani Apage Satanas! není výjimkou. Knihu jsem si vybrala ke čtení ze tří důvodů.

  1. Snažím se dát čas od času českým autorům šanci, aby si mě nějakou knihou získali.
  2. Věta z anotace: „démon, který se necudně zmocňuje jejího těla“ ve mně opakovaně vyvolává záchvaty smíchu.
  3. Název, který mě zaujal.

Kniha patří do série Hříšní lidé Království českého a jako obvykle v ní vystupuje Oldřich z Chlumu královský prokurátor. Tentokrát, ale neřeší případ sám. Angažuje se i jeho žena Ludmila z Vatenberka, která na případ narazí a pustí se do vyšetřování. Její příbuznou Annu trápí sny o tom, že s ní v noci za úplňku obcuje ďábel. Nejdříve si Ludmila myslí, že je Anna jen bláznivá alkoholička, ale záhy se dozvídá, že podobný „zážitek“ mají i další urozené dívky v okolí. Ludmila se tedy rozhodne pustit se do vyšetřování, tak jak to viděla u svého muže.

Bohužel, když dva dělají totéž, není to totéž a brzy začínají umírat první lidé. V Čechách se objeví exorcista a johanita přesvědčený o svém poslání, dělá problémy na každém kroku. Ludmila to brzy přestává zvládat. V druhé půlce knihy se však objeví její neomylný manžel a situace se začíná pro postavy v knize rozmotávat.

Bohužel dobrý pocit z rozuzlení zažívají jen postavy knihy, protože pozornému čtenáři je už od začátku knihy víceméně jasné, kdo je pachatel. A ačkoliv omáčka okolo nějaké to drobné překvapení přinese, pořád je celá zápletka poměrně chabá.

Postava Oldřicha z Chlumu je mi celkem nepříjemná. Působí na mě prkenným, zkostnatělým dojmem a jeho přesvědčení o vlastní neomylnosti je mi silně proti mysli. Jeho ženu Ludmilu bych označila za husu. Bezhlavě se cpe do problémů, s jejichž řešením nemá nejmenší zkušenosti, jen aby dokázala, že je stejně dobrá a chytrá jako její muž. Jenže a neuspěla a to je vyloženě trapné. Kdyby byla Ludmila bývala uspěla a svému muži dokázala, že je mu po intelektuální stránce rovna, byla bych na její postavu nahlížela zcela jinak, takto je pro mě stejným zklamáním jako její muž.

Nejsympatičtější postavou knihy je pro mě panoš Ota, který jediný přinášel odlehčení a pobavení.

Celkově jsem z knihy poměrně zklamaná. Vondruška je populární český autor a já jsem doufala, že konečně pochopím proč…

45%

4 komentáře

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.