antea.blog.cz

RC Recenze: Zpívající město

 Christoph Marzi – Zpívající město

Catalina žije poklidným životem u starého malíře map. Učí se u něj jeho krásnému řemeslu.
Jednoho dne připluje do města létající galeona Medúza a z ní vystoupí zlověstné postavy v maskách harlekýnů. Catalinin život se v ten okamžik od základu změní. Harlekýni slídí po městě a šíří kolem sebe chlad, temnotu a strach. Mají jediný úkol: zmocnit se Cataliny a dostat ji na stranu zla. Catalina utíká a s překvapením zjišťuje, že je obdařena prastarými a mocnými čarodějnými schopnosti, které už nikdo jiný neovládá.
Dokáže Catalina utéct před temnými postavami a zůstat na straně dobra? Nebude to snadné. Své čarodějné schopnosti teprve objevila a její nepřátelé jsou vždycky krok před ní…

 

Tento příběh z pera autora Christopha Marziho mi přišel jedním slovem podivný. Nemastný, neslaný, ale velice chaotický, kdy se sice stále něco děje, ale vy absolutně netušíte, proč.
Autor Christoph Marzi zde vytvořil zajímavou, ale poněkud zmatenou kombinaci reálné a fikčního světa. Příběh se odehrává ve Španělsku a jeho obyvatelé mají k dispozici elektřinu, rádio, ledničku… Ale zároveň se ve světě objevuje magie, mluvící vítr, čarodějnice, létající galeony a mapy, které se hýbou…
Hlavní hrdinkou je mladá dívka Catalina Soleado, která je po smrti otce odvedena matkou, ke starému malíři map Márquezovi, aby se vyučila jeho řemeslu. Catalina je celkem obyčejná a na pohled nijak nevybočující dívka, až na jednu maličkost, dokáže mluvit s větrem – El Cuentem, což je, jak se později ukáže jen jedna z pozoruhodných dovedností, které dívka ovládá.
“Catalina rozpoznávala slova v šumění větru již jako malé dítě. Poprvé se s ním setkala na pláži ve svém starém domově a od té chvíle se z nich stali přátelé. Už tehdy jí vítr vyprávěl příběhy a rozesmával ji Vždycky vymyslel nějakou taškařici a nikdy nikdo ze sousedů nepřišel na to, kdo strhl prádlo ze šňůry nebo kdo lechtal psy tak dlouho, až jejich zuřivý štěkot vyrušil se siesty i ty nejunavenější spáče. Zažili spolu spoustu legrace, ona a vítr.”
Další hlavní postavou v knize je syn strážce majáku Jordi Marí, chlapec, kterého otec tluče, tak dlouho a tak moc, že si jednou řekne, že už stačilo a uteče z domu. Na útěku se potká s Catalinou a jejich cesty se spojí…
Jak už jsem psala, hlavní slovo, kterým se příběh dá označit je chaos. Čtenář se ztrácí ve velkém množství španělských jmen, nejen postav, ale i měst, ulic a čtvrtí. Na autorovi je znát, že Španělsko a především Barcelonu miluje, ale nic by se nemělo přehánět a toto bylo přehnané opravdu hodně. Stejně tak příběh se příliš nepovedl. Je mělký, dialogy jsou nudné, vztahy mezi hrdiny se vyvíjejí nepodloženými skoky, jakoby lusknutím prstů.
Jediné co za něco stálo, byly poslední dvě kapitoly, kterým se nejen podařilo, abych zapomněla, že čtu něco, co mě nebaví, ale dokonce to ve mně vzbudilo i lehký zájem, jak bude příběh pokračovat, ale bohužel to nebylo dost na to, abych mohla knihu doporučit. A pak také popis knihovny, Domu napichovacích jehel, kde se autorovi fantazie naprosto urvala ze řetězu a vytvořila neuvěřitelné místo. Zmatené, chaotické, úplně pošahané, ale ráda bych se tam mrkla, třeba na exkurzi.
Název knihy: Zpívající město
Série: Poslední čarodějka
Díl: 1
Autor: Christoph Marzi
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2014
Žánr: fantasy
Počet stran: 240
Doporučený věk: Young Adults
Citace: MARZI, Christoph. Poslední čarodějka. 2. vyd. Praha: Fragment, 2014, 240s. ISBN 978-80-253-2139-3.
Závěr: Dospělým ani tenagerům, pro které je kniha přednostně určená bych ji doporučit opravdu nemohla. Koho si však myslím, že by mohla zaujmout, jsou děti ve věku cca 10-12 let, pro ty by Zpívající město jisté kouzlo mít mohlo.

Hodnocení: 4/10

Za poskytunutí výtisku k recenzi, děkuji nakladatelství Fragment.
Zdroj obrázku, anotace a informací o autorce: nakladatelství Fragment.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.