briannag.blog.cz

RC Recenze: Vévoda dvojí krve

Život nebývá vždy lehký
Kniha: Vévoda dvojí krve
Autor: Meredith Duran
Díl:
Vydáno: 2013
Nakladatelství: Baronet
Počet stran: 352
Žánr: romantika
Doporučený věk: od 15 let

 

Julian Sinclair, Angličan s jednou čtvrtinou indické krve, který se má stát vévodou z Auburnu, poznává těsně před počátkem velkého indického povstání v Dillí Emmu Martinovou, snoubenku svého bratrance Marka Lindleyho.
Emma, jež přijela z Anglie na svatbu s Markem, jako jediná přežila ztroskotání lodi. Prudérní anglická spolčnost v Indii na ni kvůli tomu hledí s podezřením a její snoubenec jí dává jasně najevo, že potřebuje hlavně její peníze, na ní už mu tolik nezáleží.
Emma se počíná sbližovat s Julianem, v té chvli však v Dillí vypuká povstání. A zatímco Marcus ji bezostyšně opouští, z dillíského pekla ji zachraňuje Julian…
Pološílená Emma se dostává do Anglie, kde se ubytuje u sestřenice, a své příšerné zážitky z Indie přenáší na plátna obrazů plných násilí a krve, aby si tak uchránila své duševní zdraví. Na každý z těchto obrazů napíše v urdštině řádku z dopisů, které získala u vojáka, jehož v sebeobraně zabila, a považuje to za součást svého pokání. Netuší, že se v těch dopisech objevují údaje o velezradě.
To však zrádce nemůže za žádnou cenu dopustit.
Autorka – Meredith Duran: Už v dětství se zamilovala do britské historie a doktorát z kulturní antropologie. Občas pobývá jako dobrovolnice v Indii. Její první knihou je Vévoda dvojí krve, se kterým vyhrála soutěž mladých spisovatelských talentů.
Více se o ní můžete dozvědět na jejích stránkách: meredithduran.com
Hodnocení obálky: Obálka zaujme na první pohled, protože teplé odstíny zlaté, hnědé a oranžové jsou přesně ty barvy, pod kterými si představuji Indii. Dvojice na obálce, která se chystá k akci, sice není vůbec originální (najdete ji prakticky na každé knížce z řad červené knihovny) ale ty barvy to zachraňují, takže uděluji 4/5.
Obsah: Emmaline Martinová je více méně normální mladá dáma, která cestuje do Indie za svým snoubencem. Ale místo toho jí cesta neočekávaně a nenávratně změní život podstat ě jiným směrem, než bylo zamýšleno. Loď ztroskotá a Emma je jediná přeživší. Ovšem to, že se dokázala zachránit, vyvolá u společnosti i jejího snoubence jen podezřívavé úšklebky. Emma se postupně odcizuje nejen společnosti, ale i svému snoubenci, který neprojevuje naprosto žádné pochopení pro hrůzy, kterými si musela projít. Zdá se, že jediný, kdo ji nesoudí je Julian, vévoda z Howthorne.
Zatímco Emma má o svém zasnoubení stále větší pochyby, schyluje se v Indii k povstání, které nakonec v celé své krutosti vypukne. Emmu její snoubenec opouští a z válečných hrůz ji zachraňuje právě Julian. Společně se protloukají smrtelnými nebezpečenstvími a zjišťují nejen, kolik toho mají společného, ale i to, co pro sebe znamenají. Jenže přijde chvíle, kdy se musí rozdělit. Mají naději, že se ve válečné vřavě znovu najdou, nebo zemřou v osamění?
Hodnocení: Knížka se mi opravdu líbila. Poslední dobou nějak nemám chuť číst, ale na knížky z Baronetu se vždycky těším, protože mě rozptýlí. Moc se mi líbil zejména příběh. Nějak zvláštně se mě dotýkal. Hrdinka prožila mnoho utrpení, a když už to nemohla unést, udělala to, co bych na jejím místě udělala já – prostě vypnula.

+

  • Děj. Nedokážu definovat, čím mě tolik zaujal. Možná to bylo tím, že i přes tolik utrpení, které se v knize stalo, jsem se stejně dočkala šťastného konce.

  • Místy mi přišly rozhovory trochu nepřehledné a já se v nich ztrácela. Plus jeden tip. Bylo by milé, kdyby autorka příště nepoužila pro dvě hlavní postavy tak podobná jména, jako jsou Howthorne a Holdensmoore. Asi je to moje chyba, ale ty jména se mi dost pletla.
Závěr: Jedná se o opravdu povedený kousek, který, i když zapadá do červené knihovny, je svým způsobem originální. Čím? Je pravda, že už jsem četla celkem mnoho podobných příběhů… Ale tenhle se prostě něčím vymyká. Snad právě tou spoustou utrpění, kterými musí hlavní hrdinka a vlastně i hrdina projít, než nadejde šťastný konec, který o to více potěší. Autorka Meredith Duran je mi svými zájmy velice blízká a její tvorbu budu určitě v budoucnu sledovat.
70 %
Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji nakladatelství Baronet.
Zdroj anotace: nakladatelství Baronet.
Říjen 2013

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.