briannag.blog.cz

RC Recenze: Velká učebnice čarodějnictví a magie

Byli pomlouváni, pronásledování a upalováni… dnes se následníci kultu Wicca pomalu vrací mezi nás a jsou ochotni podělit se o některé ze svých znalostí.
Kniha: Velká učebnice čarodějnictví a magie
Autor: Raymond Buckland
Díl:
Vydáno: 1998
Nakladatelství: Pragma
Počet stran: 261
Žánr: učebnice
Doporučený věk: neomezené

Díky zjištění, že nové čarodějnictví – neboli kult Wicca – není uctívání ďábla, si tisíce náboženských hledačů na celém světě konečně uvědomily, že toto pozemské náboženství by mohlo být odpovědí na jejich potřeby. Přesto bylo téměř nemožné dát dohromady všechny složky vytvářející tuto náboženskou praxi, zvláště při oslovování osobních potřeb.
Nyní přichází Bucklandova Velká učebnice čarodějnictví a magie, jedna kniha spojující toto všechno dohromady. Ray Buckland v ní učí historii, praxi, kompozici, formulacím, mechanice magie, bylinkářství, věštění… zkrátka všem aspektům praxe čarodějnického kultu Wicca. A nepředstavuje jen jednu tradici. Zaujímá nesektářský přístup a ukazuje, jak byste si vy sami mohli sestavit náboženství, tak aby vyhovovalo vašim konkrétním potřebám. Dává rady ke skladběrituálů, zakládání sabatu (skupiny), vytváření systému, aby vyhovoval vašim osobním přáním a potřebám. Hovoří i k samostatně působícím čarodějnicím -povzbuzuje a radí, jak se věnovat starému náboženství.
Toto je učebnice. Je předkládána ve formě lekcích vrcholících zábavnými a poučnými cvičeními, ideálními pro samostatné studium i práci ve skupině. Je to dokonalá kniha pro samostatného studenta, nově se vytvářející sabat, samostatněpůsobící čarodějnici nebo jednoduše pro zvědavé čtenáře. Taková kniha byla uždávno potřebná.

 

Autor – Raymond Buckland: Pochází z Británie a Wiccu studoval pod vedením dr. Geralda Gardnera. V roce 1973 založil vlastní odnož čarodějnického kultu – Seax-Wicca. Napsal mnoho knih o magii.
Hodnocení obálky:Na obálce není moc co řešit. Celá je v tmavě modré barvě, oživena jen červenými linkami, velkým bílým nadpisem s červenobílým pentagramem. Musím se přiznat, že vzhled obálky se mi moc nelíbí, protože až na pentagram ničím nenaznačuje obsah a navíc mi k sobě neladí modrá a červená. Ale alespoň za ten pentagram uděluji 2/5.
Obsah:Celá kniha je členěna do čtrnácti lekcí a na konci knihy na Vás ještě čekají dodatky v podobě písní. Ke každé lekci jsou zde i otázky na vypracování, aby bylo jasné, zda jste si z lekce odnesli to, co jste měli, což je opravdu užitečné. V knize se dozvíte o těžké historii čarodějnictví, vnímání světa a především se dozvíte vše, co se musí učeň vědět, aby dosáhl “zasvěcení” až třetího stupně v gardnerovské tradici nebo jí podobné.
Hodnocení:Na knížce se mi líbí, že je opravdu udělána systém učebnice a přináší hodně zajímavé a pro lidi o Wiccu se zajímající i důležité informace. Nicméně stejně jako už dneska asi všude i tady jsou informace, které by se měly brát s jistou rezervou. To ale nic nemění na její velké užitečnosti a přínosu pro vyznavače čarodějnictví a magie, protože sehnat nějaké podrobné materiály s tímto zaměřením, které jsou podloženy nějakou prací a ne jen snahou vydělat peníze, je hodně obtížné.

+

  • otázky a cvičení k jednotlivým lekcím

  • texty písní, které mi přijdou opravdu prostoduché, ale třeba je to jen překladem
Závěr: Myslím si, že tato kniha/učebnice má místo v knihovně u každého kdo se zajímá o tradiční náboženství, tajemství a samozřejmě i magii, čarodějnictví…Wiccu.
80%
Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji nakladatelství Pragma.
Zdroj anotace: nakladatelství Pragma
Březen 2013

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.