briannag.blog.cz

RC Recenze: Upíří deníky #1 – Probuzení

Kdy konečně Eleně někdo vrazí pár zasloužených facek?!
Kniha: Upíří deníky – Probuzení
Autor: L. J. Smith
Díl: 1
Vydáno: 2009
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 248
Doporučený věk: 15+

V dobách kvetoucí italské renesance se bratři Damon a Stefan Salvatore bezhlavě zamilovali do krásné mladé upírky Katherine. Ačkoli bylo její srdce dost velké pro oba, každý z nich ji chtěl mít jen pro sebe. Jejich nesmiřitelný souboj o Katherininu přízeň však vedl k její smrti, po které zůstali dva nesmrtelní, na smrt rozhádaní chlapci se zlomeným srdcem…Po několika staletích se má boj Damona a Stefana opakovat. V malém americkém městě se seznámí s krásnou a chlapci obletovanou studentkou Elen, jejíž podobnost s Katherine je neuvěřitelná…

…všichni kluci po mně touží, ale já chci jen Stefana. Je krásný, tajemný a donedávna mně ignoroval a vyhýbal se mi… Asi už vím proč. Má totiž děsivé tajemství, které znám jen já…

Povrchní, namyšlená a sobecká. Taková je v mých očích hrdinka upířích deníku Elen Gilbertová. Tajemný, osamělý a smutný, to je hlavní hrdina Stefan Salvatore. Celý příběh začíná, když Stefan přistoupí na školu, do které chodí i Elen. Ta se v mžiku rozchází se svým současným přítelem a nejlepším kamarádem Mattem a rozhodne se získat Stefana pro sebe. Ale jak to tak vypadá, na Stefana její půvab nefunguje, několikrát jí odmítne a dokonce i před celou školou. Na to se ponížená a rozzuřená královna školy rozhodne, že Stefan bude její za každou cenu. Společně s kamarádkami vymyslí plán. Jenže ten nejen, že nevyjde, ale zvrhne se málem v boj o život, přesto nakonec Elen a Stefana sblíží. Jenže mezi nimi nestojí jen skutečnost, že on je upír a ona člověk. Je tu ještě Stefanova minulost. Dokáže se vyrovnat s tím jak je Elen podobná Katherine. Už jen ta podoba ho mučí, vyvolává další a další vzpomínky na dobu, kdy byl ještě člověkem a byl zamilovaný. Jenže pak se objevil jeho bratr a vše se zničilo. Začne docházet k úmrtím. Je možné, aby se minulost opakovala? Je možné, aby se Damon vrátil? Temný, silnější než kdy dřív a stále plný nenávisti? A co Elen, co dalšího kromě podoby má společného s Katherine? Bude se muset Stefan zase dívat, jak jeho láska umírá nebo bude Elen svědkem smrti Stefana. Jak moc Damonův návrat zamíchá jejich životy se můžete dozvědět, jen když budete číst dál. Ale pozor, v tomto případě znamená konec knížky, začátek dalšího příběhu. Protože teprve další díly zodpoví všechny otázky a já pevně věřím, že budou stejně zajímavé jako první díl.
Elena mi opravdu do oka moc nepadla, ale abychom Elenu jen nehanily, musím vyzdvihnout, že během knížky vyspěla z namyšlené a nesnesitelně povrchní káči v holku, která se konečně našla ve vztahu s klukem-mužem, kterého miluje a chce ho i s problémy které to sebou může přinést. Už to není jen sobecká nána, ale je ochotná za jejich vztah bojovat. A to bude muset, protože v životě není nic zadarmo a Elenina a Stefanova daň je Damon. Krásný, temný, neuvěřitelně silný a stejně jako Stefan na první pohled propadne Elenině podobě s mrtvou Katherine. Bohužel ale nevíme přesně, jaké vlastně Damonovi motivy jsou. Měl/má o Katherinu/Elenu zájem jen proto, že ji chtěl Stefan, nebo se do Katherine hluboce zamiloval a Elena pro něj představuje možnost jak být znovu s ní? Nebo se chce jen pořádně povozit po kůži mladšímu bráchovi? Ten kdo podobnou situaci zažil, jistě pochopí, že mu to nebudu vyčítat, protože tomu se prostě nedá odolat.
Mně se kniha se začátku moc nelíbila a osobně jsem ji četla ze dvou důvodů. Čekala jsem, kdy se konečně Ellen stane něco ošklivého, což by jí podle mě jen patřilo a za druhé jsem se chtěla dozvědět co nejvíce o tajemném Stefanovi. Jenže pak se do toho přimíchal Damon a já jsem se do čtení propadla na maximum. A Stefan s Damonem jsou důvod, kvůli kterému Vám knížku doporučuji. Odhalovat stránku po stránce Stefanovou tajemství, vymýšlet si spekulace o tom kdo je a co se mu stalo. Jj, to rozhodně stojí za to. A musím říct, že příběh Damona a Stefana mě nesmírně zaujal a jsem strašně zvědavá, co bude dál. Myslím, že knížka rozhodně zaujme všechny fanoušky nemrtvých i milovníky romantiky. Takže doporučuji, doporučuji, DOPORUČUJI!
80%
Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji nakladatelství Fragment.
Zdroj anotace: nakladatelství Fragment
Srpen 2012

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.