briannag.blog.cz

RC Recenze: Temné vize #1 -Odhalení

Skupina pěti mimořádně nadaných lidí. Kdo je s nimi a kdo proti nim?
Kniha: Temné vize – Odhalení
Autor: L. J. Smith
Díl: 1
Vydáno: 2011
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 264
Žánr: YA, romantika, dobrodružství (fantasy sem nedám, protože věřím, že toho není neskutečné)
Doporučený věk: 15+

Anotace:

 Kaitlyn je studentka střední školy. Kvůli svým nezvyklým očím a jasnovideckým schopnostem má pověst čarodějky. Lidé se jí bojí, a proto nemá žádné přátele. Přijme tedy pozvání do Zetesova institutu, kde bude moci začít nový život a studovat s vrstevníky s podobným neobvyklým nadáním. Kaitlyn zde pozná dva přitažlivé spolužáky, pohledného Roba, který svou léčivou silou rozdává jenom dobro, a tajemného a nebezpečného Gabriela s nezvyklými telepatickými schopnostmi. Studenti postupně začínají zjišťovat, proč byli do institutu přivedeni. A Kaitlyn se musí rozhodnout, komu má věřit… a koho bude milovat.
Hodnocení obálky: Tentokrát mne obálka dost zklamala, což se mi u Fragmentu stalo, myslím, poprvé. Nemá toho totiž moc společného s dějem knížky a to já nesnáším. Jen tam sice zasněně vypadající dívka, ale z toho pro mě nevyplývá jestli věští nebo jen kouká na měsíc. Nicméně kombinace černé, fialové a vzorů není špatná, takže obálka získává 2/5, alespoň za vizuální dojem.
Obsah: Kaitlyn Fairchildová žije osamocený život výjimečných lidí. Díky jejímu daru upadat do transů a nakreslit obraz, který se stane v budoucnosti se jí spolužáci a celé městečko, kde žije straní až štítí. Přeje si se začlenit ale marně. Marná je i její budoucnost, protože i když je už v posledním ročníku na střední škole, nemá šanci z místního pekla utéct. Otec, který se po matčině smrti téměř odtrhl od světa, ji potřebuje a navíc byla přijata jen na místní vysokou. Šance přichází, když dostane nabídku na velmi štědré stipendium a další výhody za to, že se podrobí ročnímu testování svých schopností Zetesově Institutu.
“V příštích pár minutách se ti změní život.”
Jednu, dvě hodinky denně. Je to úžasná nabídka, úžasné stipendium. Největší lákadlo pro Kaith nejsou peníze ale možnost své prokletí, nebo dar, začít ovládat a také možnost začít znovu. Někde jinde nepoznamenaná nálepkou čarodějnice. A tak Kath odjíždí.
V Institutu se setkává s klidnou a vyrovnanou Annou, nadšeným Lewisem., léčitelskými schopnostmi obdařeným Robem a z oddělení nápravné péče pro mládež dočasně propuštěným Gabrielem. Tato zvláštní pětice se musí vyrovnat nejen s životem ve své blízkosti.
Mají daleko větší problém, začne to totiž vypadat, že ve státě Dánském je cosi shnilého a je jen otázkou co to je…
Hodnocení: Četbu téhle knížky jsem odkládala hodně dlouho.Pořád jsem okolo ní obcházela, ale neměla jsem odvahu začít číst. Napsala ji L.J. Smith. Je to skvělá autorka a Upíří deníky jsou super, ale co když mě Temné vize zklamou? Co když se mi nebudou líbit?
Až dneska jsem konečně sebrala odvahu a dala se do čtení. A o zklamání se nedá mluvit ani náhodou. Jen o nadšení, zájmu, rozechvění…
Temné vize je další skvělá knížka z pera L. J. Smith. Já obvykle čtení o paranormálních schopnostech moc ráda nemám, ale tentokrát jsem byla naprosto nadšená. L. J. Smith pro nás vyčarovala další skvělý svět a lidi. Zamilovala jsem si Gabriela. I přes to že se jedná o originální příběh, jsou tu prvky, které mi připomínají Upíří deníky. Kait mi ze začátku připomíná Elenu z první dílu. Jak jim chce způsobit smrt nebo alespoň bolest…apod. Naštěstí to ale trvalo jen chvíli, pak se podoba ztratila a já se s ní mohla v klidu ztotožnit.
“Tenhle druh dívky by mohl být příliš zajímavý, mohl by být v pokušení se s ní zaplést…
A to už se nikdy nestane.
Nikdy. Protože…”
Gabriel mi připomíná Damona, všemi odmítaný, žádný svatoušek, ale přesto ne viník toho z čeho ho obviňují a navíc je tak proklatě přitažlivý…. No a Rob je jasný Stefan.
“Ty chceš zachraňovat svět?”
“Jistě, přispěji svou troškou do mlýna,” odpověděl…”
Stálice, která tu bude vždy. Ví co je dobré a co je špatné a nikdy by neudělal nic zlého. Jasný opak Gabriela. Knížka se mi neuvěřitelně líbila a jen mě mrzí, že jsem si jí nepřečetla už dávno.

+

  • Originální námět. O paranormálních schopnostech jsem už dlouho nečetla.

  • Podobnost Kaith, Roba a Gabriela s Elenou, Stefanem a Damonem z Upířích deníků (tohle není typické mínus, protože mi to ani tak nevadí. Jen na to poukazuji.)
Závěr: Pokud se vám líbily upíří deníky, nevěřím, že by se Vám Temné vize nelíbily. Sice se světem upírů nemají nic společného, ale vzbudí ve Vás ty samé pocity. Navíc ve vás vyvolají touhu dozvědět se víc o paranormálních schopnostech. Já osobně jsem léta přesvědčená, že tyto schopnosti existují a že je v sobě má každý z nás. Bohužel jen naprosté minimum lidí se narodí se schopností je využívat. Takže, pokud jste Temné vize nečetli, je to velká chyba, kterou byste měli urychleně napravit.
100%
Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji nakladatelství Fragment.
Zdroj anotace: nakladatelství Fragment.
Září 2012

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.