briannag.blog.cz

RC Recenze: Tajemství Anny z Lampersdorfu

Mlýny osudu melou pomalu, ale jistě.
Kniha: Tajemství Anny z Lampersdorfu
Autor: Naďa Horáková
Díl:
Vydáno: 2002
Nakladatelství: Host
Počet stran: 224
Žánr: historie, romantika, dobrodružné
Doporučený věk: 12+

 

Romanticko-dobrodružný příběh začíná v dávném středověku, kdy za tragických okolností umírá Anna z Lampersdorfu. Děj se pak přenáší do současnosti. Hlavní hrdinka Anežka prožívá několik milostných vztahů a stejně jako hledá svého životního partnera, snaží se odhalit i prastarou záhadu hrobu Anny z Lampersdorfu.

Autorka – Naďa Horáková: Narodila se roku 1962 v Hodoníně. Debutovala v roce 2000, románem Tři v kruhu. V současné době má na kontě více než deset knih. Píše především detektivky a historické romány, odehrávající se většinou na Moravě. V současné době učí na základní škole, píše knihy a je takéspoluautorkou scénářů televizního seriálu Policie Modrava. Je vdaná a má dva děti.
Hodnocení obálky:Obálka se mi docela líbí. Hnědé, žluté a oranžové odstíny jí dávají nádech stáří a měděné poháry, které zabírají většinou obálky jsou vyňaty z děje, což mě těší. Takže uděluji 3/5.
Obsah:Vše začíná někdy kolem roku 1000 n. l., kdy starý pohanský kněz obětuje svůj život, aby zabránil obětování dvou malých chlapců. S jeho smrtí definitivně končí věk pohanství a nastupuje křesťanská éra. Příběh znovu pokračuje koncem 13. století v na ulvské tvrzi, kde kdysi stála knězova vesnička. Je to příběh Anny z Lampersdorfu, která se provdá za syna majitele ulvského panství Jana. Bohužel manželství neklape, ale Anna přesto dokáže najít si na ulvské tvrzi lásku a štěstí. Bohužel po dramatických událostech Anna tragicky umírá a vzniká legenda o Anně z Lampersdorfu
“Až se tento kalich vrátí zpět k tobě, Anno, budou naše viny vykoupeny….”
Další část příběhu se odehrává před koncem totality a je to příběh Anežky, studentky filozofické fakulty v Brně, která se snaží najít lásku. Její příběh pokračuje pár let před rokem 2000, kdy už jako vdaná paní a matka malého Sáši s manželem a přáteli narazí na legendu o Anně z Lampersdorfu a její hrobce s věnem. Po pátrání zjišťují, že nejen, že legenda má skutečně reálný základ, ale že v hrobce se pravděpodobně ukrývají i cennosti, které tam byly skryty před nacisty. Dokážou Anninu hrobku najít a co pak? Zaevidují Annu a vystaví ji v muzeu a ona už nikdy nedojde klidu…?
Hodnocení:Zajímavý příběh složený z mnoha linií a mnoha pohledů, což je občas trochu matoucí. Velmi zajímavé je, že příběh mapuje minulost, současnost a zároveň se v něm objevuje i budoucnost. Na příběhu se mi nejvíc líbil konec, který sice autorka v knize nijak nevyužila, ale přesto byl hodně zajímavý.

+

  • Líbilo se mi pátrání po hrobce.

  • Těch dějových linií a pohledů bylo na můj vkus opravdu moc.
Závěr: Knížka sice nebyla úplně můj typ, ale přesto bylo příjemné si ji přečíst a jsem přesvědčena, že mnoho čtenářek nad ní může strávit zajímavý čas. Na závěr bych ráda ještě jednou vyzdvihla poslední kapitolu, která mi přišla skutečně zajímavá, ale je mi líto, že autorka tu skutečnost vůbec nevyužila v příběhu…
60%
Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji nakladatelství Host.
Zdroj anotace: nakladatelství Host
Červenec 2013

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.