briannag.blog.cz

RC Recenze: Škola malého stromu (audiokniha)

S láskou do hor

Audiokniha: Škola Malého stromu
Autor: Forrest Carter
Interpreti: Lukáš Hlavica
Díl:
Vydavatel: Tympanum
Délka: 7:40 h
Zkrácená: Ne
Žánr: novela
Doporučený věk: bez omezení

Víte něco o duši amerických Indiánů? Slyšeli jste, že stromy mluví? Zkusili jste posílat zprávy prostřednictvím hvězd? Znáte něco o smíchu a slzách v lidském srdci? Zaposlouchejte se do Školy Malého stromu a pochopíte pozoruhodnou jednotu člověka, přírody a kosmu. Příběh Malého stromu – chlapce, kterého vychovává babička s dědečkem z kmene Čerokíů. Učí jej moudrosti předků, řemeslu, umění přežít a vyjít čestně se světem i sám se sebou. Pocit štěstí a dokonalé pospolitosti je však krutě narušen. Audiokniha Škola Malého stromu se stala bestsellerem, byla přeložena do mnoha světových jazyků a byla předlohou stejnojmenného filmu.

.

Autor Forrest Carter: Vlastním jménem se jmenoval Asa Earl Carter. Narodil se roku 1952. Studoval žurnalistiku a pracoval v rádiích. Pocházel ze čtyř dětí a vydával se za sirotka (tvrdil, že svou knihu Škola Malého stromu napsal z vlastních zážitků), ale ve skutečnosti jeho rodiče žili až do jeho dospělosti v Alabamě.
.
Přebal CD: Přebal Škola Malého stromu mě nijak zvláště nezaujal, přijde mi příliš nevýrazný. Z indiánské tématiky se přece dá tolik “vytěžit” a ona je na celém přebalu naznačena pouhým jedním pírkem… Uděluji 2/5.
.
Obsah: Malý strom vyrůstá se svým dědečkem, velice moudrým mužem, který ho učí životním moudrům a dovednostem, které by měl umět ovládat a hodnou, pečující babičkou. V soudobé společnosti je jeho dědeček jak vážený (u indiánů a zálesáků), tak také považován za podivína u majoritní bílé společnosti. Chlapec tak rozumí řeči zvířat a přírody, ale ne většině lidí. Nechápe jejich motivy, ale to není tolik důležité, protože své přátele má v přírodě.

Škola Malého stromu

Hodnocení: Citlivý a dojemný příběh indiánského sirotka Malého stromu, který vyrůstá u svého moudrého dědečka a babičky dokáže vzít za srdce. Prožíváme jeho všední dny plné klidu a porozumění. Společně s ním se setkáváme s nepochopením bílých lidí. Uvědomujeme si, co je v životě skutečně důležité a podstatné a co je jen přetvářka.
.
Závěr: Knihu Škola Malého stromu rozhodně doporučuji všem, kteří mají rádi citlivě napsané příběhy plné skryté moudrosti, tato kniha je zaujme od první do poslední stránky a po dočtení na ni budou ještě dlouho vzpomínat.
.
80 %
Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji e-shopu Audiolibrix.
.
Zdroj anotace: e-shop Audiolibrix.
.
Červen 2014
.

Další recenze audioknih:

.
        

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.