briannag.blog.cz

RC Recenze: Sebeobrana pro … náctileté úplně jinak…

Jak se bránit aniž by hrozilo, že si nastříkáte do očí pepřák…
Kniha: Sebeobrana pro … náctileté úplně jinak…
Autor: Jaroslav Polák a Vanda Seidlová
Díl: 1
Vydáno: 2005
Nakladatelství: Krigl
Počet stran:
Žánr: příručka sebeobrany
Doporučený věk: bez omezení

 

Zajímavý dialog autora s patnáctiletou dívkou Vandou o problémech mladých lidí a o jejich názorech a pohledech na současný “Svět”
V knize je uvedeno velké množství fotografií s popisky, jako jednoduchý návod pro čtenáře (zejména dívky a mladé ženy), jak se účinně v každodenní situaci bránit násilníkovi: např. Obrana proti facce, Obrana proti znásilnění, Obrana proti bodnutí nožem atd.

 

Autorka – Jaroslav Polák: Mezi další knihy, které J. Polák napsal, patří např. Přežití ve městě aneb Sebeobrana trochu jinak, Sebeobrana s nadhledem, Bojové techniky s tyči a mečem…a další
Hodnocení obálky:Z obálky laděné do bílo hnědé je už na první pohled patrné, o co se jedná. Dívka páčící hlavu klukovi, který ji objímá, kdybyste z toho nepochopili, že se jedná o knihu o sebeobraně, tak pro ty méně chápavé je tu ještě výrazný zelenožlutý nápis s neméně výrazným podtitulem v červené barvě. Dávám 3/5.
Obsah:Na začátku knihy se nám představí, jak autoři, tak záměr se kterým kniha vznikla. Pak už následuje samotný obsah, 146 stran návodů doplněných fotografiemi, jak se bránit proti tomu kterému útoku. Za možné ataky bych zmínila například Obrana proti sevření zezadu, , Obrana proti sevření v pase, Obrana s tyčí proti škrcení… apod. A jako příjemný bonus se tu objevují příběhy, ve kterých se některé násilí objevuje, a které nás ještě více motivují k tomu, naučit se sebeobranu.
Hodnocení:Hned na začátek bych ráda poznamenala, že za prvé je knížka užitečná a její záměr je úctyhodný a za druhé, že článek ze str. 81 – Šel jsem na party (Vzkaz pro mojí mamku) je nechutný kýč a autor by za něj zasloužil jednu do zubů.
Provedení knihy mi přijde trochu nešťastné. J. Polák nemusí zdůrazňovat, že mládeži nerozumí, u každého, kdo používá slovo jako je “povídalka” je jasné že je “mimo.” Z celé knížky cítím takovou zoufalou snahu být zábavná a blízká teen věku. Já už mám sice tento věk dávno za sebou, ale když se mi kniha dostala poprvé do rukou, krátce po vydání, tak jsem v onom věku byla a můj názor byl stejný. Nicméně radu “tužkou do třísla” si pamatuju dodnes.

+

  • dobré rady a tipy na sebeobranu

  • dost žalostná snaha o “cool” podání, navíc vazba knížky moc nevydrží a rozpadne se.
Závěr: I přes mé výhrady, k provedení si rozhodně myslím, že tahle knížka by měla mít své místo v knihovně každé holky ale i kluka. Protože například taková Obrana proti škrcení se stoprocentně hodí svým klukům. Určitě není na škodu do takového publikace občas kouknout, protože, když někdy dojde na věc, může i zběžná znalost rozhodnout ve Váš prospěch.
65 %
Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji nakladatelství Krigl.
Zdroj obrázku a anotace: nakladatelství Krigl.
Únor 2012

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.