briannag.blog.cz

RC Recenze: Saturnin

Anglický humor po česku, který Vás jen tak neomrzí
Kniha: Saturnin
Autor: Zdeněk Jirotka
Díl:
Vydáno: 2012
Nakladatelství: ŠULC-ŠVARC
Počet stran: 208
Žánr: humoristický román
Doporučený věk: bez omezení

 

Knihu Saturnin napsal český humorista Zdeněk Jirotka.
Několik generací čtenářů považuje tuto humoristickou knihu za nejlepší průpravu ke zdravé životní filozofii. Především si berou za příklad, s jakým vtipem sluha Saturnin čelí přetvářce tety Kateřiny, jež ráda omračuje spoustou přísloví, i všem katastrofám při bláznivé rodinné dovolené, během níž je dědečkův dům načas odříznut povodní od civilizace. Ilustroval Michal Hrdý.
Na jejích stránkách se dovíte, co se stane, když vás věrný sluha Saturnin přestěhuje z pohodlného bytu na loď, kde vás navštíví teta Kateřina plná přísloví se svým synem Miloušem, a co se přihodí u dědečka, jehož dům je povodní načas odříznut od civilizace. Všem nepříjemnostem, katastrofám i přetvářce tety Kateřiny naštěstí umí s jiskřivým vtipem čelit Saturnin. Jeho schopnosti jsou téměř geniální, a přitom je to tak prosté, jak píše o Saturninovi v dopise dědeček: “V bláznivých nápadech toho chlapíka je kus poezie, jeho humor, fantazie a podivuhodné myšlenkové přemety dovedou udělat detektivku z jízdního řádu a člověk cítí, že nemusil tak zestárnout, kdyby si byl nezapomněl hrát.”

 

Autor – Zdeněk Jirotka: Žil v letech 1911 – 2003. Byl to spisovatel, humorista a redaktor. Jeho prvotina, humoristický román Saturnin, je zároveň jeho nejslavnějším dílem. Kouzlo jeho románu spočívá v suchém “zlickém” humoru.
Hodnocení obálky: S originální modrou obálkou i s ilustrací Saturnina a nadpisy knihy vyvedené v odstínech modré jsem spokojená. Ilustrace pochází z ruky Michala Hrdého a objevují se i uvnitř knihy, což je příjemná změna oproti masám jednolitého textu, jak bývá v knihách “pro dospělé často zvykem”. Obálka se mi líbí a získává 4/5.
Obsah:Příběh distingovaného mladého gentlemana žijící svým usedlým staromládeneckým životem naruší sluha Saturnin, kterého si najal a který jeho život obrátí takřka na ruby.
“Podobal jsem se člověku, který při sestupování ze zasněženého kopce šlápl na klouzačku ukrytou pod sněhem.”
Po zážitcích, které by se bez Saturnina nikdy nestaly, odjíždí hlavní hrdina a vypravěč v jednom balení, se Saturninem na dovolenou ke svému dědečkovi. Zde se potkává nejen s krásnou slečnou Barborou, ale i s tetou Kateřinou nikdy nepřestávající v hlásání přísloví a podobných mouder do světa, tetiným synem, rádoby světáckým Miloušem a nechybí tu ani sarkastický doktor Vlach. Místy překvapivého odhalení charakteru postav se dočkáme, když jsou v dědečkově vile odříznuti od světa, bez elektrického proudu a jen s omezeným přídělem potravin.
Hodnocení:Poprvé jsem se, se Saturninem setkala doma, ještě jako žačka prvního stupně základní školy. Už tenkrát jsem si ho oblíbila a ráda ho mám stále. Je to úžasná kniha vypravovaná zajímavým stylem, plná různých a mnohdy poměrně extrémních postav. Ale jak říká teta Kateřina, “ať ti bez viny hodí kamenem…” Usmívající se
Ráda bych Vás upozornila na filmové i seriálové zpracování Saturnina, protože nad ním moje nadšení nebere konce. Vše bylo natočeno přesně podle knihy, včetně dialogů. Neznám jinou knihu, která by byla na filmové plátno předena lépe než Saturnin.
A ráda bych ještě podotkla, že souhlasím s doktorem Vlachem, že vypravěč, hlavní hrdina a ve filmu pan Oulický (v knize není jeho jméno ani příjmení nikde zmíněno) je ňouma.

+

  • Bezchybný děj, terý hladce zábavně plyne od začátku až do konce.

  • Zápor se mi hledal velmi těžko a dlouho mě nic nenapadlo. Nakonec, po dlouhém přemýšlení, musím zkonstatovat, že mi chyběly informace o Saturninovi, protože těch bylo v celé knize žalostně málo a Saturnin je navíc postava velice zajímavá.
Závěr: Jsem naprosto přesvědčena, že kniha Saturni je schopna zaujmout a pobavit čtenáře v takřka neomezené věkové hranici, dětmi počínaje a seniory konče. A chtěla bych zdůraznit, že když už na světě musí být taková odporná věc, jakou bezesporu je seznam povinné četby, rozhodně by se na něm měl Saturnin nacházet! Když pro nic jiného, tak třeba jen proto, že Saturnin se stal vítězem ankety Kniha mého srdce a to už přece o něčem vypovídá.
100 %
Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji knihkupectví Knihcentrum.
Zdroj  anotace: knihkupectví Knihcentrum.
Březen 2013

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.