briannag.blog.cz

RC Recenze: Rudá jako krev

Kniha plná kontrastů
Kniha: Rudá jako krev
Autor: Salla Simuková
Díl: 1
Vydáno: 2013
Nakladatelství: Egmont
Počet stran: 229
Žánr: thriller
Doporučený věk: od 12 let

 

Byla jednou jedna dívka, která se naučila bát…

Lumikki Anderssonová je svéhlavá sedmnáctiletá dívka, která má ráda samotu a silnou černou kávu. Řídí se pravidlem “neplést se do záležitostí druhých”.
Jednoho rána ale objeví ve školní temné komoře sušící se řadu pětiseteurových bankovek. Ve vzduchu visí pach krve. Nález bankovek od základů otřese jejími zásadami, obrátí její všední život vzhůru nohama a vtáhne ji do světa drogových dealerů a násilníků.
Rudá jako krev je první díl úspěšné trilogie. Práva na její vydání se už prodala do 37 zemí světa. Ve druhém dílu s názvem Bílá jako sníh se hrdinka vydává do Prahy. Závěrečný díl nese název Černá jako eben.

 

Autorka – Salla Simuková: Tato finská spisovatelka a překladatelka se narodila roku 1981 a v současné době žije v Tamperé. Studovala severské jazyky, obecnou literaturu a tvůrčí psaní na univerzitě v Turku. Kromě knih a překladů píše také recenze knih do novin. V České republice jí zatím vyšla jedna kniha, Rudá jako krev, která je prvním dílem předpokládané trilogie.
Hodnocení obálky: Jako nadpis recenze jsem použila větu “kniha plná kontrastů” a toto označení plně platí i pro obálku. Červená, bílá a černá. Nejvíce kontrastní barvy zde vytvářejí skutečně působivý celek, který rozhodně zaujme na první pohled. Černě vykreslená tvář dívky, bílé (sněhové) pozadí a rudé cákance krve, navíc mají svůj původ v ději knihy, což rovněž oceňuji. Obálku považuju za skutečně povedenou a uděluji jí plných 5/5.
Obsah: Hlavní hrdinka Rudé jako krev je poměrně samorostlá Lumikki Andersonová, samotářka, trochu podivínka, která žije svůj život, dokud v prázdné místnosti nenarazí na pověšené pětiset eurové bankovky. Proti své vůli je vtažena do kolotoče drog, násilí, pronásledování a strachu. Dozvídá se tak něco nejen o svém okolí, ale především sama o sobě…
Hodnocení: Když jsem si poprvé přečetla název knihy, nemohla jsem si nevzpomenout na knihu s velmi podobným názvem: Rudá jako rubín, ovšem tyto dvě knihy by snad ani nemohly být více odlišné.
Rudá jako krev mě ale poměrně překvapila, protože já celkově severskou literaturu moc nemusím, ale tato kniha mě celkem bavila.

+

  • Hrozně se mi líbí ta spojitost se Sněhurkou. Mimochodem víte, jak se finsky řekne Sněhurka? Lumikki. Díky knize jsem se dozvěděla o novém a pro mě velmi zajímavém sportu – body combatu. Škoda jen, že se v ČR provozuje asi jen na dvou místech…

  • Přijde mi skutečně hloupé, že když autorky a autoři chtějí zdůraznit odlišnost dívky, udělají z ní lesbu. S tím samým se setkáváme např. v sérii knih Muži, kteří nenávidí ženy. Naše hlavní hrdinka mi Lisbeth Salanderovou velice připomínala. Hloupé mi to přijde proto, že sexuální orientace přece nevypovídá o charakteru člověka. Ovšem v literatuře, jak se zdá, zdomácněl popis odtažitá až nepřátelská, těžké dětství, problémy s kolektivem, v určitém směru velmi nadaná, nemá se ráda… je to lesba. Považuji to za vážně pitomé…
Závěr: Na knížce mi přišla velmi vtipná jedna věc. Nevím, z čeho jsou “vyrobení” lidé na severu, ale pokud by našinec byl vystaven takovým teplotním šokům jako Lumikki, pochybuji, že by je přežil naprosto ve zdraví jako ona. Už jen při představě, že běžím když je hladina rtuti teploměru hluboko pod nulou mě bodá na průduškách a mám silné nutkání ke kašli…
Celkově se mi knížka líbila a patří k tomu lepšímu, co může severská literatura nabídnout. Jednalo se o poměrně zajímavé čtení a já se těším, až si přečtu pokračování o dalších osudech Lumikki Andersonové.
65 %
Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji knihkupectví Knihcentrum.
Únor 2014

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.