briannag.blog.cz

RC Recenze: Romantická řeč květin

Porozumte řeči květin
Kniha: Romantická řeč květin
Autor: Gill Saundersová a Gill Daviesová
Díl:
Vydáno: 2013
Nakladatelství: Metafora
Počet stran: 128
Žánr: naučný
Doporučený věk: bez omezení

 

Půvabná kniha o kráse, romantice a tajném jazyce květin
Umění květomluvy se rozvíjelo hlavně v minulosti, ale to není důvod, proč bychom na tento zábavný, svůdný a rafinovaný způsob “konverzace” měli zapomenout.
Reprodukce nádherných akvarelů viktoriánské malířky Fanny Robinsonové nám pootevřou dvířka do starých časů, kdy kavalíři chodili s kytičkou v klopě a dívky se učily důmyslné řeči květin, aby mohly posílat tajné vzkazy svým ctitelům.

 

Autorky – Gill Saundersová a Gill Daviesová: G.S. pracuje ve Viktoriině a Albertově muzeu jako kurátorka v expozici tisku.
G. D. je nadšená zahradnice a fotografka. Své knihy vydává u mnoha nakladatelů po celém světě.
Hodnocení obálky: Na světle zeleně zbarvené obálce se nachází krásně vyvedený obrázek (asi rododendronu) od viktoriánské malířky Fanny Robinsonové (1802 – 1872). Líbí se mi něžnost obálky, které se skvěle hodí k jejímu květinovému tématu a tak uděluji 3/5.
Obsah: Kniha obsahuje několik desítek květin, včetně barevných ilustrací, informace o dané květině, zajímavosti a někdy se objeví také nějaké moudro či básnička související s onou květinou. Na konci knihy je pak umístěn velice zajímavý a praktický Slovník významů květin. V něm jsou přehledně podle abecedy uvedeny pocity, které se dají různými květinami vyjádřit.
Hodnocení: Knížka se mi docela líbila, i když její téma mě příliš neoslovilo. Přesto ale musím ocenit její design, který se dle mého názoru velice povedený a zajímavosti, které mě opravdu velice zaujaly. Věděli jste například, že:
“Kosatce pomáhají čistit vodu, zvyšují odolnost vůči některým druhům nádorových onemocnění a jejich oddenky jsou důležitou ingredience při výrobě parfémů a esenciálních olejů…” ?

+

  • Líbí se mi ilustrace květin, které oživují četbu a přísloví či moudra spojené s květinami, které se v textu knihy nacházejí.

  • Občas se mi kniha zdála poněkud moc zdlouhavá.
Závěr: Knížku jistě ocení romantické duše, které když někomu věnují květinu, tou květinou chtějí říct něco konkrétního. Ostatní, ne tolik romantické čtenáře jistě zaujmou nádherné akvarely květin, které pocházejí z dávné viktoriánské doby.
55%
Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji nakladatelství Metafora.
Zdroj anotace: nakladatelství Metafora.
Březen 2014

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.