briannag.blog.cz

RC Recenze: Říše temnot – Tajemství upírů

Když může pomoci už jen zázrak…
Kniha: Říše temnot – Tajemství upírů
Autor: L. J. Smith
Díl:1
Vydáno: 2012
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 240
Žánr: YA, romantika, dobrodružství
Doporučený věk: 15+

 

Šestnáctileté Poppy zbývá pár týdnů života. Trpí rakovinou slinivky a není šance na vyléčení. Její dlouholetý přítel James jí nabídne řešení. Tím však poruší přísné zákony Říše temnot a teď ho čeká trest za vyzrazení tajemství a za lásku k člověku. Bude mít Poppy dostatek odvahy, aby se dobrovolně stala upírem? Podaří se jim společně uniknout před nejhorším trestem?

Autorka – L. J. Smith: Lisa Jane Smithová se narodila 4. září. Rok je téměř nemožné určit, protože autorka je velmi citlivá na svůj věk. Je svobodná, bezdětná a než se začala věnovat psaní, živila se jako učitelka. Její knižní prvotina Upíří deníky se stala světovým bestsellerem a dočkala se i televizního zpracování.
Hodnocení obálky:Obálka sice nevypadá nejhůř, ale nepřijdeme, že by měla s dějem knihy cokoliv společného. Jediné co jsem ochotná uznat, že na obálce je obličej dívky a hlavní hrdinka knihy je dívka. Až na to, že si nejsou vůbec podobné. Nicméně obálka se mi líbí, a tak jí uděluji 3/5.
Obsah: Jednoho letního rána šestnáctiletou Poppy zase zaskočí bolest břicha. Není to pro ni žádné překvapení, bolesti má už tak dlouho, že si na ně zvykla a už je téměř nevnímá. To ráno, ale byla bolest horší než kdy dřív a Poppy musí k lékaři. Po sérii vyšetřeních se dozvídá, šokují zprávu – má rakovinu ve třetím stádiu a od smrti ji dělí už jen týdny. Není už žádná naděje a tak se šestnáctiletá holka musí začít smiřovat s blížící se smrtí. Pak za ní ale přijde její nejlepší kamarád James s nabídkou, která by jí mohla pravděpodobně zachránit. Ale pokud ji Poppy přijme, možná bude žít, ale nikdy už nebude mít stejný život, jako měla doposud.
Hodnocení: Už první věta příběhu ukazuje, že tahle kniha bude rozhodně stát za přečtení.
“Byl první den letních prázdnin, když se Poppy dozvěděla, že umírá.”
Knížka se mi docela líbila, ale jako těžkému hypochondrovi mi nedělaly dobře popisy nemoci a jako člověku co nenávidí nemocnice, mě pro změnu, jejich popis děsil. Nemohla jsem si nevzpomenout na moje roky trvající bolesti hlavy, když už jsem sice obdržela pár žádanek o speciální vyšetření, ale nikdy jsem si neudělala čas, abych si na ně skutečně došla… No, takže po informaci, že jsem nezodpovědný, paranoidní hypochondr zpátky k příběhu.
Trochu mě mrzelo, že autorka pracovala se silnou myšlenkou, kdy šestnáctiletá dívka má jen pár týdnů života a že to více nerozvedla. Člověk by přece udělal víc, než že by jen obvolal pár kamarádů. Já například bych se snažila udělat něco, aby tu po mě na světě něco zůstalo, třeba napsat knihu o tom, co bych prožívala při čekání na smrt a podobně.
Závěr: Knížka byla průměrná, ale docela se mi líbila a ráda si přečtu i další díly. Jsem docela zvědavá, jak bude Poopyin příběh pokračovat. Celkově mi ale příběh přišel takový smutný, depresivní a nešťastný. Nedokážu si ani představit, že bych něco takového prožila já, takže doufám, že další díly budou trochu veselejší a optimističtěji laděné.
65%
Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji nakladatelství Fragment.
Zdroj anotace: nakladatelství Fragment.
Říjen 2013

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.