briannag.blog.cz

RC Recenze: Říše temnot – Prokleté sestry

Příbuzné si člověk nevybírá…
Kniha: Říše temnot – Prokleté sestry
Autor: L. J. Smith
Díl: 2
Vydáno: 2013
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 248
Žánr: YA, romantika, dobrodružství
Doporučený věk: 15+

 

Tři sestry už nebaví život upírek a rozhodnou se pro útěk. Chtějí žít stejně jako jejich teta a živit se pouze zvířecí krví. Za porušení přísných zákonů je však čeká trest, který chce vykonat jejich bratr Ash. Ve chvíli, kdy se jedna ze sester zamiluje do obyčejného chlapce a Ash do obyčejné dívky, není pro nikoho cesty zpět. Říše temnot má svá pevně stanovená pravidla, a kdo je nedodrží, bude za to pykat. Proč musela zemřít teta upířích sourozenců?

 

Autor – L. J. Smith: Lisa Jane Smithová se narodila 4. září. Rok je téměř nemožné určit, protože autorka je velmi citlivá na svůj věk. Je svobodná, bezdětná a než se začala věnovat psaní, živila se jako učitelka. Její knižní prvotina Upíří deníky se stala světovým bestsellerem a dočkala se i televizního zpracování.
Hodnocení obálky: Obálka se mi docela líbí. Celkově je sice dost tmavá, ale veselý, jasně žlutý nadpis temnotu příjemně rozráží. Příjemný kontrast tvoří i oheň, který se nachází v dolní části obálky a tak uděluji3/5.
Obsah: Do ospalého a zapadlého městečka Briar Creeku přijíždějí ke své tetičce Opal její tři krásné neteře Nefrit, Poštolka a Jeřabina. S jejich příjezdem ale jejich teta zmizí a na zahradě se objeví čerstvě zahrabaná jáma…
Mary-Lynnette se rozhodne záhadné zmizení staré paní vyřešit. Ale situace, která je už tak velmi složitá se ještě zkomplikuje, kdy se bratr Mary-Lynnette, Mark, zaplete s jednou ze sester. A když se na místě objeví a bratr sester Ash, obrátí se život Mary-Lynnette zcela vzhůru nohama. Dokáže pravda vyjít na světlo?
Hodnocení: První 2/3 knihy byly poměrně nudné a nezáživné. Naopak poslední třetina proběhla v děsivé rychlosti s velkým množstvím akce. Nerovnoměrné rozložení napětí v knize považuji za její poměrně velkou slabinu.
Děj bych ale označila jako celkem zajímavý. Téměř celá polovina knihy vypadá jako jedno z nejklasičtějších klišé: Nenávidí se, ale jsou pro sebe ti praví. A objeví se tam hodný místní vlkodlak, který chce lidskou hrdinku pro sebe. Ale ta hrdinka čirou náhodou patří k upírovi… Existuje vůbec někdo, kdo si teď nevzpomněl na Twilight?
Jenže, pak se čtenář dostane k poslední třetině knihy a začíná akce a klišé přestává být klišé.
Ještě bych chtěla poznamenat, že z konce moc moudrá nejsem a moc se mi nelíbil. Ráda bych si přečetla nějaké pokračování “o rok později” které by skončilo uspokojivěji.

+

  • Třetí třetina knihy.

  • Nerovnoměrné rozložení napjetí a akce.
Závěr: Druhý díl série Říše temnot je celkem průměrné čtení, které si své čtenáře najde především ve fanoušcích L. J. Smith (např. Upíří deníky). Náročnější čtenáři však budou pravděpodobně zklamaní nepříliš šikovným rozložením děje a i jeho podobou s Twilightem.
60%
Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji nakladatelství Fragment.
Zdroj anotace: nakladatelství Fragment.
Březen 2014

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.