briannag.blog.cz

RC Recenze: Řád temnot – Smrtící vlna

Nastane konec světa ve vzbouřených vodách?
Kniha: Řád temnot – Smrtící vlna
Autor: Philippa Gregory
Díl: 2
Vydáno: 2013
Nakladatelství: Fortuna Libri
Počet stran: 288
Žánr: historický román/fantasy/detektivka
Doporučený věk: 10+
DĚJINY PÍŠÍ HISTORII STŘEDOVĚKU A LIDÉ SE BOJÍ KONCE SVĚTA.
VYPADÁ TO, ŽE KATASTROFA, PŘI NÍŽ BUDE LIDSTVO ZCELA ZNIČENO, JE BLÍŽ A BLÍŽ…
Luca Vero, klášterní novic pověřený samotným představeným Řádu temnot – aby vyšetřil okolnosti blížícího se konce světa a přitom hledal stopy Ďábla a vykonával soud nad osobami podezřelými z kacířství – se vydává na další cestu. Tentokrát jej povinnosti zavedou do italského přístavního městečka Piccolo. Na cestě Luku a jeho druhy – písaře Petra a sluhu Freizeho – stále ještě doprovázejí dvě dívky, s nimiž se setkali při vyšetřování kacířství v klášteře Lucretili: bývalá abatyše Isolda a její společnice a přítelkyně, muslimka Ishraq.
Spolu s nimi přibudou do Piccola dětští poutníci, kteří mají namířeno do Jeruzaléma. Jejich vůdce Johann věří, že se před nimi rozestoupí moře, aby mohli do Svaté země dojít po souši. K překvapení všech se to skutečně stane – v den, kdy se poutníci chtějí vydat na další cestu, moře se skutečně rozestoupí – aby se po pár hodinách vrátilo v obrovské smrtící vlně…
Obyvatelé Piccola obviní Isoldu a Ishraq, že vlnu schválně kouzly přivolaly a Luca je musí znovu postavit před soud. A aby jeho starostem nebyl konec, v Piccolu se objeví i tajemný velmistr Řádu temnot…
Autor – Philippa Gregory: Známá autorka historických románů, z jejíž ruky vznikly i knihy jako je např. Králova přízeň, ze které byl později natočen stejnojmenný film (v org.The Other Boleyn Girl).
Roku 1954 se narodila v Keni, ale od dvou let žije ve Velké Británi. Získala doktorát z Anglické literatury 18. století. Své historické romány píše zejména z populárního období Tudorovců. Dnes žije se svou rodinou na farmě v Yorkshiru. Další informace najdete na jejích webových stránkách http://www.philippagregory.com/.
Některé knihy Philippy Gregory:
Královnin šašek
Králova přízeň
Králova přání
Královský slib
Bílá královna
Hodnocení obálky:Obálka se mi líbí. Stylově přesně odpovídá předchozímu dílu. Tentokrát se na ní ale nachází Ishraq a mužská postava, kterou jsem vylučovací metodou určila jako Freizeho. Hřbet obálky je tentokrát cihlově červený a ladí i šaty Ishraq. V pozadí obálky je vidět vzbouřené moře. Obálka se mi líbí a poměrně odpovídá ději knihy, takže uděluji4/5.
Obsah:Luca Vero pokračuje ve svém poslání vyšetřovatele konce světa a i nadále jej a jeho společníky provází Isolda a Ishraq, které zachránil v minulém díle (Kacíř a čarodějka). Tentokrát byl Luca vyslán do Chorvatského království. Cestou ale narazí na průvod dětí vedených Johannem Dobrým, kteří chtějí osvobodit Konstantinopol od muslimů. Johann tvrdí, že k němu promlouvá sám bůh a vede ho. Skutečně se to zdá jako pravdivé, vše co řekne, ač je to sebenepravděpodobnější se opravdu stane. Dokonce i moře se rozevře, aby mladí poutníci mohli pokračovat suchou nohou ve své cestě. Ale v okamžiku, kdy se vydají po cestě, která dříve bývala mořem, se voda vrátí v smrtící vlně a jejich cesta tragicky končí. Celé pobřeží zasáhne smrt a nevyhne se ani skupince L. Very…
Hodnocení:Na tento díl jsem se těšila už od chvíle, kdy jsem dočetla předchozí díl a rozhodně nezklamal mé očekávání. Jako obvykle mě velice zaujal vztah mezi Ishraq a Freizem a to, jak moc jsou nebezpeční nevzdělaní náboženští fanatici. Poměrně mě ale zklamal Luca.
“Nemohl si pomoci, pocítil pověrčivé zachvění nad tím, jak mnoho nesnází kolem ní víří, ačkoliv vždycky působila stejně jako teď tak zářivě nevinně. Nemohl se ubránit myšlence, že žena, která je doopravdy dobrá, by nemusela obhajovat své dobré jméno ani jednou, natožpak dvakrát.”
A rovněž mě zklamala i Isolda.
“Dáma by měla být nedotknutelná až do svatby,” zopakovala Isolda absolutní pravidlo, které oběma vštěpovali od dětství. “Její manžel musí vědět, že nepoznala jiného muže, že se jí žádný jiný muž nepřiblíží víc, než aby jí políbil ruku. Musí vědět, že nepocítila touhu, nesvolila k žádnému doteku.”
Závěr: Knížka byla opravdu zajímavá a pěkná. Děj se pěkně rozhořívá a byla nastíněna záhada, která se má naplno rozpoutat v dalších dílech, na které se velice těším. Tajemství okolo řádu temnot, jeho velmistra, Radu Beje… Děj dalšího dílu vypadá skutečně zajímavě a už se opravdu těším na další osudy našich hrdinů.
70 %
Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji nakladatelství Fortuna Libri.
Zdroj obrázku a anotace: nakladatelství Fortuna Libri.
Prosinec 2013

 

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.