briannag.blog.cz

RC Recenze: Řád temnot – Kacíř a čarodějka

Rozum a cit jsou nejlepší nástroje k řešení záhad
Kniha: Řád temnot – Kacíř a čarodějka
Autor: Philippa Gregory
Díl: 1
Vydáno: 2012
Nakladatelství: Fortuna Libri
Počet stran: 272
Žánr: historický román/fantasy/detektivka
Doporučený věk: 10+

 

Píše se rok 1453 a vše nasvědčuje tomu, že se blíží konec světa
Klášterní novic Luca Vero je na rozkaz tajemného cizince uprostřed noci zburcován a odvlečen ze své cely. Cizinec jej nejprve obviní z kacířství, aby mu nahnal strach a pak jej vyšle na dlouhou cestu Evropou, kde má Luca, mimořádně nadaný mladík, hledat stopy Ďábla a vykonávat soud nad zběhlými křesťany.
Lukova první cesta vede do kláštera Lucretili, kde se setkává s mladičkou abatyší Isoldou, jež se právě ocitla v nesnázích: V klášteře je proti své vůli- poslal ji sem bratr, aby se mohl zmocnit jejího dědictví a navíc jeptišky začaly trpět podivnými vizemi, chodily ve spánku a na těle se jim objevily krvácející rány. Isolda je obviněna, že je očarovala temnou magií a má být upálena jako čarodějnice. Luca ale hledá pravého viníka…

 

Autor – Philippa Gregory: Známá autorka historických románů, z jejíž ruky vznikly i knihy jako je např. Králova přízeň, ze které byl později natočen stejnojmenný film (v org.The Other Boleyn Girl).
Roku 1954 se narodila v Keni, ale od dvou let žije v Velké Británi. Získala doktorát z Anglické literatury 18. století. Své historické romány píše zejména z populárního období Tudorovců. Dnes žije se svou rodinou na farmě v Yorkshiru. Další informace najdete na jejích webových stránkách http://www.philippagregory.com/.
Některé knihy Philippy Gregory:
  • Královnin šašek
  • Králova přízeň
  • Králova přání
  • Královský slib
  • Bílá královna
Hodnocení obálky:Obálka vůbec neodpovídá obvyklému stylu, který se na knížkách Philippy Gregory objevuje. Pravděpodobně to bude, že toto je její první knížka, která vychází u nakladatelství Fortuna Libri. Nicméně změna stylu vůbec ničemu nevadí, protože i obsah knížky se liší od obvyklého… Obálka má fialový hřbet, jinak je laděna do šeda. A přední stranu zdobí “fotky” hlavních hrdinů. Velmi se mi líbí, že odpovídají ději knížky. Isolda je blonďatá a Luca tmavovlasý a v sutaně. Je to fajn a obálka ode mě získává 4/5.
Obsah:Luca Vero je jmenován církevním vyšetřovatelem a je pověřen, aby mezi lidmi hledal stopy ďábla. Jeho prvním cílem je klášter Lucretili. Vypadá to, že jeptišky posedl ďábel. Chodí ve spánku, mají podivné vidiny a objevují se jim dosud krvácející stigmata. V klášteře se Luca setkává i s mladou abatyší Isoldou, kterou její bratr donutil odejít do kláštera. Při hledání viníka všechny stopy jasně vedou k Isoldě a její maurské společnici Ishraq. Možná až příliš jasně…
“A my nežijeme ve světě, který by měl rád odlišnosti,” podotkl Freize.
“To je tedy pravda,” prohlásila dívka, která se lišila od všech ostatních už od narození svou snědou pletí a tmavýma šikmýma očima.”
Hodnocení:Jak už jsem zmínila několikrát, toto není autorčin běžný žánr, přesto se ho ale zhostila velmi dobře. Děj je plynulý, zajímavý a čtivý. Celý příběh ukazuje, že je potřeba se oprostit od tmářství a pověrčivosti a na věci se podívat s rozumem a laskavostí.

+

  • originální příběh, kladoucí důraz na rozum a laskavost

  • nelíbilo se mi, že církev tu byla podána značně zkresleně. Protože jen málokterý (žádný) církevní vyšetřovatel by kladl důraz na logický úsudek a v životě by se neoprostil od pověrčivosti…
Závěr: Knížka se mi opravdu líbila a vzhledem k poměrně otevřenému konci se už moc těším na pokračování, které vypadá, že bude stát za to. Zejména vzhledem k jednomu velice slibnému momentu…
“Jednu chvíli ji objímal kolem pasu a skláněl se, aby ji políbil, vzápětí použila právě jeho objímající ruku k tomu, aby ho otočila na patě, popadla a najednou ležel naznak na tvrdé dlažbě zabláceného dvora, v hlavě mu zvonilo od pádu a ona stála u otevřených dveří hostince.”
75 %
Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji nakladatelství Fortuna Libri.
Zdroj anotace: nakladatelství Fortuna Libri.
Únor 2012

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.