briannag.blog.cz

RC Recenze – Prokletí ohně

Stačí láska na to, aby zlomila prokletí?
Kniha: Prokletí ohně
Autor: Martina Wolfová
Díl: 1
Vydáno: 2012
Nakladatelství: Metafora
Počet stran: 222
Žánr: fantasy, romantika
Věk: bez omezení

“Když Cora uteče od svého násilnického manžela a vrátí se k otci do malebného anglického městečka, zdá se, že teď už se všechno obrátí k lepšímu. Co však mají znamenat znepokojivé vize, sugestivní výjevy z dávného středověku, které ji začínají pronásledovat? Přichází snad o rozum?
Střípky osudů lady Christabel, sira Roberta a krutého pana Bruce z Glammermooru jí našeptávají zneklidňující tajemství. A o šokující překvapení není nouze ani v Cořině vlastním životě.
Naštěstí se i v dnešní době najdou milující rytíři – třeba v podobě dávných lásek ze střední školy -, kteří se dokážou vypořádat nejen se soky, ale i s nepřízní osudu, a vysloužit si tak srdce své lásky
.”
Na první pohled nás zaujme už obálka. V horní části je obloha se sluncem zapadajícím za nějakou skálu. Zajímavé je, že obloha nemá běžnou rudou barvu, ale je laděna do oranžova a víc než cokoli jiného připomíná požár, což vzhledem k obsahu knížky skvěle sedí. V dolní části obálky je pak vlevo žena ze současnosti (má tričko je namalovaná) a vpravo je rytíř (toho poznáte fakt jednoduše, je to ten v brnění 🙂 )
Obálku musím pochválit, protože byla vytvořená k obsahu knížky a navíc je hezká. Nesnáším ty obálky, které nemají s obsahem knihy nic společného!
Knížka popisuje příběh Cory, mladé ženy, kterou manžel týrá. Pohár její trpělivosti přeteče jedné noci, kdy se kromě ran dočká i znásilnění. Tu noc sebere Cora odvahu a uteče ke svému otci. Dva roky se neviděli, ale i tak získává zase pokoj v domě svého dětství.
…O chvíli později už se uvelebila v měkkých peřinách. Konečně je doma! Konečně v bezpečí…
Ale ani v místě, kde kdysi bývala šťastná, nenachází klid. Má strach, že se zbláznila. Začíná mít vidiny, zjevují se jí jakési záhadné postavy z historie. Mohl jí stres a utrpení posledních měsíců skutečně připravit o rozum? Pomocnou ruku jí ale podává její bývalý přítel William. Pro Willa je Cořino znovu objevení druhou šancí, kterou rozhodně nemíní promrhat, protože ona je žena jeho života. V současné době pracuje jako profesor historie na univerzitě, což se později bude velice hodit. Jen on totiž může pomoci Coře odhalit poselství, které se jí snaží lady Christabel předat. Jestli ale bude mít Cora sílu a odvahu aby zlomila staletí trvající kletbu, to už je jiná.
“Proklínám tě, Christabel z Helmsley, za tvé ohavné a hříšné skutky, jimiž jsi zhanobila mou čest a jméno mého rodu! Proklínám tě, nechť tvá černá duše nikdy nenajde mír a klid a celý tvůj rod ať trpí navěky s tebou!!!”
A toto není jediná záhada, se kterou se Cora bude muset potýkat. Jaké vlastně bylo manželství jejích rodičů a jak vlastně zemřela její matka? Dojde alespoň Cora štěstí po boku milovaného muže, nebo skončí jako všechny ženy před ní?
Já miluji tyhle vzpomínky z minulých životů a knížka Prokletí ohně mezi ně rozhodně patří, byla úžasná. Kniha probíhá v několika dějových liniích. Pohledem Cory, záblesky ze středověku, vzpomínkami Coriina otce a ještě vzpomínky Molly. Pokud si stejně jako já potrpíte na minulé životy, prokletí táhnoucí se rodovou větví a další věci, které údajně neexistují, ale nikdo to neví jistě je tohle ta pravá volba pro Vás.
Na knížce nejvíce oceňuji, jak byla do děje perfektně zakomponovaná minulost, myslím tím život Christabel a velice se mi líbil konec sice byl hodně dramatický, ale i když to bylo na hraně tak to děj ještě vyzdvihlo, skutečností ale zůstává, že kdyby autorka na napětí ještě trochu přitlačila, tak to celé “zabije” Pokud bych měla hledat něco co se mi vyloženě nelíbilo, byl by to asi styl jakým se vyjadřoval Stuart. Věty jako: Co si to ta zatracená ubožačka dovoluje?!!!” a “Ty se mi odvažuješ odporovat, špíno?! Jsou poněkud přehnaně dramatické a mě přijdou až směšné, rozhodně bych doporučovala volit jiný slovník.
Nesmírně poutavě napsaný příběh o lásce i nenávisti, která překonává hranici času Vás rozhodně zaujme a nepustí. Já jsem knížku přečetla na jeden “zátah” a jediné čeho lituji je, že nebyla podtatně tlustší, protože ty nejlepší knihy se vždy zdají být těma nejtenčíma, tak rychle dorazíte ke konci. Knížce uděluji plných 100% a nedovedu si představit, že vy vůbec někoho mohla nebavit.
100%
Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji nakladatelství Metafora.
Zdroj anotace: nakladatelství Metafora

 

 

Srpen 2012

Jeden komentář

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.