briannag.blog.cz

RC Recenze: Proklej svítání

(Ne)schopná Pýthie opět zasahuje
Kniha: Proklej svítání
Autor: Karen Chance
Díl: 4
Vydáno: 2013
Nakladatelství: Baronet
Počet stran: 484
Žánr: romantika, fantasy
Doporučený věk: 15+

 

Cassandra Palmerová už sice možná je všemocnou Pýthií, to ale neznamená, že se ji už lidé nepokoušejí zabít. Většina hráčů z oboru nadpřirozených sil nechce za hlavní jasnovidku nezávisle smýšlející Cassii, a nezastaví se před ničím, aby ji viděli pod zemí.
Upírský Senát Cassii v její pozici podporuje, ale svou ochranu poskytuje za určitou cenu: spojenectví se sexy upírským mistrem Mirceou, který si na Cassii dělá nárok jako na svůj majetek.
Jenomže teď, když po ní ve velkém stylu vystartoval i samozvaný bůh Apollón, který je zdrojem Pýthiiny energie, budou mít potíže udržet Cassii naživu i upíři. Aby si zachránila život – i tento svět svět – musí se Cassie svému stvořiteli postavit jednou provždy…
Autorka – Karen Chance: Narodila se v Americe. Celý život hodně cestovala, žila ve Francii, Velké Británii a dokonce strávila dva roky v Hongkongu. Přes své cesty je ale její domov v Americe, kam se vždy vrací. V současnosti žije na Floridě v Orlandu. Více se o ní můžete dozvědět na jejích stránkách http://www.karenchance.com/.
Hodnocení obálky: Z této jsem poměrně dost zklamaná, protože jednak se mi nelíbí a druhak už na ní nevidím nic společného s dějem knihy, snad jen to, že slečna na obálce je blondýna stejně jako hlavní hrdinka. Ale zatímco na předchozích obálkách byl alespoň vidět Cassiin pentagram na zádech, tak na této není vidět vůbec, takže uděluji 1/5.
Obsah: Cassandra Palmerová opět lítá z maléru do maléru a znovu jí jde překvapivě o život. Upíři sice Cassiin nárok na titul pýthie potvrzují, ale jí vadí, že Micrea, významný upírský mistr s ní zachází jako se svým majetkem. Jenže když se stane tragédie, která zasáhne celý upírský senát, mají upíři spoustu svých vlastních starostí. Ale Apollon neváhá, využije situace a Cassie mu nevyhnutelně musí čelit…
Hodnocení: U více než poloviny knížky jsem si otráveně kladla otázku, proč se někdo obtěžuje tohle psát a ještě záhadnější, proč to někdo vůbec čte. Cassie jako obvykle jde z maléru do maléru, z každého se ale jako obvykle záhadně dostane, ačkoliv její schopnosti jahodové blondýny na to vskutku nemají.
Jenže pak se překlonila ta nudná poloviny knihy a já se začala docela bavit. Nevím, jestli je to tím, že předchozí stránky natolik snížily mé, už tak nijak závratné, IQ nebo prostě autorka začala psát vtipněji, ale začala jsem číst s chutí a několikrát jsem se hlasitě rozesmála.

+

Nejvtipnějším momentem byla ta drobná nehoda co Cassie a Pritkinovi způsobil bůžek, nebo chcete-li, starodávná bytost Daikoku.

Zbytečná délka knihy. Na příjemné čtení by stačila necelá polovina, takhle je to zbytečné prodloužení silně na úkor kvality a především zábavy.
Závěr: Jak už jsem psala při recenzování předchozího dílu (Obejmi noc) v knížce v podstatě zbývá vyřešit už jen dvě věci: uvěznění Cassiina otce a její vztah s upířím mistrem Mirceou. V tomto ohledu mě ale tento díl skutečně zklamal. O životě Cassiina otce jsme se dozvěděli jen pár, ne úplně ověřených, drbů a její vztah s Mirceou se v celé knize smrskl v podstatě na jednu “rychlovku”. Mimochodem ty uvozovky tam nejsou myšleny jako ironické, nýbrž ta rychlovka je skutečná citace z knihy. Ve světle tohoto závěru se domnívám, že nás čeká ještě další díl. Upřímně vzato, přijde mi to naprosto zbytečné, a budí to ve mně dojem, že autorka se z toho snaží vyždímat co nejvíce, což opravdu sympatie nebudí. Další díl si sice budu chtít přečíst, ale ne proto, bych měla nějaká velká očekávání, ale prostě proto, že jsem zvědavá, jak to celé dopadne (a taky na to, kolik knih ještě vyjde, než se dočkám vyřešení všech neznámých.) Nicméně přece jenom poslední kapitola mě docela navnadila, takže se na ten díl nakonec i docela těším.
55 %
Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji nakladatelství Baronet.
Zdroj obrázku a anotace: nakladatelství Baronet.
Únor 2014

2 komentáře

  • Tess

    Tohle je jedna z mých nejoblíbenějších sérií! Čtu ji dodnes (samozřejmě v angličtině, u nás už se nevydává) a stále mě to baví! Jako jo, občas si také říkám, že je to moc šílené, přitažené za vlasy a chaotické, ale přesto hltám stránky jednu za druhou.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.