briannag.blog.cz

RC Recenze: Postřehy z Ameriky

Jak se žije v Americe
Kniha: Postřehy z Ameriky
Autor: Kateřina Charvátová
Díl:
Vydáno: 2006
Nakladatelství: Krígl
Počet stran: 100
Žánr: “cestopis”
Doporučený věk: bez omezení

 

Autorka, univerzitní profesorka, vtipně popisuje dojmy z Filadelfie a i jiných států USA, kde spolu s manželem prožila celý rok.
“Amerika, jak jsem ji zatím viděla, je taková chudší a špinavější sestra západní Evropy”. Ale zdaleka nejde pouze o kritiku této velmoci. Pochvalně se autorka zmiňuje např. o úrovni americké digitalizace, o amerických muzeích a akváriích…
No, posuďte prosím sami!

 

Autorka – Kateřina Charvátová: Jak už je zmíněno v anotaci, tak autorka je profesorkou na univerzitě, konkrétně přednáší na Pedagogické fakultě Karlovy univerzity. Napsala už několik knih, zabývající se středověkou církevní historií.
Hodnocení obálky: Obálka sice žádný zázrak není, ale je mi na ní sympatické, že se jedná o koláž fotek z Ameriky. Sice působí poněkud přeplácaným dojmem, ale to příliš nevadí. Uděluji 3/5.
Obsah: Autorka a její manžel vyrazili na rok do Filadelfie. V knížce popisuje, jak se tam, žije, jací jsou lidé a přidává i dojmy a zážitky, které ji a manžela během roku potkaly.
Hodnocení: Já si nemůžu pomoc, ale na mě celá knížka dělá dojem, že autorčin manžel vyrazil za vzděláním a aby ona nevypadala, že se “jen tak fláká” napsala tuto knížečku. Při čtení mi přišlo, že není zvyklá psát tak, aby to bylo čtivé a že je znatelné, že má několik titulů, včetně profesorského a tudíž její popisy připomínaly nezáživná vědecká pojednání.
Závěr: Na světě je nespočet cestopisů a jsou napsány podstatně lépe. Toto je něco mezi popisem cesty a deníkem, ale ani jedno nepřináší dostatek informací. Přesto si myslím, že pokud Vám bude dlouhá chvíle, vezmete za vděk i Postřehy z Ameriky.
40 %
Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji nakladatelství Krigl.
Zdroj anotace: nakladatelství Krigl.
Červen 2013

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.