briannag.blog.cz

RC Recenze: Odkaz Dračích jezdců #4 – Inheritance

Eragon a Safira se vrátili a s nimi přichází i závěr celé tetralogie
Kniha: Inheritance
Autor: Christopher Paolini
Díl: 4
Vydáno: 2012
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 672
Žánr: fantasy
Doporučený věk: 11+

Dlouhé měsíce výcviku a bojů přinesly mnohá vítězství a naději, ale také srdcervoucí ztrátu. A ta nejtěžší bitva je přitom teprve čeká: musí se postavit samotnému Galbatorixovi. Aby zvítězili, potřebují být neskutečně silní a odvážní. Pokud to nedokážou oni, neporazí Galbatorixe nikdo. Druhá šance neexistuje.
Jezdec a jeho drak došli dál, než se odvážil kdokoli jiný. Ale podaří se jim porazit samotného krále zla a obnovit v Alagaësii spravedlnost? A pokud ano, co budou muset obětovat?

Hodnocení obálky: Na první pohled mě zaujala zelená obálka. Jako obvykle z ní na mne kouká drak. Je zelený, což naznačuje, že se vylíhlo i poslední, třetí vejce, což je mimochodem pravda. Líbí se mi, že skvěle zapadá do celé série, takže jí uděluji 5/5.
Obsah: Příběh o Eragonovi, chlapci který našel dračí vejce a vylíhla se mu dračice Safira se stal bestsellerem. Po tři knížky jsme s Eragonem cestovali po Alagaësii a snažili se svrhnout krutého krále Galbatorixe. Ale až čtvrtý díl, Inheritance, nám ukáže, zda se to podařilo či ne.
Ještě než jsem začala číst, zopakovala jsem si některé z mnoha nezodpovězených otázek z předchozích dílů: Vylíhne se třetí vejce? Bude Galbatorix svržen? Pokročí Eragon ve vztahu k Arye? Proto jsem se do čtení pouštěla s velkým očekáváním. Vydaní bylo několikrát posunuto a teď konečně držím v ruce knížku, která to ví, ví, jak to všechno dopadne! Avšak hned ze začátku jsem byla lehce zklamaná, u všech předchozích dílů jsem se hned po pár stránkách přenesla do Alagaësie, ale u Inheritance nic, pořád jsem byla u sebe v pokoji. Nicméně jsem se nevzdala a odměna se dostavila po pár stránkách – děj se konečně rozjel. Dobývají se města a Vardeni s Eragonem se dostávají až k samotnému Galbatorixovi. Plynulé čtení trochu narušují monotónní popisy bitev, ale proti gustu…
Velké překvapení zažijeme u Eragonova bratrance Ronana Kladiva, který stane se jednou z klíčových postav bitev. Dozvíme více o vztahu mezi Eragon a Murtaghem. A odhalíme jedno opravdu velké tajemství. Tajemství, které ovlivní celou příští tvář Alagaësie. Tajemství, které je děsně tajné a které Vám neprozradím. Řeknu Vám, jen že kdyby už tam nic dalšího zajímavého nebylo, tak už pro něj stojí za to si Inheritanci přečíst.
Hodnocení: Co se týká stylu psaní, tak když knihu srovnáme s prvním dílem nelze si nevšimnout, že psaní je daleko vyspělejší. Charaktery postav jsou propracovanější, popisy zajímavější a poetičtější, dokonale se nám tak přibližuje Eragonův a Safiřin svět. Začátek je trochu kostrbatý, ale jakmile se to rozjede tak děj klape jako na drátkách a vy se nemůžete dočkat, až otočíte na další stránku a dozvíte se, co bude dál.
“Ať nenajdeš hnízdiště, ani doupě, ani klid duše ve svém kraji. Nechť odejdeš z Alagaësie a nikdy víc se nevrátíš!”
Za nejslabší moment knihy, považuji konec, který mě docela zklamal. Nevím, jak jinak ho vystihnou, než že konec prostě není fér! Objevilo se příliš mnoho dalších otázek a najednou stránky končí. A Eragonův další osud… Tak to přece nemůže skončit, takže možná další kniha…? Pokud je mi známo tak ani Paolini to nevyloučil.

+

  • Konečně vím, jak to skončí.

  • Zdlouhavé popisy bitev.
  • Nelíbil se mi konec!
Závěr: Přese všechno jsem moc ráda, že jsem si Inheritanci přečetla. Stálo to za to. Kruh se uzavřel a my konečně přesně víme, co se stalo a proč se to stalo. Na začátku jsem psala o nezodpovězených otázkách. Na všechny staré jsem našla odpověď a ty nové nezodpovězené dávají naději na pokračování. A pak je tu to výše zmíněné tajemství, které je vážně bomba.
55%
Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji nakladatelství Fragment.
Zdroj anotace: nakladatelství FRAGMENT
Říjen 2012

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.