briannag.blog.cz

RC Recenze: Monument 14 – Nebe v plamenech

Jak přežít konec světa?
Kniha: Monument 14 – Nebe v plamenech
Autor: Emmy Laybourne
Díl: 2
Vydáno: 2013
Nakladatelství: Baronet
Počet stran: 240
Žánr: dystopie
Doporučený věk: 15+

 

Svět neskončil… Ještě ne.
V pokračování příběhu Monumentu 14 se skupina přeživších, donedávna uvězněných v supermarketu sérií ničivých katastrof, rozdělila ve dví. Většina dětí se v zoufalé snaze vydala opraveným autobusem na letiště v Denveru. Doufají, že se tam setkají se svými rodiči, budou odvezeni do bezpečí a zachrání svého umírajícího přítele.
Ale svět venku je temný a zaplavený nebezpečnými chemikáliemi, které mění lidi v krvežíznivá monstra, a ne všechny děti jsou ochotné nastoupit do autobusu. V útočišti, jež bylo již jednou narušeno, se snaží zbývající děti obnovit přátelství. Ale pokud se máte rozhodnout mezi životem a smrtí, láskou a nenávistí, komu můžete doopravdy věřit?
Autorka – Emmy Laybourne: Narodila se v Americe, kde dodnes žije se svým manželem a dvěma dětmi. Během života vyzkoušela mnoho kreativních povolání. Kromě spisovatelky, pracovala také jako učitelka herectví a herečka. Hrála, jak ve filmech, tak v divadelních představeních. V roce 2006 získala na kalifornské univerzitě UCLA titul magistra.
Hodnocení obálky: Obálka výborně odpovídá ději a atmosféře knihy. Na temném, zamořeném pozadí je vidět poničený, původně žlutý, školní autobus, který postupně napadá bílá plíseň. Uděluji 3/5.
Obsah: Parta dětí, které se podařilo přežít katastrofu se musela rozdělit. Část jich zůstala ukrytá v supermarketu, ale většina se vydala pro pomoc na letiště Denver. Je těžké určit, která skupina si vybrala lépe. V obchoďáku není bezpečno a ani cesta autobusem neproběhla bez katastrof. Je čas, kdy se z chlapců stávají muži a přežijí jen ty nejsilnější.
Hodnocení: Děj je rozdělen do dvou částí. Jednu část vypráví starší z bratrů Dean, který zůstal v obchoďáku a druhou část vypráví jeho mladší bratr Alex, který se vydal s většinou ostatních hledat záchranu na letišti v Denveru.
Už od samého začátku nabírá kniha rychlé tempo, které postupem času stále zrychluje a na konci knihy doslova letí ve strhujícím finále. Motivy a charaktery jednotlivých postav není problém pochopit a to je jedna z věcí co se mi na knize tolik líbí – je velice reálná. A konec knihy můžeme označit jedině za třešinku na pomyslném dort, protože ten byl perfektní.

+

  • Děj a tempo knihy.

  • Ještě zbylo pár otazníků a myslím, že další díl už nebude, takže zůstanou nevyřešené.
Závěr: Knihu rozhodně doporučuji. Je opravdu velmi dobře napsaná a děj má i jistou hloubku. Donutí člověka zamyslet se nad tím, co by dělal on a co je pro něj skutečně důležité. Čtení může bavit jak holky, tak i kluky (hlavní hrdina je kluk) a na to si pánové docela potrpí…
85 %
Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji nakladatelství Baronet.
Zdroj anotace: nakladatelství Baronet.
Březen 2014

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.