briannag.blog.cz

RC Recenze: Má noc je tvůj den

Jedna duše a dvě těla. Jak tohle asi skončí?
Kniha: Má noc je tvůj den
Autor: Melanie Rose
Díl: 1
Vydáno: 2011
Nakladatelství: Metafora
Počet stran: 329
Žánr: fantasy, romantika
Věk: bez omezení

 

Jessiku Taylorovou zasáhne blesk. Když se pak ale v nemocnici vzbudí, všichni jí tvrdí, že je jakási Lauren Richardsonová, matka čtyř dětí. Lékaři její protesty přičtou ztrátě paměti a Jessice nezbývá než odjet s manželem (kterého ovšem nikdy neviděla). To horší má ale teprve přijít. Zatímco jako Lauren spí, jako Jessica vede dál svůj život svobodné slečny. A kdykoli usne jako Jessica, probudí se coby uhoněná matka s horou problémů. Jedním z nich je maličký Teddy s mozkovou dysfunkcí, pak manžel Grant, který nejspíš něco tají, umíněný mladý muž, který byl zřejmě jejím milencem… Je toho zkrátka dost a jedna duše ve dvou tělech má co dělat, aby to všechno zvládla. S láskou jde ale všechno. Dokonce i nemožné.”
Už obálka knihy napovídala, že tohle bude zase jednou zcela výjimečný zážitek a napovídala správně. Tajemná modř a obličej ženy, který půlí blesk. Jedna půlka patří mladé brunetce a druhý tmavooké blondýně.
O co tedy půjde?
Má noc je tvůj den, je knížka o ženě, která žije dva životy. Ale ne tak, jako to známe třeba z televize, kdy má člověk falešné doklady. Ne. Poté co ji zasáhl blesk se Jessica Taylorová probudí jako Lauren Richardsonová atraktivní matka čtyř dětí a zazobaná manželka zubaře Granta, ale když usne, jako Lauren probudí se jako Jessica, svobodná dvaceti osmiletá žena, pracující v advokátní kanceláři a žijící se svou fenkou Frankie. Poté co odezní první šok, se začne Jessica snažit vyrovnat se situací a fungovat v obou životech. V životě Lauren se musí vyrovnat s žárlivým manželem, odkopnutým milencem a synkem s mozkovou dysfunkcí. Jessica si začíná si uvědomovat, jak byl její život prázdný, ale stále je to její život a ona se ho nehodlá vzdát. Zejména, když to vypadá, že se na obzoru konečně objevil muž, kterého by mohla milovat. A tak zatímco v životě Lauren má diagnostikovanou amnézii a snaží se objevit, jaká Lauren ve skutečnosti byla, v životě Jessici prožívá tu pravou lásku, protože cítí, že Dan je partnerem jejího života. Situace se komplikuje, když Lauren přijede pomoc její sestra Karen. Ta si hned všímá, že se s její sestrou cosi děje, nicméně až poté co se obě ženy spřátelí, se Lauren odváží říct jí pravdu a ač se to zdá neuvěřitelné, Karen jí nakonec uvěří. K jejímu přesvědčení napomůže i to, že navštíví Jessicu a promluví si s ní. Jessica/Lauren tak získává prvního spojence. Bohužel přijdou další potíže: odkopnutý milenec Jason se odhodlá k zoufalému činu, který ovlivní životy všech. Navíc se Jessica pokusí sdělit pravdu milovanému Danovi a kniha dospívá do strhujícího a nečekaného závěru…
Celá knížka byla perfektně napsaná. Střídalo se prožívání dne jako Lauren a jako Jessica. Vyprávění mě naprosto pohltilo, nebylo možné se od něj odtrhnout, protože se pořád něco dělo. Celou dobu jsem měnila svůj pohled na věc. Měla by Jessica zůstat Lauren nebo Jessicou? Je pravda, že děti jí potřebují, ale je nefér, aby přišla o svůj život. Musím říct, že ten konec se mi moc nelíbil, prostě mi do toho neseděl, bylo to zbytečně kruté a jsem přesvědčena, že Danovi i svým rodičům měla potom říct pravdu. Takže ačkoliv byla knížka perfektní a opravdu se mi moc líbila, protože tohle je jedna z těch zápletek, které údajně možné nejsou, ale lidský mozek ani vesmír nejsou dost prozkoumané na to, abych to byla ochotna naprosto zamítnout, uděluji 85%. Ráda bych dala 100%, ale ten konec mi vážně nesedl, navíc ten vztah s Danem byl až nereálně rychlý – potká ho a už je to láska na celý život. Hm….!
Příběh o ženě, která se musí vyrovnat s nečekaným zvratem osudu je velice silná knížka, a já osobně jsem několikrát téměř slzela. Jsem přesvědčená, že se stejně jako já budete sami sebe ptát: “Co bych dělala já?”
85%
Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji nakladatelství Metafora.
Zdroj anotace: nakladatelství Metafora.
Srpen 2012

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.