antea.blog.cz

RC Recenze: Květiny a stromečky z korálků

Klára Žejdlová – Květiny a stromečky z korálků

Tato kniha byla první v České republice, která se věnovala výrobě květin a stromečků z korálků… a stále je nejprodávanější. Naučí vás vytvářet z malých skleněných korálků za pomoci jen několika málo pomůcek květiny a stromečky, které vypadají téměř jako živé. Pokud jste navíc, stejně jako autorka, vyznavači Feng-shui, vaše výtvory se perfektně hodí do domácnosti – v kteroukoli roční dobu můžete mít byt ozdobený květinami, které sice nejsou živé (takže ani nezvadnou), ale nejsou ani sušené, proto nevytvářejí negativní energii.
Při pohledu na fotografie se může zdát, že jde o velice náročnou techniku, opak je ovšem pravdou. Ty nejjednodušší květiny zvládne udělat opravdu každý. Navíc je kniha rozdělena do kapitol podle technik, od nejjednodušší až po nejsložitější, u jednotlivých výrobků je označena i náročnost. Na začátku knihy jsou zařazeny jednoduché výrobky, které vám pomohou si korálky a práci s nimi “osahat”, na jejím konci najdete opravdové “perličky”, ty nejtěžší techniky určené pro opravdové odborníky a odbornice. Přehledná tabulka v úvodu knihy vám pomůže zorientovat se v použitých technikách.

Autorkou této knihy je zručná Češka, která vyrazila do světa. A právě ve světě, v tomto konkrétním případě se jednalo o Itálii, se poprvé setkala s květinami z korálků. Tato kreativní dovednost ji zaujala natolik, že se květiny nejen naučila vyrábět, ale sama začala navrhovat své oblíbené květiny a z těchto návrhů vznikla tato kniha.
Po čase potřebovala stále více korálků a objevila české korálky v Jablonci nad Nisou, Železném Brodě a celkově odhalila celou českou korálkářskou tradici, protože kytičky z korálků vyráběly české ženy už koncem 19. století…
Já tvořím z korálků už od prvního stupně základní školy. Je to už déle než třináct let a za tu dobu mi prošlo rukama mnoho příruček s návody na tvoření z korálků a kniha Kláry Žejdlové patří k těm nejlepším, se kterými jsem se setkala.
“Takto vytvořené květiny se mi hned zalíbily i proto, že pokud je dáte do vázy, nejde již jen o pouhou květinu, ale z obyčejné růže se stává květ, který si hraje se světlem. A pokaždé na něm objevíte něco jiného, v raním slunci se bude jevit jinak než večer, když jsou červánky, nebo když jej osvětlíte umělým světlem.”
Kniha je vytvořena velmi přehledně, obsahuje krásné fotografie a hlavně spoustu originálních návodů, květin, které se dosud korálkového provedení nedočkaly. Opravdu se dá jen těžko uvěřit tomu, že celkem nenápadná nepříliš hezká, hnědá obálka knihy ukrývá takový poklad jako je tomu v tomto případě.
Každý z návodů označen náročností, nechybí ani seznam potřeb a jako příjemný bonus je ke každému návodu připojen tip, jak ten či který výtvor vylepšit. A ještě jednou musím vyzdvihnout překrásné fotografie, které každý výrobek ilustrují a ukazují tak, čeho všeho můžete dosáhnout, když budete zruční a trpěliví.
Knize v podstatě nemám co vytknout, až na měkké desky, které na knihách nemám ráda, protože moc nevydrží a lesklý papír, který je mi nepříjemný na dotek, ale jsem si vědoma, že pokud jsou v knize fotky, tak to jinak nejde a fotky, které jsou v této knize za to rozhodně stojí. Po obsahové stránce jsem spokojená. Návody jsou stručné a výstižné a není problém podle nich výrobek vytvořit. A abyste viděli, že to opravdu není problém, podpořím své tvrzení vlastnoručním výrobkem podle návodu z knihy:
dbb72e23ae_100475960_o2
Série: –
Díl: –
Autor: Klára Žejdlová
Nakladatelství: Zonerpress
Rok vydání: 2009
Žánr: návody
Počet stran: 144
Doporučený věk: bez omezení
Citace: ŽEJDLOVÁ, Klára. Květiny a stromečky z korálků. 1. vyd. Praha: Zonerpress, 2009, 144s. ISBN: 978-80-7413-045-8.

Hodnocení: 8/10

Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji vydavatelství Zonerpress.
Zdroj obrázku, anotace: vydvatelsvtí Zonerpress
Březen 2015

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.