briannag.blog.cz

RC Recenze: Komorník v podezření

Občas se věci prostě zvrtnou
Kniha: Komorník v podezření
Autor: Pelham Grenville Wodehouse
Díl:
Vydáno: 2013
Nakladatelství: Vyšehrad
Počet stran: 168
Žánr: humoristický román
Doporučený věk: bez omezení

 

Neposkvrněná pověst, zaoblená postava a prořídlý vlas jsou nejvzácnější statky komorníka, s nímž se čtenář často setkává v díle P. G. Wodehouse. Díky těmto vlastnostem se Horace Appleby stával komorníkem bez obtíží, byť jen příležitostně, neboť jeho hlavním povoláním bylo vedení lupičské bandy. Kupodivu bez obtíží získal i místo v srdci sekretářky prezidenta soukromé banky na malém městě, kterou mylně považoval za zlatý důl. Leckoho to překvapilo, že by se komorník mohl pokusit o vyloupení banky. Do jeho snažení zasáhlo několik překážek, zejména nečekaná konkurence dvou odhodlaných žen, americký pistolník a ovšem i místní policejní náčelník a s ním jeho švagr, ctižádostivý mladý seržant Scotland Yardu na dovolené. Situace se nebezpečně vyhrotila, ale konec byl šťastný jako vždy, pokud ovšem vaše sympatie nejsou na straně ctižádostivého seržanta.

 

Autor – P. G. Wodehouse: Narodil se v říjnu roku 1881 v Anglii. Studoval VŠ, ale kvůli finančním potížím ji nedokončil. Krátce se živil jako bankovní úředník a brzy poté začíná psát. Za nedlouho se ukázalo, že je schopen se psaním uživit a tak odstartovala jeho více než 70ti letá kariéra spisovatele. Mimo jiné také působil jako žurnalista, scénárista a textař. Kromě Anglie žil také ve Francii a USA. Krátce před svou smrtí byl povýšen do šlechtického stavu, přestože v Anglii už nežil a odešel z ní kvůli štvavé kampani, ve které byl obviňován z kolaborace.
Hodnocení obálky: Na obálce mi přijde nejsympatičtější její bílé pozadí a kresby. S tímto typem kreseb od Adolfa Borna, jsem se setkala kdysi dávno před lety, když jsem četla Kopretiny pro zámeckou paní a připadala jsem si hrozně dospěle, takže dnes na ně pohlížím s jistou dávkou nostalgie. Líbí se mi, že postavičky více méně odpovídají ději knihy, Horace Appleby je nezaměnitelný, takže uděluji 3/5.
Obsah: Kdo by řekl, že ctihodný komorník Horace Appleby je hlavou zlodějské bandy? Nikdo, a právě v tom tkví tajemství jejich úspěchů. Jenže občas se něco nepovede každému, a tak pokus o vyloupení banky zvrhne ve frašku.
Hodnocení: Ze začátku jsem ke knize přistupovala poněkud skepticky a nevěřila jsem, že se budu bavit. Naštěstí jsem se spletla a opravdu jsem se bavila. Anglický humor, který slibuje anotace se v knize opravdu hojně vyskytuje a já si čtení užila.

+

  • Konec.

  • Někdy byl humor příliš nepatrný na to, aby se dal bez zvýšeného soustředění zaznamenat.
Závěr: Komorník v podezření je jedna z mála knih na mém blogu, kterou mohu doporučit ke čtení i pánům a jsem si jistá, že milý anglický humor, který se v knize objevuje potěší nejen je, ale samozřejmě i dámy a knihu bych, pokud by byl zájem, klidně dala k přečtení i dětem.
60 %
Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji knihkupectví Knihcentrum.
Zdroj anotace: knihkupectví Knihcentrum.
Únor 2014

 

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *