briannag.blog.cz

RC Recenze: Když uvěříš

Víra i hory přenáší… a nejen hory
Kniha: Když uvěříš
Autor: Jessica Inclán
Díl:
Vydáno: 2011
Nakladatelství: Metafora
Počet stran: 330
Žánr: fantasy, romantika
Doporučený věk: Bez omezení

 Anotace:
Sariel, Rufus a Felix, tři bratři nadaní magickou mocí, nad nimiž dokáže zvítězit jen nejmocnější kouzlo na světě – láska.
“Místnosti i dveře se ztrácejí. Umíš se převléct – aniž by ses převlékl. Lidi mluví o tom, jak někoho rozřežou. Přestávám klást otázky, protože tobě stačí číst mi myšlenky.”
“Jsem telepat,” jednoduše odvětil Sariel.
Miranda není v životě spokojená: nemá štěstí v lásce, jako by stále žila ve stínu své krásnější a úspěšnější sestry, a hlavně si připadá “jiná” než všichni kolem ní.
Všechno se ale dramaticky změní, když se po úprku o život před třemi násilníky ocitne uprostřed lidí, o jejichž existenci vůbec neměla tušení. Croyants des Trois…Kdo jsou tihle tajemní, mimořádnými schopnostmi obdaření “věřící” v kápích a čemu to vlastně věří? A kdo je její smutný zachránce, zázračný léčitel a telepat Sariel s podmanivýma jantarovýma očima a záhadnou minulostí?
Příběh svou magickou mocí přenese čtenáře do světa vášnivé lásky, nesmiřitelné nenávisti i urputného boje s mocnostmi zla.
Hodnocení obálky: Tak to vypadá, že mám úchylku na tmavě modré obálky, protože se mi děsně líbí a obálka Když uvěříš, je jedna z nich. Většinu přední strany sice zabírají rusé vlasy ženy, která se nápadně podobá Mirandě, ale pozadí a zadní strana obálky Vás nenechají na pochybách – je tmavě modrá. Ještě bych ráda vyzvedla, způsob jaký je proveden nápis názvu knihy. Je do stránky vytlačen, což je další věc co se mi líbí (nejen na obálkách knih, ale i třeba na blahopřáních apod..), dělá to na mne dojem luxusu. Nápis je v lesklé modré barvě a krásně se leskne/svítí, když ho správně nastavíte na světlo. Takže je na světě další velmi povedená obálka a já jí rád uděluji 5/5.
Obsah: Kniha začíná docela obyčejně. Básnířka Miranda Steadová se vrací z autogramiády, když jí začnou pronásledovat tři opilci. Zoufale se jim snaží utéct, ale marně. Naštěstí, chvíli před tím než ji chytí, uvidí dveře nějakého baru a doslova vpadne dovnitř. Celé osazenstvo baru je ale podivné. Dlouhé kápě a enormní zájem o to, jak se tam dostala…
“Zapadla jsem sem,” řekla. “Copak nevidítě?”
Stojí proti nim se zlomeným kotníkem, okolo ní létají neznámá slova jako “moyenka, vertex” a ti okostýmovaní cvoci se domnívají, že je nějaká špionka či co a hodlají se o ni “postarat” ať už to znamená cokoliv. A pak se do toho zapojí ON – Sariel a zachrání ji.
Sariel – skutečnost nebo sen, člověk nebo anděl, který nebyl vždy hodný?
Přenesl se s ní do svého bytu, vyléčil jí zraněný kotník, četl jí myšlenky a vysvětlil jí pár neznámých výrazů Moyenka znamená obyčejná a naopak Croyanti jsou věřící. Jo a taky, jen tak mimochodem, jí prozradil bitvu mezi dobrem a zlem, která probíhá, přičemž pokud vyhraje zlo, svět tak, jak ho známe zanikne.
Mirandě se Sariel líbí, ale když se probudí u sebe doma neví, zda se jí jen nezdál. Byl by ale vztah mezi moyenkou a croyantem možný? V cestě jim stojí daleko více než “jen” odlišné světy, ve kterých žijí. Přimíchá se do toho i zlo vedené Quainem a pak už jde doslova o život. Croyanti jsou vybíjeni, jakou šanci má Sariel a jakou Miranda, která je jen moyenka?
Věci ale nejsou vždy tím, čím se zdají být. O tom jsem se přesvědčila nejen já, ale i hrdinové v knížce.
Hodnocení:Upřímně se přiznám, že ze začátku mě knížka nejen nijak neuchvátila, ale i doslova nudila. Měla sice občas světlé – zábavné momenty, ale to mi nenahradilo tu dobu, kdy jsem byla ztracená a netušila, o co jde.
Pak sem se ale pročetla ke druhé polovině knihy a konečně to začalo: napětí, překvapení, pocity…
“Je jasné, že je do tebe udělaná, i když v tuto chvíli by ti asi nejraději podřízla krk.”
Děj se konečně probudil a já můžu říct “stálo to za to.” Kniha se začne jen hemžit překvapeními a nechybějí ani nečekané zvraty. Konec knihy byl sice naprosto klasický, ale já jsem s ním byla spokojená.
“Všechno mezi mnou a cílem mé cesty se stane obrovskou pohyblivou stěnou energie, kterou vnímám jako šeď. Všechno co musím udělat, je vmyslet se – i tebe – do té části energie, kam se chci dostat. A potom otevřu oči a jsme tam. Protože svým způsobem jsem tam vlastně už byl. Všechno je jeden velký prostor.”

+

  • Hodně se mi líbí ta myšlenka na energii, která všechno spojuje.
  • A naprosto nadšená jsem vírou v pannu, matku a stařenu, což je náhodou něco v co věří i moje maličkost a tak vítám, každou zmínku, která posílá tuto myšlenku mezi lidi, kteří by o tom, že něco takového existuje, jinak neměli ani ponětí.

  • Zdlouhavý a nudný úvod, ve kterém jsem se moc neorientovala.
Závěr: Mám v ruce knížku s nádhernou obálkou, děj sice tak dobrý, jako obálka není, ale i tak je to knížka, se kterou se dá pohodlně zabít dlouhá chvíle a když se dá děj konečně do chodu, stojí to za to. Ráda si přečtu i další díly, ať vím co bude dál a jak to všechno dopadne.
55%
Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji nakladatelství Metafora.
Zdroj anotace: nakladatelství Metafora.
Září 2012

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.