briannag.blog.cz

RC Recenze: Hunger games #1 – Aréna smrti

Seznamte se s Katniss Everdeenovou!
Kniha: Hunger games – Aréna smrti
Autor: Suzanne Collins
Díl: 1
Vydáno: 2010
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 328
Žánr: YA, dystopie
Doporučený věk: Bez omezení

Anotace: Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hunger games začínají…
V troskách bývalé Severní Ameriky se rozkládá země Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou. Poslušnost si udržuje kláním Hunger games – zvrácenou televizní reality show, ve které každoročně jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje nedobrovolně bojují o život.
Šestnáctiletá Katniss chce zachránit svou sestru, která byla vylosována, a nabídne svou účast dobrovolně. Do hry o přežití se přidávají i lidskost a láska… Dokáže přežít v divočině, když se všichni snaží o to, aby nespatřila další úsvit?
Kdysi se všech třináct krajů vzbouřilo proti vládě Kapitolu. Prohrály a dnes jim jejich prohru připomíná zničení Třináctého kraje a Hunger games – Hladové hry. Jednou za rok, v Den sklizně se z každého kraje ze zbývajících dvanácti krajů vybere chlapec a dívka ve věku od dvanácti do osmnácti let a těchto 24 dětí vypustí do Arény smrti, kde spolu bojují na život a na smrt. Přežít a vyhrát může jen jeden. Jeho výhra přinese jeho kraji dostatek jídla a vítězi a jeho rodině luxusní bydlení a definitivní rozlučku s nedostatkem a hladem, který život v krajích neustále provází.
Když los určil, že do arény půjde Prim, nadevše milovaná mladší sestra Katniss Everdeenové, nabídne se Katniss jako dobrovolník. Raději obětuje vlastní život než by se dívala, jak o něj přichází malá, něžná Prim. Jako druhý je vylosovaný Peeta, chlapec, který kdysi Katniss zachránil život. Jak ho teď může zabít?
Když se seznamujete s Dvanáctým krajem, nevěříte vlastním očím. Tohle, že má být budoucnost?! Hrozná, temná doba podobná středověku, kdy jediné co vás provází je strach a neustálý hlad? Jak odlišná je oblast Panemu, kde vládne dostatek a plýtvání a výstřednost je na denním pořádku.
Pro Panem a obyvatele Kapitolu jsou Hladové hry vítané vytržení z nudy. Pro obyvatele krajů je to den, kdy dvě z jejich dětí odejdou na smrt.
Za emočně nejvypjatější považuji dobu v aréně. Sledujete, jak se děti mezi sebou vraždí a čekáte. Co udělají naši hrdinové, strhne je nelítostná atmosféra a strach o život k tomu, aby se z nich stala zvířata? Překvapivě, ale v aréně kromě strachu, bolesti a utrpení narážíme i na přátelství, slitování a snad nejpřekvapivěji i lásku. Jenže co je skutečnost a co je součástí hry? Pobyt v aréně, pokud ho přežijete, navždy změní Váš život. Prý k lepšímu, ale jaká je skutečnost a jak se změní životy Katniss a Peety?
Když se mi kniha poprvé dostala do rukou, byla jsem trochu zklamaná. Tolik jsem o ní slyšela a teď jí držím v ruce. Jednoduchou, černou, ozdobenou jen bíločerným nápisem a zlatým obrázkem reprodrozda. Ale nezajímavý vzhled jen ukrývá obsah, ze kterého se vám bude tajit dech. Jakmile začnete číst, neodtrhnete se od knížky, dokud vám nedojdou stránky a i po dočtení budete dlouho přemýšlet nad tím, co bude dál.
Pro knížku nemám nic, než slova chvály. Děj plyne, nezadrhává se a od první do poslední stránky Vás udržuje v napětí. Nemůžete se dočkat, co přinese další okamžik. Dosud nepříliš známá autorka, Suzanne Collins se Vám tak navždy zapíše do povědomí, protože knížky jako je Hunger games – Aréna smrti, patří k těm, na které se nezapomíná. Myslím si, že knížku by si měl přečíst každý, kdo má rád zajímavé a originální čtení, protože to Hunger games rozhodně je.
100%
Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji nakladatelství Fragment.
Zdroj anotace: nakladatelství FRAGMENT
Září 2012

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.