briannag.blog.cz

RC Recenze: Hon

Upíři zase jinak
Kniha: Hon
Autor: Andrew Fakuda
Díl: 1
Vydáno: 2014
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 304
Žánr: YA, dobrodružství
Doporučený věk: 15+

 

Jak zůstat na živu ve světě, kde jsou lidé považováni za pochoutku a všichni touží po jejich krvi?

Pravidla jsou jasná: nesmát se, nepotit se, neupozorňovat na sebe. A hlavně – nezamilovat se do jedné z nich!
Gen se liší od všech ostatních. Nedokáže běžet rychlostí blesku, sluneční světlo ho nezabije a nemá neukojitelnou touhu po krvi. Není upír, je člověk.
Je vybrán, aby se zúčastnil honu na poslední lidi. Jeho pečlivě utajovaný život se hroutí. Skupina bezcitných lovců začíná tušit, že s ním není něco v pořádku. Seznámení s dívkou v něm probudí city, které do té doby neznal.
Gen našel něco a někoho, za co má cenu bojovat, a jeho potřeba přežít ve světě plném nemilosrdných dravců je stále silnější…

 

Autor – Andrew Fakuda: Je z půlky Japonec a z půlky Číňan. Narodil se v Manhattanu, ale vyrůstal v Hongkongu. Vystudoval historii a později se vrátil zpět na Manhattan, kde pracoval v Čínské čtvrti. Jeho první kniha je krimi román. Po vydání své druhé knihy Hon se stal spisovatelem na plný úvazek. Dnes žije společně se svou rodinou v New Yorku. Více o autorovi naleznete na jeho stránkách www.andrewfakuda.com
Hodnocení obálky: Obálka mě moc nezaujala, je ohnivě oranžová a v bílém nadpisu se zobrazuje pravděpodobně obličej hlavního hrdiny. Obálka mi sice moc zajímavá nepřišla, ale vyloženě špatná není, takže uděluji 2/5.
Obsah: Společnost je rozdělena na vládnoucí lidi a podřadné glupany. Označení lidé je však poněkud zavádějící, protože lidé jsou vlastně upíří a glupani (lidé jako my) jsou jejich největší pochoutka. Při spatření glupanů se lidé/upíři okamžitě přestávají ovládat a tak není divu, že rasa glupanů je takřka vyhubená. Píšu takřka, protože ačkoliv je jich vyhubení dávno oficiální, ještě existuje pár posledních glupanů, kteří jsou chováni ve speciálních chovech a ještě menší je počet těch, kteří se ukrývají v samotných řadách lidí/upírů. Jedním z nich je i hlavní hrdina knihy. Jeho přežití každý den visí na vlásku, stačí jediná chyba, pouhý úsměv, odkašlání, drobné poranění… a skončí rozsápaný na kusy. Přesto takhle dokáže přežívat dlouhá léta a pravděpodobně by mu to tak vydrželo ještě dlouhá desetiletí, kdyby nebyl vybrán k účasti na poslední hon na glupany…
Hodnocení: Tak, máme tu další knihu o upírech, a ačkoliv upírů mám poslední dobou plné zuby, tak Hon mě poměrně zaujal, jedná se totiž o dystopii. Poprvé jsem se tak setkala s křížencem dvou, svého času velmi populárních žánrů – upírů a dystopie a je to kombinace, která má potenciál čtenáře skutečně zaujmout.

+

  • Zajímavá kombinace žánrů

  • Občas jsem měla neurčitý pocit, že knize něco chybí, bohužel ale nedokážu definovat co.
Děj samotný byl poměrně zajímavý. Odehrával se v jedné linii, kterou občas přerušily
vzpomínky hlavního hrdiny, z jehož pohledu se celá kniha odehrála. Příběh je celkem ucházející, objevují se drobná, byť předvídatelná překvapení a nechybí ani napětí, které graduje zejména ke konci knihy, kde nás v závěru čeká veliké a tentokrát nepředvídatelné překvapení.
Závěr: Kniha má dost, co do sebe a nepochybuju, že si najde své čtenáře nejen z řad dívek, ale v tomto případě i z řad mužských čtenářů, protože příběh rozhodně patří mezi ty, které mají šanci zaujmout. Za sebe knihu rozhodne, doporučuji a těším se na další díl, který vychází 3.10 2014 pod názvem Kořist.
65%
Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji nakladatelství Fragment.
Zdroj anotace: nakladatelství Fragment.
Červenec 2014

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.