briannag.blog.cz

RC Recenze: Eragon (audiokniha)

Vydejte se vstříc drakům!
Audiokniha: Eragon
Autor: Christopher Paolini
Interpreti: Martin Stránský
Díl: 1
Vydavatel: Fragment
Délka: 18:40 h
Zkrácená: Ne
Žánr: fantasy, dobrodružné
Doporučený věk: Young adults

Jeden chlapec, jeden drak, svět dobrodružství…

 

Autorka – Christopher Paolini: Narodil se 17. listopadu roku 1983. Pár let žil s rodinou na Aljašce ale většinu svého života strávil v Montaně. Když ukončil domácí výuku, začal psát román Eragon. Kniha vyšla poprvé na začátku roku 2002 v rodinném nakladatelství. Brzy poté knihu objevil Carl Hiaasen a doporučil ji svému vydavateli. Ten ji roku 2003 vydal a Eragon se Safirou se rozletěli do světa.
Přebal CD: Přebal se mi líbí, protože je to zmenšená verze obalu knihy. Musím říct, že opak by mě velice, zklamal, takže jsem opravdu ráda, že to nakladatelství vyřešilo takto. Uděluji 4/5, stejně jako jsem hodnotila v případě obálky knihy.
Obsah: Farmářský chlapec najde při lovecké výpravě na nebezpečné území Dračích hor záhadný kámen, jaký ještě nikdy v životě neviděl. Vezme ho domů a doufá, že za něj pořídí jídlo pro svou rodinu. To se nepodaří a zdaleka to není jediná špatná zpráva. Do vesnice přijíždějí podivní, nebezpeční cizinci a velice se o kámen zajímají. Eragon ho ukryje a z kamene se vylíhne dračí mládě a legendy začínají znovu ožívat…
Hodnocení: Audioknihu namluvil český herec Martin Stránský, který se mimo hraní věnuje i dabingu. Hlas propůjčil například Doktoru Hausovi a právě za toto dabování obdržel v roce 2001 cenu Františka Filipovského.
Kniha je namluvena docela dobře. Stránský má příjemný hlas, ale myslím si, že u různých postav mohl více měnit hlas. (Např. Jiří Lábus, když namluvil Harryho Pottera a Kámen mudrců tak měnil hlas natolik výborně, že jsem postupem času jednotlivé postavy automaticky rozeznávala podle hlasu.)

+

  • Příjemný hlas M. Stránského.

  • Nedostatečné rozdíly mezi hlasy jednotlivých postav.
Závěr: Jsem ráda, že audiokniha je v plném znění a není nijak krácena, pokud tedy nepočítám Slovníček, Charakteristiku postav a závěrečné Poděkování, což já osobně nepočítám. Já si knihy raději přečtu osobně (pokud se nejedená o povinnou četbu), ale věřím, že audioknihy mají budoucnost. Zejména při učení jazyka. Pro cizince musí být určitě přínosné, když si pustí audioknihu s rodilým mluvčím a zároveň sleduje text v knize. Dále si myslím, že je mohou využít malé děti, resp. rodiče malých dětí, kteří nemají čas dětem předčítat.
80 %
Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji nakladatelství Fragment.
Zdroj anotace: nakladatelství Fragment..
Únor 2014

 

2 komentáře

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.