briannag.blog.cz

RC Recenze: Dvě zrcadla

Twilight po Česku 🙂
Kniha: Dvě zrcadla
Autor: Karolína Limrová
Díl: 1
Vydáno: 2011
Nakladatelství: Host Brno
Počet stran: 280
Žánr: fantasy, romantika
Doporučený věk: neomezeno

 

Kdyby si Joshua Merboth nekoupil starobylý dům nedaleko od Longville, zřejmě by nikdy Kate Simmonsovou nepoznal. A nikdy by nepřišel na to, že láska může být silnější než peklo smrti a krve. Na půdě chátrajícího sídla objeví prastaré zrcadlo, jehož kouzelná moc ho zavede do pokoje neznámé dívky. Nemůže slyšet její srdce ani cítit její vůni. Nemůže jí ublížit. Jeho stříbrné oči se mohou jen dívat a v jeho nitru se objeví záblesk čehosi, o čem si myslel, že už je navždy ztraceno. Ale co když přijde den, kdy zjistí, že mu obraz v zrcadle nestačí? Co když víc než po lidské krvi zatouží po zvuku jejího hlasu? Má někdo jako on vůbec právo chtít víc než její úsměv?
Jak už je patrné z anotace, celý náš příběh začíná v momentě, kdy se upír Joshua přestěhuje do svého nového domu kousek od Longville a na půdě objeví starožitné zrcadlo. Není to ale obyčejné zrcadlo. Je kouzelné. Na jeho ploše se promítá odraz, který se odráží ve druhém kouzelném zrcadle, které s tím prvním tvoří pár. Druhé zrcadlo patří Kate. Kate Simmonsová je mladá, krásná a pracuje v knihkupectví. Jejím nejlepším přítelem je vždy usměvavý Danny. Vždycky si přála, aby se do ní zamiloval a představovala si jejich společnou budoucnost. Jenže, když se Danny konečně vysloví, je pozdě.
“Uměla jsem si představit život po jeho boku. Jenže já mu už neměla co dát. Milovala jsem jiného.”
Kate už zcela propadla tajemnému kouzlu stříbrookého muže, kterého vídává v odrazu svého zrcadla. Josh i Kate začnou žít jen pro okamžiky, kdy se v zrcadle uvidí a přejí si se setkat. Ale jednoho dne Kate k zrcadlu nepřijde a nepřijde ani další den? Co se stalo? Zoufalý Josh vidí její matku, jak plačíc balí Kate věci. Je jeho láska mrtvá? Poté se v pokoji začne malovat. Kate tedy asi žije, ale proč tam není? Co se děje?! To jsou otázky, na které potřebuje Josh znát odpověď. Když se pak při stěhování rozbije zrcadlo a Josh ztratí poslední možnost, jak Kate znovu vidět, je jasno. Musí ji najít!
Jenže, upír a člověk? To není dvojice, která by měla velkou naději na slavné a tolikrát použité “žili spolu šťastně až do smrti”. Je vůbec možné, aby mohli být spolu? A jako by to Kate s Joshem neměli už tak dost komplikované, vyklube se z nejlepšího kamaráda a odmítnutého ctitele Dannyho lovec upírů, který Joshe k smrti nenávidí a společně s partou kámošů by mu ze všeho nejraději prohnal dýku srdcem. Nesmím opomenout ani bývalou upíří přítelkyni Joshe, Sandru, která se rozhodla, že ho chce zpátky a to za každou cenu.
A mezi těmito nadpřirozenými bytostmi je Kate, slabý a bezmocný člověk. Jakou má naději na přežití a šťastný život společně s mužem, kterého miluje?

Knížka se mi hodně líbila. Autorka píše poutavým stylem. Střídá vypravování Joshe, Kate a ještě se objevuje Joshova bolestná minulost, takže si bez problémů udržíte přehled o tom, kdo si co myslí, prožívá a v případě Joshe i prožíval. Je to fajn. Příběh je poutavý, nikde se neseká a rychle plyne. Udržuje Vás v napětí od první do poslední stránky, protože pořád je tu nebezpečí, že se ještě stane něco špatného. Je přece tolik překážek…
Mám jen jednu připomínku, kterou prostě nemůžu nezmínit; velkou podobnost této knihy a ságy Twilight. Jak jí buší srdce, když se k ní přiblíží, jak on začal lovit zvířata a umanutý lovec upírů, který ji miluje a odmítá uvěřit, že by ji upír mohl nezabít. A ty její ranní potřeby – lidské potřeby, na které on zapomíná… A nesmím zapomenout ani na to, že jediné co Joshe může přinutit od Kate odejít je to, že ona ho o to požádá. Nepřijde Vám to povědomé?
Jo, je to velice podobné a snad i poroto se vám to bude tolik líbit. Vždyť Twiligt sága byla světový bestseller a něčemu co je jí tolik podobné se prostě nedá odolat. Dvě zrcadla mě nezaujaly o nic méně než Twilight a to už je co říct. V jedné věci mi dokonce přijdou i lepší: Tohle už není příběh dvou odrostlých dětí, ale dvou dospělých lidí. Navíc se tu objevují kouzelné zrcadla, zajímavá minulost a ani o další zpestření není nouze. Takže za sebe knížku rozhodně doporučuji.
Mimochodem je velmi překvapivé v českých končinách narazit na autorku dobrého upířího románu, ale Karolína Limrová to zvládla a já budu s potěšením její tvorbu sledovat dál.
100%
Za poskytnutí výtisku k recenzi, děkuji nakladatelství Host Brno.
Zdroj anotace: nakladatelství Host Brno
Srpen 2012

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.